Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2013-12-04 - 2013-12-08
Zapraszamy do udziału w 8 edycji
Festiwalu ŻUBROFFKA.
Tegoroczna edycja festiwalu ŻUBROFFKA będzie nie lada gratką dla fanów krótkiego kina! W programie znajdzie się ponad 200 filmów z całego świata! Dodatkowo w tym roku rozpoczynamy współpracę z jednym z czołowych światowych dystrybutorów filmów krótkometrażowych ShortsTV. Efektem tej współpracy jest premierowa,
specjalna prezentacja tegorocznych nominowanych i nagrodzonych Oscarami® filmów w kategorii najlepszy krótkometrażowy film fabularny i animowany. Dodatkowo, zwycięzca Grand Prix festiwalu, oprócz nagrody o wysokości 2.000 EURO, ma szansę podpisać umowę z ShortsTV na międzynarodową dystrybucję filmu!
W ramach festiwalu będziemy mieli okazję zobaczyć, w większości premierowo w Polsce, najciekawsze filmowe zjawiska, obiecujące filmowe talenty, a także poznać wiele niedocenianych kinematografii narodowych. W ramach pokazów specjalnych, po raz kolejny pojawi się panorama
Midnight Shorts, prezentująca współczesne filmy inspirowane kinem kultowym. Nowością w tegorocznej edycji będzie przegląd animowanych filmów dokumentalnych, podczas którego zostanie zaprezentowanych 10 tytułów z ośmiu krajów, w tym z Polski. W ramach ŻUBROFFKOWYCH podróży filmowych, w Białymstoku zobaczymy także specjalnie przygotowane zestawy krótkich filmów m.in. z Bułgarii, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Ukrainy, Rosji i Wielkiej Brytanii. Wszystkich fanów krótkiego kina zaprosimy również na dwa smakowite i wyjątkowe śniadania filmowe: Hiszpańskie i English breakfast, czyli połączona konsumpcja kina i narodowych smakołykówJ
Z przyjemnością informujemy, że nasz festiwal trafił na listę najciekawszych festiwali filmowych na świecie prestiżowego magazynu kinowego World of Shorts wydawanego przez portal Daazo.com. Ubiegłoroczna edycja przyciągnęła do obiektów festiwalowych blisko 4000 widzów, a także polskich i zagranicznych filmowców.
Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA jest imprezą otwartą i bez granic, szanującą odmienność oraz różnorodność tak charakterystyczną dla podlaskiej ziemi, miejscem spotkań twórców filmowych i widzów. Festiwal stara się być platformą wymiany nowoczesnych idei i myśli, która umożliwia kreatywne spotkania twórców z Wschodu i Zachodu. Przez 8 lat nasz Festiwal mocno ewoluował – z małej kameralnej imprezy w klubie FAMA do największej w północno-wschodniej Polsce imprezy filmowej – konkursy OKNO NA WSCHÓD oraz CAŁY TEN ŚWIAT prezentują najciekawsze filmy krótkometrażowe powstałe poza Polską. Dodatkowo, całkowity ogląd na krótkometrażowe kino zapewniają konkursy skierowane do twórców z Polski: AMATORZY, STUDENCI i NIEZALEŻNI.
Oczywiście w ramach festiwalu nie zabraknie atrakcji muzycznych (w każdy wieczór festiwalowy), dodatkowo podczas festiwalu odbędą się atrakcyjne warsztaty: warsztaty animacji COFFEE-ON-GLASS przeprowadzone przez wybitną rosyjską animatorkę Svetlane Filippovą oraz warsztaty dziennikarskie, które poprowadzi uznana krytyczka filmowa Magda Sendecka.
PROGRAM:
4 grudnia (środa)
- godz. 12.00 - Supraśl/Liceum Plastyczne – Plac Kościuszki 1
Pokaz animacji SVETLANY FILIPPOVEJ
Svetlana Filippova jest najbardziej znaną dziś rosyjską reżyserką filmów animowanych, kształciła się pod kierunkiem takich mistrzów światowej animacji jak Jurij Norstein, Fiodor Chitruk czy Andriej Chrzanowski. Jej przepełnione poezją filmy opowiadają o miłości, śmierci, utraconym dzieciństwie, poruszają odwieczną prawdę świata: by powstało nowe, stare musi odejść. W animacji posługuje się techniką proszkową (animuje głównie mieloną kawę).
