Festiwal Wertep wraca na podlaskie szlaki. Wydarzenia będą transmitowane również online

2020.07.20 07:57
Spektakle, koncerty, spacer perfomatywny - te atrakcje czekają na uczestników festiwalu Wertep. W tym roku - ze względu na pandemię koronawirusa - wydarzenia będzie można oglądać też online.
Festiwal Wertep wraca na podlaskie szlaki. Wydarzenia będą transmitowane również online
Fot: Wertep

- Kultura jest bardzo ważna, zwłaszcza w takich momentach jak teraz - przynosi radość, daje nadzieję na lepsze jutro, pozwala na chwilę wytchnienia, refleksji. I to właśnie dlatego nie wyobrażaliśmy sobie, że w tym roku naszego Festiwalu mogłoby zabraknąć. Wertep odbędzie się tradycyjnie w ostatni weekend lipca i pierwszy sierpnia - zapowiada Agata Rychcik-Skibiński, współorganizatorka 12. już edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep.

Tour po Podlasiu

Festiwal odbędzie się w dniach: 24-26 lipca oraz 30 lipca-2 sierpnia i tradycyjnie będzie miał formę teatru wędrownego. Wertep startuje już w piątek (24.07) - jak zwykle w Starym Dworze nad Zalewem Siemianówka. Potem kolejno artyści odwiedzą: Orlę (25.07), Narew (26.07), Dubiny i Gródek (30.07), Białowieżę (31.07), Bielsk Podlaski (1.08), Hajnówkę (2.08).

Stali bywalcy już wiedzą, ale dla porządku przypomnijmy - każdego dnia festiwalu widzowie mają szansę zobaczyć od 5 do 8 spektakli, koncertów. Nie zabraknie przedstawień dla dzieci, ale i dorośli znajdą coś dla siebie. Większość przedstawień będzie można zobaczyć po raz pierwszy, ale nie zabraknie i wydarzeń, które od lat kojarzone są z Wertepem i trudno sobie bez nich wyobrazić ten festiwal - mowa o Paradzie Lampionów "Słońce na Wschodzie, na Zachodzie Księżyc" i "Zmysłach" - wspólnej artystycznej podróży widzów i artystów na tą chwilę przemienionych w ogromne usta, uszy, dłonie.

W sumie Wertep zawita do 8 miejscowości, gdzie zaprezentowanych zostanie 15 różnych spektakli i widowisk, które łącznie będą grane 60 razy.

Inaczej niż zwykle

Ze względu na pandemię koronawirusa - tegoroczny festiwal będzie inny niż zwykle. Wszyscy proszeni są o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Co oznacza też ograniczoną liczbę widzów - maksymalnie 120 osób na wydarzenie. A żeby zachować bezpieczny odstęp między widzami – wszyscy goście proszeni są o przyniesienie ze sobą kolorowych szali, apaszek, chustek. Położone na ziemi będą stanowiły kolorową i bezpieczną barierę bezpieczeństwa. Te ograniczenia spowodowały jednak kolejną nowość - spektakle i koncerty będzie też można oglądać online na żywo na wertepowym Facebooku.

- Tegoroczna edycja, jeszcze bardziej niż poprzednie, zespoli się z otaczającą nas naturą i otrzyma podtytuł "Naturalnie wertepowe strony świata". Motywem przewodnim naszego festiwalu jest w tym roku liść paproci - mówi Agata Rychcik-Skibińska. - W towarzystwie magicznych paproci zaklinamy rzeczywistość i udajemy się w podróż poprzez wsie i miasta Podlasia, by wraz z Wami celebrować ciepłe letnie dni i spokoje wieczory wśród aktorów, kuglarzy, sztukmistrzów, performerów i muzyków.

Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym imprezy.

Program: Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

531 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39