Filmowe Podlasie znów zaatakuje w kinie Forum!

2022.10.12 13:47
Filmowe Podlasie atakuje! to akcja, która już po raz 19. odbędzie się w kinie Forum. To wielkie święto podlaskiego kina, zarówno twórców, jak i widzów.
Filmowe Podlasie znów zaatakuje w kinie Forum!
Fot: Alina Gabrel-Kamińska

Wydarzenie, jakim jest Filmowe Podlasie atakuje! to przede wszystkim spotkanie z kinem niezależnym, które jest realizowane przez podlaskich twórców lub związanych z naszym regionem.

Akcja promuje kino niszowe, a zarazem jest platformą filmu autorskiego, artystycznego, nieprofesjonalnego i eksperymentalnego. Wśród twórców są poeci, dziennikarze, studenci szkół artystycznych i filmowych, artyści i niezależni filmowcy, którzy kręcą fabuły, dokumenty, klipy i animacje. Jedni dopiero debiutują, inni od lat nagradzani są na ogólnopolskich festiwalach.

- W tym roku jest równie ciekawie, bowiem postanowiliśmy dać szansę także kilku młodym twórcom, którzy dopiero wchodzą w filmowy świat. Zauważyliśmy pewną iskrę, którą fajnie podbudować i dać możliwość rozwoju. Później ci młodzi twórcy mogą przyjść na salę kinową, obejrzeć swoje filmy w konfrontacji z profesjonalnymi filmami i pogadać z twórcami, którzy będą podczas Filmowego Podlasia - mówi Monika Piskurewicz z Białostockiego Ośrodka Kultury.

Jak przekonuje Monika ideą, która przyświecała przy selekcji filmów, było pokazanie co ciekawego podlascy twórcy stworzyli przez ten rok.

- Chcieliśmy też stworzyć zestaw, który będzie po prostu przyjemny do oglądania dla widzów - podkreśla Monika. - Set jest także bardzo zróżnicowany, pod względem gatunków i tematyki. Bardzo różne środowiska i bardzo różne style będzie można obejrzeć. Wszystko to na jednym ekranie!

Na Filmowe Podlasie Atakuje! wpłynęło blisko 30 zgłoszeń, wybrano spośród nich 14.

- W tym roku pojawiło się wiele filmów, które mówią o wykluczeniu społecznym. Twórcy chociaż operują różnymi technikami, to nawiązują do sytuacji na granicy, do tego, jak traktujemy innych, pojawiają się też wątki bezdomności - zdradza Monika Piskurewicz. - Dużo jest także o pojęciu tożsamości, przynależności kulturowej, akceptacji.

Co ważne, jurorami w konkursie są sami widzowie, którzy poprzez głosowanie decydują o tym, do kogo trafi Nagroda Złotego Golfa. Zdobędzie ją jeden film wybrany z całego konkursu, na który publiczność odda najwięcej głosów. Będzie to nagroda w wysokości 2.000 zł.

Za oprawę graficzną tegorocznego Filmowego Podlasia odpowiada Kobas Laksa, artysta, grafik, filmowiec, twórca audiowizualny.

- Ostatnimi czasy Kobas Laksa koncentruje się bardziej na klipach muzycznych dla różnych wykonawców, jest filmowcem pochodzącym z Białegostoku. Tutaj się urodził. Region wciąż go inspiruje. Poprowadzi także u nas warsztaty z cyklu Filmowe Podlasie Edukuje! Zaprojektował dla nas plakat, który nawiązuje do jego wspomnień związanych z Podlasiem, czyli regionem dzikich lasów, mroków, szeptuch, dziwnych grzybów rosnących w paprociach - mówi Krzysztof Sienkiewicz z Białostockiego Ośrodka Kultury.

Co ciekawe Kobas Laksa przy tworzeniu oprawy wizualnej korzystał ze sztucznej inteligencji.

Filmowe Podlasie Atakuje! odbędzie się w sobotę (15.10) w sali kina Forum, od godz. 18:30. Pokaz będzie składał się z dwóch filmowych bloków.

Szczegółowy program wydarzenia.

Wstęp na pokaz filmów jest wolny!

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1174 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39