- godz. 13.30 - Instytut Socjologii UwB – Plac Uniwersytecki 1, sala 48
Pokaz zestawu OBLICZA ISLAMU
Blok krótkich metraży, współczesnych opowieści ze świata Islamu (z Maroka, Tunezji i Somalii) został przygotowany przez organizatorów festiwalu AfryKamera. W programie znalazły się filmy z 2012 roku, wyróżniane m.in. na festiwalach w Fespaco, Dubaju czy Hamptons.
- godz. 16.00 - kino Forum – ul. Legionowa 5
Pokazy konkursowe CAŁY TEN ŚWIAT cz. I
Konkurs skierowany do twórców z całego świata (z wyłączeniem uczestników konkursów krajowych i „Okna na Wschód”). To próba ukazania różnych regionów globu poprzez krótkometrażowe filmy studenckie, amatorskie i niezależne.
- godz. 18.00 - Galeria Arsenał – elektrownia – ul. Elektryczna 13 (wejście od ul. Świętojańskiej)
Pokaz krótkometrażowych filmów z izraelskiego festiwalu filmów fantastycznych UTOPIA IMAGINATION FUTURE
Żyjemy w czasach, gdy roboty badają niebiosa i latają w najdalsze zakątki Układu Słonecznego, komputery są wszechobecne, łącząc nas w wielkiej, międzynarodowej cyberprzestrzeni, a po drogach coraz częściej jeżdżą samochody bez kierowców. Science fiction odgrywa w tym wszystkim ważną rolę – krytykując i zastanawiając się nad rolą nauki i technologii w społeczeństwie, co można będzie zobaczyć w prezentowanych filmach.
- godz. 18.00 - Białowieża/Kino Żubr – ul. Sportowa 17
Pokaz zestawu NOWA SERBSKA ANIMACJA
Oprócz filmów kręconych przez profesjonalistów, w Serbii powstaje coraz więcej obrazów tworzonych przez studentów, m.in. Uniwersytetu Sztuk Pięknych w Belgradzie czy Akademii Sztuk Pięknych w Nowym Sadzie. Zachętą do tworzenia filmów animowanych są festiwale: Balkanima i FESA w Belgradzie, Animania w Cacku, Złoty Ślimak we Vranje i Animator Fest w Jagodinie. Serbska animacja stale się rozwija i cechuje ją coraz większa różnorodność gatunkowa, techniczna i tematyczna.
- godz. 19.00 - kino Forum – ul. Legionowa 5
Otwarcie wystawy fotografii AROUND THE BLACK SEA
W 2010 roku, fotograf Petrut Calinescu i dziennikarz Stefan Candea wybrali się w podróż przez Bułgarię, Turcję, Gruzję, Armenię, Azerbejdżan, Rosję, aż po Ukrainę i Mołdawię. Odwiedzili autonomiczne republiki, te uznane na arenie międzynarodowej i te wciąż tkwiące w dyplomatycznej próżni. Rezultatem wyprawy był blog podróżniczy, który dziś, dzięki zaangażowaniu innych dziennikarzy z rejonu Morza Czarnego, staje się platformą internetową dla bardziej dogłębnych opowieści.
- godz. 20.00 - Augustów/kino ISKRA – ul. 3 Maja 38
Pokaz zestawu LATVIAN SHORTS
Festival 2ANNAS jest jednym z najważniejszych festiwali filmów krótkometrażowych w krajach bałtyckich, znanym z zamiłowania do filmów awangardowych, poszukiwania innowacyjnych form i tego co ciekawe w młodym kinie. Podczas festiwalu można zobaczyć filmy trudne, eksperymentalne, ale także świeże, wysokiej jakości prace przedstawicieli tradycyjnych gatunków. Podczas pokazu obejrzymy wszystko to, co wydarzyło się w łotewskiej kinematografii w ciągu ostatniej dekady.
- godz. 19.30 - kino Forum – ul. Legionowa 5
Uroczyste otwarcie festiwalu OSCAROWE NOMINACJE: KRÓTKOMETRAŻOWY FILM FABULARNY
Nagroda Amerykańskiej Akademii Filmowej to najbardziej pożądana statuetka filmowa na świecie. Mimo iż jej wartość nominalna jest niewielka, w filmowym środowisku uznawana jest za bezcenną. Dzięki współpracy z ShortsTV, gigantem dystrybucji i sprzedaży filmów krótkometrażowych, zostaną pokazane (premierowo w Polsce!) jedne z najlepszych krótkich filmów fabularnych poprzedniego sezonu. Filmy te (z takich krajów jak Afganistan, USA, Belgia, Kanada i RPA) zwyciężały w najważniejszych konkursach i przeszły przez restrykcyjne zasady selekcji Amerykańskiej Akademii Filmowej.
