Filmowe Podlasie rusza w trasę

2008.04.25 00:00
Już w niedzielę filmy niezależnych twórców z Podlasia wyświetlane będą w Berlinie. Kolejne przystanki to Czeski Cieszyn, Rzeszów, Selb, Sanok i Przemyśl.

Akcja Filmowe Podlasie atakuje! to inicjatywa lokalnych amatorów i referatu filmowego Białostockiego Ośrodka Kultury. Dzięki niej filmy prezentowane (i nagradzane) są nie tylko podczas przeglądu w kawiarni Fama, ale odwiedzają również inne miejsca w kraju i za granicą. - Liczba pokazów powoli zbliża się do 150 - mówi Maciek Rant z Białostockiego Ośrodka Kultury. Do tej pory zorganizowano je w ponad 50 polskich miastach oraz m.in. na Białorusi, Ukrainie, Łotwie, w Czechach i Niemczech.

Trzy tegoroczne pokazy w Berlinie odbędą się w ramach festiwalu filmPolska - największej prezentacji polskiej kinematografii w Niemczech. Również prezentacje w Selb i Przemyślu znalazły się w programie większych imprez: Grenzland Filmtage Festiwal i Festiwalu Filmów Kina Niezależnego. W Czeskim Cieszynie, Rzeszowie i Sanoku prace niezależnych podlaskich filmowców wyświetlone zostaną na specjalnie zorganizowanych pokazach. - Obie formy prezentacji cieszą, bo trafiamy do innej publiki - przyznaje Rant.

W prezentowanych zestawach znajdą się filmy z ostatniej - piątej już - edycji przeglądu, m.in. "Fleisch" Katarzyny Kijek, "Człowiek od kultury" Irka Prokopiuka czy "Kurzy śpiewak" Hermanos de Chamuco. Nie zabraknie też najlepszych prac Jacka Kościuszki, Maćka Szupicy, Pawła Nazaruka, Tomka Adamskiego czy Marka Misława Włodzimirowa. Trasa FPA! potrwa do 25 maja.

andy

1330 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39