Festiwal Sztuk Dawnych pod znakiem rocznicy śmierci Jana Klemensa Branickiego

2021.10.04 17:32
W roku 2021 przypada 250. rocznica śmierci Jana Klemensa Branickiego, męża Izabeli Branickiej. Rok ten został ustanowiony przez białostockich radnych rokiem Jana Klemensa Branickiego, dlatego podczas Festiwalu Sztuk Dawnych im. Izabeli Branickiej nie może zabraknąć odniesień do tego ważnego wydarzenia.
Festiwal Sztuk Dawnych pod znakiem rocznicy śmierci Jana Klemensa Branickiego
Fot: Materiały prasowe organizatora
Międzynarodowy Festiwal Sztuk Dawnych 2020

Jan Klemens Branicki przyczynił się do rozwoju Białegostoku, doprowadził do ponowienia praw miejskich w 1749 roku, a pałac rodu jest do dziś turystyczną wizytówką stolicy województwa podlaskiego. Był ostatnim męskim przedstawicielem rodu Branickich herbu Gryf, nazywany "najrzędniejszym magnatem Rzeczypospolitej". Posiadał 12 miast, 257 wsi i 17 pałaców. Wraz z Izabelą Branicką był również Mecenasem kultury, a zbudowany przez niego Opernhaus był jednym z najbardziej znanych w Polsce. Do śmierci hetmana w opernhausie działał zespół baletowy oraz orkiestra.

W związku z rocznicą Międzynarodowy Festiwal Sztuk Dawnych im. Izabeli Branickiej rozpocznie się w sobotę (9.10), czyli w rocznicę śmierci Jana Klemensa Branickiego, wykonaniem "Requiem in c" Johanna Adolfa Hassego.

Utwór ten wybrano nie przypadkowo, posiada iście królewski splendor, był bowiem wykonany podczas pogrzebu ostatniego króla Polski z rodu Wettynów - Augusta III Sasa, którego gorącym stronnikiem był Hetman Wielki Koronny Jan Klemens Branicki.

Branicki zmarł w Białymstoku 9 października 1771 roku. Pochowany został w Krakowie w kościele św. św. Piotra i Pawła, natomiast z fundacji żony Izabeli w 1778 w starym kościele farnym w Białymstoku ustawiono nagrobek hetmana, zawierający urnę z sercem Branickiego.

"Wykonanie królewskiego Requiem będzie godnym wyrazem wdzięczności i rodzajem hołdu złożonego budowniczemu Białegostoku przez jego współczesnych mieszkańców" - podkreślają organizatorzy Festiwalu.

Koncert, który odbędzie się w sobotę (9.10), o godz. 19:00 w Auli Magna Pałacu Branickich, będzie otwarty dla publiczności ze wstępem wolnym a także, aby zwiększyć zasięg będzie transmitowany na kanale na Youtube i wyświetlony na telebimie umieszczonym przed Ratuszem na Rynku Kościuszki z możliwością obejrzenia przez spacerujących melomanów.

Festiwal potrwa do 12 listopada.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Portal BiałystokOnline.pl patronuje wydarzeniu.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

722 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39