- godz. 22.30 - Zmiana Klimatu – ul. Warszawska 6
Pokaz zestawu MIDNIGHT SHORTS vol. II
Po ubiegłorocznym sukcesie MIDNIGHT SHORTS, filmowe potwory i dziwadła powracają! W nawiązaniu do legendarnych nowojorskich pokazów kina undergroundowego, przygotowano specjalny program, złożony ze współczesnych obrazów, przywołujących dawny kult midnight movies. Wiele z tych filmów zostało zauważonych przez selekcjonerów światowych festiwali, co dowodzi, że kino kultowe wraca do łask, a ŻUBROFFKA macza w tym palce! Oto magia dawnego kina niezależnego i buntowniczego, z odpowiednim miksem humoru, strachu i szalonej zabawy.
5 grudnia (czwartek)
- godz. 11.30 - Społeczne Liceum Ogólnokształcące – ul. Mickiewicza 95
Pokaz zestawu NOWA SERBSKA ANIMACJA
- godz. 12.30 - Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 – ul. Narewska 11, sala 6
Pokaz filmów FROM RUSSIA WITH WHAT?
Wybrane filmy z rosyjskiego festiwalu Message to Man. Jego organizatorzy, jak sami twierdzą, nie szukają filmów zabawnych, ani o specjalnym zabarwieniu politycznym, nie interesuje ich budżet produkcji czy tzw. „jakość”. Szukają oryginalnych pomysłów, stylu i szczerości twórców, bo wierzą, że jeżeli film posiada te składniki, reszta jest nieważna, ale jeżeli któregoś z nich brakuje – film nie nadaje się do oglądania. W programie znalazły się filmy, pokazywane w ciągu ostatnich trzech edycji rosyjskiego festiwalu.
- godz. 15.00 - Camera Cafe – ul. Lipowa 14 lok. 11
Pokazy konkursowe STUDENCI cz. I
Konkurs na najlepszy film studencki, zrealizowany w polskich szkołach filmowych i artystycznych.
- godz. 15.30 - kino Forum – ul. Legionowa 5
Pokazy konkursowe OKNO NA WSCHÓD cz. I
Konkurs na najlepszy film niezależny dla filmowców z krajów byłego bloku państw socjalistycznych. Nazwa konkursu nawiązuje do urokliwych podlaskich okien oraz wyjątkowego „zawieszenia” Białegostoku pomiędzy Wschodem i Zachodem.
- godz. 17.00 - Galeria Arsenał – elektrownia – ul. Elektryczna 13 (wejście od ul. Świętojańskiej)
Pokaz ANIMOWANE FILMY DOKUMENTALNE
Po sukcesach „Walcu z Bashirem” czy „Persepolis”, rocznie powstaje kilkadziesiąt animowanych odtworzeń realnego świata. Każde z nich znajduje własny sposób na wierność rzeczywistości, bawiąc się konwencjami klasycznego kina dokumentalnego. W ramach pokazu zaprezentowani zostaną najciekawsi przedstawiciele nowego nurtu z całego świata: od Chile, Stanów Zjednoczonych przez Irlandię, aż po rodzimą polską produkcję.
- godz. 17.00 - Narewka/Gminny Ośrodek Kultury – ul. Nowa 3a
Pokaz zestawu filmów gruzińskich z BATUMI ART-HOUSE FILM FESTIVAL
Selekcja gruzińskich filmów krótkometrażowych z Międzynarodowego Festiwalu Filmów Artystycznych Batumi. Festiwal po raz pierwszy odbył się w 2006 roku i szybko stał się głównym wydarzeniem filmowym w Gruzji. MFFA od lat współpracuje z Polską, prezentując polskie produkcje i zapraszając do Batumi polskich twórców. Przygotowany zestaw to filmy z 2012 i 2013 roku.
- godz. 17.45 - Camera Cafe – ul. Lipowa 14 lok. 11
Pokazy konkursowe NIEZALEŻNI cz. I
Konkurs skierowany do twórców niezależnych, absolwentów szkół filmowych i artystycznych, tworzących autorskie kino.
