Fikcyjne faktury, zaniżanie przychodów, unikanie VAT. Skarb Państwa stracił 2 mln zł

2021.11.04 13:33
Pracownicy KAS z Białegostoku zidentyfikowali firmę, która oszukiwała na podatku VAT. W wyniku działalności jednej ze spółek Skarb Państwa stracił co najmniej 2 mln zł.
Fikcyjne faktury, zaniżanie przychodów, unikanie VAT. Skarb Państwa stracił 2 mln zł
Fot: Pixabay

Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z Białegostoku wykryli, że jedna ze spółek handlujących odzieżą i obuwiem zaniża swoje przychody i unika płacenia podatku VAT.

- Mazowiecka firma z udziałem kapitału zagranicznego uczestniczyła w sztucznie wykreowanym łańcuchu dostaw towarów z udziałem tzw. znikających podatników. Kontrolerzy ustalili również, że spółka generowała fikcyjne faktury, które miały stanowić podstawę do odliczeń podatkowych - przekazał st. asp. Maciej Czarnecki, oficer prasowy podlaskiej KAS.

Do identyfikacji nieuczciwego podmiotu podlaska KAS użyła Systemu Teleinformatycznego Izby Rozliczeniowej (STIR), który pozwala na wykrycie wykorzystywania sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych.

Z ustaleń podlaskiej KAS wynika, że spółka naraziła Skarb Państwa na stratę co najmniej 2 mln zł. Wobec firmy wszczęta została kontrola celno-skarbowa, a na jej rachunkach bankowych zablokowano 265 tys. zł i 17 tys. euro.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1119 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39