Film "Sokół maltański" na 100-lecie Warner Bros

2023.05.05 11:16
Znana na całym świecie wytwórnia Warner Bros obchodzi w tym roku 100-lecie istnienia. Z tej okazji kina studyjne w całej Polsce przypominają jej najbardziej znane produkcje filmowe. Kolejna propozycja to "Sokół maltański".
Film "Sokół maltański" na 100-lecie Warner Bros
Fot: Materiały prasowe

Warner Bros to wytwórnia filmowa, która została założona w 1923 r. przez braci Warner: Alberta, Sama i Harry’ego, polskich imigrantów żydowskiego pochodzenia urodzonych w Krasnosielcu w powiecie makowskim na Mazowszu jako: Aaron, Szmul i Hirsz Wonsal oraz Jacka, urodzonego już w Kanadzie jako Jacob Warner.

Któż nie kojarzy dziś charakterystycznego niebiesko-żółtego loga z literami: "WB". Warner Bros jest producentem lub dystrybutorem ponad sześciu i pół tysiąca filmów fabularnych oraz czternastu tysięcy tytułów animowanych z działu Warner Bros. Animation.

Z wytwórnią związane były i są największe gwiazdy przemysłu filmowego od Clinta Eastwooda, przez Mela Gibsona, do Stanleya Kubricka.

Z okazji 100-lecia powstania wytwórni we wtorek (9.05) będzie można obejrzeć jeden z najbardziej znanych filmów wszech czasów "Sokół maltański" w reż. Johna Hustona z niezapomnianą kreacją Humphrey'a Bogarta. Oto podejrzani osobnicy nie cofną się przed niczym, aby zdobyć drogocenny skarb – wysadzoną klejnotami statuetkę sokoła. Detektyw Sam Spade (Humphrey Bogart) za wszelką cenę pragnie dowiedzieć się, dlaczego tak bardzo zależy im na jej zdobyciu – i kto stoi za zamordowaniem jego partnera.

Obsada pełna gwiazd (w tym Sydney Greenstreet, Mary Astor, Peter Lorre i Elisha Cook Jr.) towarzyszy Bogartowi w tym doskonałym, ponadczasowym kryminale. Film nominowany był do trzech Nagród Akademii (1941) – Najlepszy film, aktor drugoplanowy (Greenstreet), scenariusz (Huston) i wyniósł Bogarta na aktorski firmament, a Hustonowi otworzył drzwi do kariery reżysera.

Seans filmu odbędzie się o godz. 18:30 w kinie Forum. Bilety można nabyć w kasie kina oraz online na stronie internetowej Białostockiego Ośrodka Kultury.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1146 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39