- godz. 18.45 - kino Forum – ul. Legionowa 5
Pokazy konkursowe OKNO NA WSCHÓD cz. II
- godz. 20.00 - Camera Cafe – ul. Lipowa 14 lok. 11
Pokazy konkursowe STUDENCI cz. II
- godz. 21.45 - klub FAMA – ul. Legionowa 5
Otwarcie wystawy komiksu NA WŁASNY KOSZT. KOMIKSOWY PAMIĘTNIK BYWALCA BURDELI
Chester Brown to znany kanadyjski rysownik komiksów. Gdy zerwała z nim dziewczyna, zdecydował nigdy więcej nie mieć stałej partnerki, a za seks zacząć płacić... Swoje doświadczenia oraz każdą z prostytutek opisał w powieści graficznej „Na własny koszt”. Cieszący się ogromnym powodzeniem komiks, to nie tylko swoisty pamiętnik Browna, ale także jego polemika z przeciwnikami legalizacji prostytucji. Entuzjastycznie wypowiadali się o nim m.in. Neil Gaiman, Alan Moore i Robert Crumb. „Na własny koszt” ukazał się nakładem Wydawnictwa Centrala.
- godz. 22.00 - klub FAMA – ul. Legionowa 5 – bilet: 5 zł
ANIMATED KARAOKE BATTLE/Animowana Bitwa Karaoke
Party: DJ 3k_sha (CZ/SK)
Co czuje jeżyk błądząc we mgle? Czy krecik na pewno potrzebuje nowych spodenek? Może uda się odpowiedzieć na te pytania podczas premierowej Animowanej Bitwy Karaoke. Zasady są proste: trzeba podłożyć głos do losowo wybranego filmu animowanego, styl i język są dowolne. Imprezę poprowadzi Andrej Kolenčik, słowacki artysta i reżyser oraz Lukáš Sigmund, popularny scenarzysta i muzyk. Jury zostanie wyłonione spośród widzów. Zwycięzca Bitwy Karaoke otrzyma w nagrodę 100 euro (w złotych lub fantach), inni kreatywni też zostaną docenieni. Zapisy do 5 grudnia, do godz. 12.00: zubroffka@zubroffka.pl. Pomysłodawcą Animowanej Bitwy Karaoke jest międzynarodowy festiwal animacji Fest Anča.
6 grudnia (piątek)
- godz. 12.00 - VI Liceum Ogólnokształcące – Czytelnia – ul. Warszawska 8
Pokaz zestawu BUŁGARIA – ŚLADY MŁODEJ REWOLUCJI
Po 1989 roku komuniści stracili w Bułgarii władzę, ale minęły lata, zanim pojawiło się pokolenie, które nie bało się walczyć o swoje prawa. Rok temu parlament stworzył ustawę ułatwiającą budowę torów narciarskich na obrzeżach Sofii. Oburzona młodzież na kilka dni zablokowała najważniejsze skrzyżowanie w mieście. Podobnych protestów było wiele, niektóre trwają do dziś. Bułgarskie społeczeństwo dojrzało do zmiany, co widać we wszystkich dziedzinach życia, a zwłaszcza w sztuce. W pracach młodych reżyserów można poczuć te nastroje i dostrzec odbicie problemów społecznych.
- godz. 13.00 - Supraśl/Liceum Plastyczne – Plac Kościuszki 1
Pokaz zestawu SŁOWACKIE TELEDYSKI ANIMOWANE
Zaczątek słowackiego klipu animowanego można znaleźć w USA, gdzie mieszkał Ondrej Rudavski – artysta i animator, który wyemigrował ze Słowacji tuż przed rewolucją. W 1995 roku na rynku pojawiło się pierwsze słowackie animowane komputerowo video. Z coraz łatwiejszym dostępem do nowych technologii, ilość i jakość powstających klipów znacząco wzrosła. Od 1988 roku słowaccy artyści wyprodukowali ponad 60 profesjonalnych animowanych wideoklipów. Część z nich zobaczymy w przygotowanej selekcji.
- godz. 13.45 - Wydział Pedagogiki i Psychologii UwB – ul. Świerkowa 20
Pokaz zestawu BERLIN STORIES
Berlin to Kino w swojej świetnej i swojej tragicznej historii. To bracia Składanowscy, filmowe studia Babelsbergu z Marleną Dietrich i Polą Negri, ale też Leni Riefenstahl i maszyna propagandowa Goebbelsa. Berlin to ulice, po których biegała Lola i na których żegnano Lenina. Ale Berlin w filmie to także refleksja nad jego historią wczoraj i dziś. Krótki film też ma w tej niekończącej się opowieści o mieście swoją tradycję. Taka forma potrafi szybko wprowadzić w klimat miasta i jego historii, a czasami nawet opowiedzieć więcej niż długa fabuła. Prezentowane filmy to miniaturowa refleksja nad historią i dniem powszednim Berlina.
