Film z muzyką na żywo. Bezpłatny pokaz

2018.08.13 13:10
"Nanuk z Północy" - właśnie do tego filmu zagra Jacaszek. Pokaz zaplanowano w piątek (17.08) na placu przed Białostockim Ośrodkiem Kultury.
Film z muzyką na żywo. Bezpłatny pokaz
Kadr z filmu "Nanuk z Północy"

Robert J. Flaherty uważany jest nie tylko za jednego z ojców filmu dokumentalnego, ale i za prekursora filmu etnograficznego. "Nanuk z Północy" z 1922 roku to jego pierwsza produkcja, która od razu przyniosła mu jednoczesny sukces artystyczny i frekwencyjny. Bohaterem filmu jest Nanuk, głowa inuickiej rodziny z wybrzeża Zatoki Hudsona. Kamera towarzyszy jemu i jego krewnym podczas codziennych czynności, w powszednich zmaganiach z nieprzyjazną naturą. W pamięci widzów pozostają sceny budowy igloo czy polowania na foki oraz pogodny humor, od którego Flaherty nie stronił. Choć niektóre wydarzenia były inscenizowane, film pozostaje bezcennym dokumentem etnograficznym.

Do filmu zagra Jacaszek - polski artysta dźwiękowy, kompozytor i jeden z najoryginalniejszych producentów muzyki elektro-akustycznej, łączącej dźwięki elektroniczne z żywym instrumentarium. Autor muzyki teatralnej i filmowej (np. "Sala samobójców") oraz ilustracji muzycznych do poezji i prozy, w tym słuchowiska muzycznego "Lem Konzept" do "Bajek Robotów" Stanisława Lema.

W ramach projektu Rimbaud, wspólnie z Mikołajem Trzaską i Tomaszem Budzyńskim stworzyli muzykę do do tekstów Arthura Rimbauda. Ma na swoim koncie osiem autorskich albumów.

W 2004 roku, nakładem Gusstaff Records wydał płytę "Lo-Fi Stories", efekt zainteresowania autora estetyką starych bajek, wydawanych na płytach winylowych i magnetofonach szpulowych. Wykształcił niekonwencjonalne metody samplingu, korzystając z archaicznych nagrań i dźwięków wydawanych przez zabawki, instrumenty i szczątki znalezionych mechanizmów, nazywając tę technikę "muzykotroniką".

Organizatorzy wydarzenia zachęcają widzów do zabrania ze sobą koców, śpiworów i karimat (noce bywają chłodne).

Początek wydarzenia o godz. 21.00. Wstęp wolny. Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym imprezy.

Szczegóły: Lato w Mieście - film

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1581 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39