Festiwal Muzyki Cerkiewnej - Hajnówka 2006

2006.05.09 00:00
26 zespołów chóralnych z 16 krajów weźmie udział w rozpoczynającym się dziś jubileuszowym XXV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej - Hajnówka 2006. Artystycznym patronem festiwalu jest Krzysztof Penderecki.

Konkurować będą ze sobą chóry z krajów, gdzie prawosławie jest religią dominującą. Wśród nich są: Rosja, Ukraina, Białoruś, Grecja i Serbia. Nie zabraknie również występów chórów z krajów, w których tradycje wschodniego chrześcijaństwa są niemal nieznane, a należą do nich m.in. Francja oraz Włochy. Polskę reprezentować będzie Chór Towarzystwa Śpiewaczego "Lira" z Warszawy, Chór Katedralny "Carmen" z Białegostoku, a także Chór "Collegium Cantorum" z Częstochowy.

Dzisiejszy koncert inauguracyjny rozpocznie się o godzinie 18.00 w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Usłyszymy arcydzieła muzyki cerkiewnej. Znajdą się wśród nich kompozycje m.in. Bortniańskiego, Czajkowskiego czy Rachmaninowa śpiewane podczas prawosławnych nabożeństw. Koncert będzie polsko - ukraiński. Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej z Warszawy kierowany przez ks. Jerzego wystąpi w pierwszej części, natomiast w części drugiej zobaczymy i usłyszymy ukraiński Chór Kameralny "Kijów" pod dyrekcją Mykoły Gobdycza. Oba zespoły to laureaci dotychczasowych edycji festiwalu, podobnie jak większość tegorocznych uczestników.

Tradycyjnie podczas festiwalu usłyszeć będzie można muzykę bardzo różnorodną - od monotonicznych kompozycji greckich po wielogłosowe utwory rosyjskich klasyków, a także całkiem współczesne dzieła inspirowane muzyką cerkiewną. Taka bez wątpienia jest "Jutrznia" Krzysztofa Pendereckiego. Jest to dzieło wzrorowane na paschalnym nabożeństwie prawosławnym. Zabrzmi jednak dopiero na zakończenie festiwalu w białostockiej Bazylice Katedralnej.
Nowością podczas tegorocznego festiwalu będzie Międzynarodowe Forum Kompozytorów i Dyrygentów zajmujących się muzyką cerkiewną.


1421 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39