- godz. 14.00 - Michałowo/Pracownia Filmu, Dźwięku i Fotografii – ul. Fabryczna 33
Pokaz filmów FROM RUSSIA WITH WHAT?
- godz. 14.30 - Camera Cafe – ul. Lipowa 14 lok. 11
Pokazy konkursowe AMATORZY
Konkurs skierowany do twórców amatorów, tworzących autorskie filmy, mimo że nie ukończyli żadnej szkoły filmowej.
- godz. 15.00 - kino Forum – ul. Legionowa 5
Pokazy konkursowe STUDENCI cz. I
- godz. 16.00 - Wydział Prawa UwB – ul. Mickiewicza 1
UKRAINIAN ANGRIES – krótkie filmy z Ukrainy
Wściekli Ukraińcy to ukraińska formacja (studia produkcyjne, dystrybutorzy, reżyserzy i scenarzyści), która w 2009 roku stworzyła niskobudżetowy almanach filmowy „Dupki. Arabeski”. Bohaterem almanachu został „dupek” – symbol nowoczesnego sukcesu i stylu życia. Innym społecznym zjawiskiem, z którym rozprawili się reżyserzy, stała się zewnętrzna i wewnętrzna emigracja. Wściekli Ukraińcy, tak jak włoscy neorealiści czy brytyjscy „realiści kuchennego zlewu”, robią filmy o tym co dzieje się tu i teraz oraz o ludziach, których znają najlepiej, czyli o sobie samych. Doceniani są dziś na najlepszych światowych festiwalach.
- godz. 17.00 - Camera Cafe – ul. Lipowa 14 lok. 11
Pokazy konkursowe OKNO NA WSCHÓD cz. I
- godz. 17.30 - kino Forum – ul. Legionowa 5
Pokazy konkursowe NIEZALEŻNI cz. I
- godz. 18.00 - Suwałki/Suwalski Ośrodek Kultury – ul. Jana Pawła II 5
Pokaz filmów litewskich LITHUANIAN SHORTS: BEST OF THE BEST
Prezentowany program jest odbiciem tego, co działo się w ostatnich latach w litewskiej kinematografii. Zaskakujące tematy, subtelne poczucie humoru, nowe rodzaje wyrazu i ciekawa forma wizualna – to i jeszcze więcej znalazło się w zestawie złożonym z fabuł, animacji i filmu dokumentalnego. Filmy te były wielokrotnie nagradzane i nominowane przez Lithuanian National Film and Television Awards „Silver Crane”, litewski odpowiednik Oscarów, a także zauważane na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie. Program został przygotowany przez Litewską Agencję Filmową – LITHUANIAN SHORTS.
- godz. 19.00 - Kawiarnio-Księgarnia „Spółdzielnia” – ul. M. Skłodowskiej-Curie 8/1
Pokaz filmów gruzińskich z BATUMI ART-HOUSE FILM FESTIVAL
- godz. 19.00 - Zmiana Klimatu – ul. Warszawska 6
Pokaz zestawu SŁOWACKIE TELEDYSKI ANIMOWANE
- godz. 20.00 - Camera Cafe – ul. Lipowa 14 lok. 11
Pokazy konkursowe NIEZALEŻNI cz. II
- godz. 20.30 - kino Forum – ul. Legionowa 5
Pokazy konkursowe CAŁY TEN ŚWIAT cz. II
- godz. 22.30 - klub FAMA – ul. Legionowa 5 – bilety: 10 zł/15 zł
Koncert: AURICOM/uptodate.pl/(PL), TOMMY CASH (EE), SON OF KICK feat. MARGER (UK)
W piątkowy wieczór FAMĘ opanuje wyjątkowa muzyczna „ekipa”. Białostocki didżej AURICOM zagra na rozgrzewkę, potem na scenie pojawi się estoński raper TOMMY CASH. Rytualny bounce'owy groove i „balansujący” wokal Tommy'ego, ostre teksty i powalający sceniczny image gwarantują znakomitą, klimatyczną imprezę. Zapewni to także wspólny występ SON OF KICK i MARGERA. SON OF KICK to londyński artysta, którego styl określany jest jako "psychostep". Jego massive bass bomb sound oraz umiejętności producenckie docenili m.in. Stanton Warriors, Beats Records i Botchit & Scarper. Artysta ma na swoim koncie współpracę z Foreign Beggars, francuskim didżejem i producentem Simbadem, MC Grems, MikaMiki. W Białymstoku wystąpi z Margerem – gwiazdą grime'u ze wschodniego Londynu.
