Firmy i instytucje stawiają na fotowoltaikę. Panele zamontowano w Muzeum Pamięci Sybiru

2023.01.16 14:08
Muzeum Pamięci Sybiru zostało pierwszą miejską instytucją kultury, w której zainstalowane zostały panele fotowoltaiczne. Dzięki nim, koszty energii zostaną zmniejszone o 40%.
Firmy i instytucje stawiają na fotowoltaikę. Panele zamontowano w Muzeum Pamięci Sybiru
Fot: mat. prasowe

Muzeum Pamięci Sybiru ma ponad 100 paneli

Coraz więcej budynków należących do miasta Białystok czerpie energię ze słońca. Panele fotowoltaiczne wytwarzające prąd zmienny zostały dotychczas zamontowane na obiektach, w których mieści się urząd, a także na szkołach, siedzibach jednostek organizacyjnych i spółek komunikacyjnych. Dzięki instalacjom miasto może nie tylko zmniejszyć wydatki na energię, ale również mieć wkład w ograniczenie produkcji CO2. Teraz do grona posiadaczy fotowoltaiki dołączyło Muzeum Pamięci Sybiru.

- Muzeum Pamięci Sybiru, jako instytucja kultury, nad którą Urząd Miejski w Białymstoku sprawuje nadzór jest pierwszą instytucją, która postawiła na energię odnawialną - mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Na dachu budynku przy ul. Węglowej zamontowano 3 moduły fotowoltaiczne - łącznie 109 paneli. Znajdują się one nad częścią administracyjną, nad magazynami i częścią restauracyjną.

- To wszystko po to, aby płacić niższe rachunki za energię i zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery. Myślę, że to kierunek, w którym jako miasto będziemy szli w przyszłości - dodał wiceprezydent.

Moc każdego z modułów wynosi 455 Wp (watopików). Moc maksymalna instalacji to 49,6 kWp (kilowatopików). Moduły zostały zamontowane w układzie poziomym, w nachyleniu pod kątem ok. 15 stopni. Instalację dostarczyła i zamontowała wybrana w przetargu firma SunGrant Sp z o.o.

– Muzeum Pamięci Sybiru wychodzi naprzeciw coraz trudniejszej sytuacji na rynku energii, a w związku z tym rosnących kosztów utrzymania. Gdy tylko wybuchła wojna w Ukrainie i ceny zaczęły szybować, postanowiliśmy działać. Nie udałoby się, gdyby nie kompetencje naszego działu administracyjnego – przyznał dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński.

Jak dodał, kolektory zamontowane zostały w taki sposób, aby nie burzyły estetyki budynku.

Sposób na oszczędność

Panele fotowoltaiczne pozwolą Muzeum Pamięci Sybiru zmniejszyć rachunki za prąd nawet o 40%, a miesięcznie opiewają one średnio na 40 tys. zł. Prąd wykorzystywany jest do zasilania m.in. wystawy stałej, oświetlenia budynku oraz sprzętu biurowego.

Koszt wykonania instalacji wyniósł niemal 208,2 tys. zł brutto. Środki pochodziły z budżetu miasta dla instytucji kultury oraz środków własnych Muzeum Pamięci Sybiru.

W 2023 r. miasto Białystok planuje budowę kolejnych 20 instalacji na budynkach miejskich i wymianę nieefektywnych źródeł ciepła. Po uruchomieniu wszystkich planowanych instalacji fotowoltaicznych (łącznie z zainstalowanymi w latach poprzednich) ich moc osiągnie ok. 1500 kWp. Rocznie powinny wygenerować około 1,35 mln kWh.

W Podlaskiem powstaną kolejne elektrownie produkujące prąd

Także samorząd województwa wspiera inwestycje w fotowoltaikę. W poniedziałek (16.01) zarząd województwa przyznał dotacje na łączną kwotę 5,5 mln zł, dzięki którym zostanie wybudowanych 5 instalacji.

Pierwsza z nich powstanie na dachu budynku magazynowego firmy Podlasiak przy ul. Przędzalnianej w Białymstoku. Na instalację złoży się blisko 3 tys. paneli fotowoltaicznych o mocy min. 320W. Wytworzona energia w większości będzie sprzedawana do zakładu energetycznego. Przyznana na ten cel dotacja to ponad 1,4 mln zł.

Kolejną instalację tego typu zamontuje spółka AVO na dachu hali przy ul. Przędzalnianej w Białymstoku. Jej projekt przewiduje budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy do 1 MW. Dotacja to ponad 1,7 mln zł.

Ponadto elektrownie fotowoltaiczne wybudują firmy: Podlasie PV1 z Tykocina (za 1,9 mln zł), Zakład Usługowo-Ślusarski Spawalnik z Suwałk (za 200 tys. zł) i Robur Polska Sp. z o.o. również z Suwałk (za 200 tys. zł).

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1277 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39