7 grudnia (sobota)
- godz. 11.00 - klub FAMA – ul. Legionowa 5
PARAUSZEK I PRZYJACIELE – krótkometrażowe kino dla dzieci
„Parauszek i przyjaciele” to serial, zrealizowany w poklatkowej technice animacji lalkowej. Główny bohater, mały zajączek, mieszka z przyjaciółmi w Naszym Lesie. Jego przyjaciele to: zajączka Usia, sroka Madzia, łoś Łopatek, bóbr Klepek, wiewiórka Kitka, wilk Waldek, lis Fredek i miś Benek. Losy leśnych bohaterów komentuje sowa Uhu. Każdy odcinek porusza takie problemy jak szacunek, przyjaźń, tolerancja, odwaga, wytrwałość czy mądrość. Dzięki perypetiom zwierzątek młodzi widzowie uczą się dobrego wychowania, ważnych zasad życiowych, działania w grupie, odpowiedzialności i wiary we własne siły.
- godz. 11.00 - Gran Vía Centrum Języka i Kultury Hiszpańskiej – ul. Lipowa 6
HISZPAŃSKIE ŚNIADANIE FILMOWE
Krótkometrażowe kino hiszpańskie jest niczym tapas – przekąski podawane w hiszpańskich barach. Serwowane na ciepło lub zimno, mogą przyjmować formę przegryzek lub bardziej wyrafinowanych dań – taki też będzie zestaw filmowy Madrid en Corto, przygotowany przez Oficynę Promocji ECAM. Madrid en Corto promuje filmy krótkometrażowe, dzięki czemu młodzi twórcy z Madrytu i okolic, podbijają światowe festiwale. Tapas jada się przy stoliku lub barze, tutaj do konsumpcji dojdzie podczas oglądania eklektycznej selekcji z tego roku. Słoneczną atmosferę śniadania dopełnią tapas o smaku pomidorów i oliwy z oliwek.
- godz. 12.30 - kino Forum – ul. Legionowa 5
Pokazy konkursowe AMATORZY
- godz. 13.30 - Camera Cafe – ul. Lipowa 14 lok. 11
Pokazy konkursowe OKNO NA WSCHÓD cz. II
- godz. 15.15 - kino Forum – ul. Legionowa 5
Pokazy konkursowe STUDENCI cz. II
- godz. 16.30 - Camera Cafe – ul. Lipowa 14 lok. 11
Pokazy konkursowe CAŁY TEN ŚWIAT cz. I
- godz. 17.45 - kino Forum – ul. Legionowa 5
Pokazy konkursowe NIEZALEŻNI cz. II
- godz. 18.30 - Kawiarnio-Księgarnia „Spółdzielnia” – ul. M. Skłodowskiej-Curie 8/1
Panel dyskusyjny: W GĄSZCZU FESTIWALI. F JAK FILM, F JAK FESTIWAL
Spotkanie przedstawicieli festiwali i filmowców – stron, które mają sobie czasem coś do zarzucenia. Jakie uwagi mogą mieć filmowcy do organizatorów festiwali? Czego zaś nie lubią organizatorzy festiwali i jakie najczęściej błędy popełniają filmowcy przy zgłaszaniu filmów? Co tak naprawdę interesuje konkretne festiwale, jakich filmów szukają, gdzie można spotkać ich przedstawicieli, kiedy wysłać film, jaka jest polityka premierowa? Kto tak naprawdę decyduje o selekcji i jak wygląda oglądanie ponad 1000 zgłoszonych filmów?
- godz. 19.30 - Camera Cafe – ul. Lipowa 14 lok. 11
Pokazy konkursowe CAŁY TEN ŚWIAT cz. II
- godz. 20.00 - kino Forum – ul. Legionowa 5
Pokaz zestawu OSCAROWE NOMINACJE: FILM ANIMOWANY
- godz. 21.00 - Pałac Branickich – Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku – ul. J. Kilińskiego 1
Pokaz serii LEGENDY STAREJ PRAGI
„Legendy starej Pragi” to projekt czeskich filmowców, rezultat ich miłości do kina i fascynacji miejskimi baśniami i legendami. Kilka opowieści postanowili sfilmować – w efekcie powstał cykl krótkich animacji, w nietradycyjny sposób przedstawiających dawną Pragę. W filmach w ciekawy sposób połączono techniki animacji klasycznej i sylwetkowej, przy wykorzystaniu realnych elementów (fotografie, tekstury książek służące jako tło). W listopadzie odbyła się w Pradze premiera „Legend” na DVD. Krótko po czeskiej premierze odbywa się premiera polska – podczas ŻUBROFFKI. Polską wersję językową zrealizował Białostocki Ośrodek Kultury: narratorem „Legend” jest aktor Ryszard Doliński.
- godz. 22.30 - klub FAMA – ul. Legionowa 5 – bilety: 25 zł/35 zł
Koncert: MAD PROFESSOR (UK) + Sister Aisha (UK) CONGO NATTY (UK) + Congo Dubz (UK) + Tenor Fly (UK)
W sobotę Białystok odwiedzi prawdziwa legenda: MAD PROFESSOR – wizjoner, producent i odkrywca muzyczny, który wprowadził dub w cyfrową erę! Artysta znany jest ze współpracy z takimi twórcami muzyki reggae, jak: Lee "Scratch" Perry, Sly and Robbie, Pato Banton, Jah Shaka czy Horace Andy, a także z artystami innych nurtów: Sade, Massive Attack, The Orb. Tego wieczoru na scenie pojawią się także największe obecnie tuzy sceny reggae jungle: CONGO NATTY z TENOREM FLY, którzy przedstawią słuchaczom jungle jako wizje roots reggae XXI wieku!
8 grudnia (niedziela)
- godz. 11.00 - Zmiana Klimatu – ul. Warszawska 6
ENGLISH BREAKFAST – pokaz nagrodzonych filmów z festiwalu ENCOUNTERS
Tradycyjne brytyjskie śniadanie powstało w czasach klęski głodowej na Wyspach – rolnicy jadali wtedy tylko jeden ciepły i obfity posiłek dziennie. W ostatni poranek Festiwalu zostanie zaserwowany zestaw filmowy, wzbogacony jajkiem, bekonem, fasolką i kiełbaską. Energetyczny, pomysłowy i czasem wywrotowy program prezentuje to, co najciekawsze w brytyjskim filmie krótkometrażowym – od dramatów fabularnych i dokumentów, po animacje, teledyski i filmy eksperymentalne. Zestaw przygotował Encounters Short Film and Animation Festival, prezentujący obiecujących reżyserów filmów fabularnych i animowanych. Jego zwycięzcy mają otwartą drogę do takich nagród jak Oscary®, BAFTA, Europejskie Nagrody Filmowe czy Cartoon d’Or.
- godz. 11.00 - klub FAMA – ul. Legionowa 5
„WIELKI PIKNIK” I WIELKIE... SZYCIE – pokaz filmów dla dzieci
Bohaterami "Wielkiego pikniku" są zwierzęta, które mieszkają w małej wiosce i dobrze się znają. To Jaszczur, Ropuch, Pani Pudliczka, dwa Szczurki i inni. Uwielbiają pikniki i torty, a zniknięcie ulubionego przysmaku staje się dla nich prawdziwym wydarzeniem. Wszyscy chcą się dowiedzieć, kto i jak ukradł tort? Pokaz przeznaczony dla dzieci w wieku 3-6 lat. Po filmach, dzieci i opiekunowie będą wspólnie projektować i szyć maskotki.
- godz. 13.30 - Camera Cafe – ul. Lipowa 14 lok. 11
Pokaz zestawu JAPAN MEDIA ARTS
Japoński festiwal Media Arts to impreza, łącząca różne formy ekspresji, dostępne w przestrzeni pomiędzy sztuką a rozrywką, takie jak sztuka interaktywna, instalacje, grafika, fotografia cyfrowa, sieć, gry, animacje, wideo, komiks itp. Na festiwal zgłaszane są prawie trzy tysiące dzieł z ponad 40 krajów. Dzięki współpracy z innymi festiwalami, dzieła z Media Arts można zobaczyć na całym świecie, również na festiwalu ŻUBROFFKA. Tym razem zaprezentowany zostanie Video Work Program, złożony z różnych prac video, wyselekcjonowanych z grupy filmów docenionych przez jury.
- godz. 14.00 - klub Gwint – ul. Zwierzyniecka 10
Pokaz filmów litewskich LITHUANIAN SHORTS: BEST OF THE BEST
- godz. 15.00 - Camera Cafe – ul. Lipowa 14 lok. 11
Pokaz zestawu filmów karaibskich CARIBBEAN CORNER
Caribbean Film Corner powstał w 2009 roku (jego założycielami są Marc Woods i Neigeme Glasgow-Maeda) i prezentuje wszystko to, co najlepsze w kinematografii z regionu Karaibów. Przygotowany zestaw (w czterech używanych na Karaibach językach: francuskim, hiszpańskim, holenderskim i angielskim) zawiera nie tylko filmy twórców mieszkających w rejonie Morza Karaibskiego, ale również filmowców, którzy pokazują w swych produkcjach kulturę i życie codzienne ludzi mieszkających w tej części Świata. W zestawie znajdują się dokumenty, fabuły i animacje.
- godz. 16.00 - klub Gwint – ul. Zwierzyniecka 10
Pokaz zestawu LATVIAN SHORTS
- godz. 17.00 - kino Forum – ul. Legionowa 5
Pokaz filmów członków JURY
Członkowie Jury tegorocznego festiwalu ŻUBROFFKA to: Leszek Dawid (reżyser i scenarzysta, twórca filmów „Ki” i „Jesteś bogiem”), Agnieszka Obszańska (dziennikarka radiowej Trójki), Mikołaj Wawrzeniuk (reportażysta i dziennikarz TVP Białystok). Emma De Swaef (belgijska reżyserka, autorka nagradzanej na świecie animacji „Oh Willy”), Taisia Igumentseva (rosyjska reżyserka, jej film „Bite the Dust” był jedynym rosyjskim filmem w oficjalnej selekcji festiwalu w Cannes). W programie pokazu: „Dokąd odpłynęły pińskie statki” (reż. M. Wawrzeniuk), „Soft Plants” (reż. E. de Swaef), „Fight” (reż. E. De Swaef, M. J. Roels), „The Road To” (reż. T. Igumensteva), „On the road” (reż. L. Dawid).
- godz. 19.00 - kino Forum – ul. Legionowa 5 – bilety: 10 zł/15 zł
Uroczyste ogłoszenie wyników Festiwalu
Koncert: TRAINS OF THOUGHTS LIVE – SOFA SURFERS (Markus Kienzl, Wolfgang Frisch & Timo Novotny)
Podczas zamknięcia festiwalu, legendarna grupa SOFA SURFERS zaprezentuje swój muzyczno-filmowy projekt: Trains of Thoughts. Ten unikalny artystyczny koncept łączy możliwości współczesnych technologii z doświadczeniem widza kina niemego i traperów, poruszających się w muzycznych przestrzeniach dubu, trip hopu, elektroniki, ambientu i break beatu, podszytych mocnym i głębokim basem. Pokaz to nie tylko doświadczenie filmowe, ale także spotkanie z muzycznym geniuszem, zespołem SOFA SURFERS, znanym z łączenia takich gatunków jak dub, eksperymentalny rock, elektronika czy trip-hop, często nazywanym austriackim Massive Attack.
Na wszystkie filmowe pokazy –
wstęp wolny!
Festiwalowi towarzyszą:
4-8.12 Warsztaty dziennikarskie: Pisząc i myśląc o filmie – prowadzenie: Magda Sendecka
Magda Sendecka to dziennikarka i publicystka filmowa, psychoterapeutka. Redaktorka i współautorka wydawnictw promujących polskie kino. Uczestnicy warsztatów będą doskonalić praktyczne umiejętności dziennikarskie: pisanie recenzji i sprawozdań, przygotowanie i opracowanie wywiadów oraz dyskusji w formie pisemnej i materiału wideo. Przećwiczą skracanie tekstu, redagowanie wywiadu, udoskonalanie konstrukcji tekstów i nadawanie im tytułów, popracują też nad warsztatem dziennikarza telewizyjnego.
4-7.12 Warsztaty filmowe: Coffe on Glass – prowadzenie: Svetlana Filippova
Svetlana Filippova, rosyjska reżyserka filmów animowanych, zaprezentuje tajniki animacji techniką proszkową. W ramach tej techniki, twórca animuje np. piasek, sól, kolorowe proszki na jasnym polu przy użyciu rąk, pędzelków, szczoteczek albo powietrza. Artysta tworzy oddzielnie każdą klatkę, a film jest sumą lirycznych grafik, obrazów i zdjęć. Warsztatowicze spróbują ożywić w filmowych obrazach twórczość Czesława Miłosza, postarają się przełożyć jego poezję na język animacji przy wykorzystaniu autorskiej techniki Svetlany Filippovej, opartej na animacji mielonej kawy.
Dodatkowe informacje na stronie:
www.zubroffka.pl
Organizator
Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”
Patronat medialny
Portal Miejski BiałystokOnline