Folki 2011. R.U.T.A., Czeremszyna i wspólne bębniarskie granie [wideo]

2011.10.19 00:00
Cztery wieki niedoli, biedy i niewolnictwa zaklęte w pandemonicznych kompozycjach. Dźwięki proste i szczere aż do krwi. Dawne instrumenty, ludowa liryka i uniwersalne przesłanie. Wiecznie aktualne. Wedle druidzkiej zasady - Prawda przeciw światu. R.U.T.A. wystąpi w niedzielę, 23 października podczas kolejnej edycji Folków. W ramach imprezy zagra też Czeremszyna, odbędzie się też powarsztatowy pokaz bębniarski.
Folki 2011. R.U.T.A., Czeremszyna i wspólne bębniarskie granie [wideo]
Fot: materiały organizatora

Projekt R.U.T.A. powstał z inicjatywy Maćka Szajkowskiego - założyciela i muzyka Kapeli ze Wsi Warszawa. Opiera się na archaicznych tekstach piosenek buntu chłopów przeciw feudalnemu systemowi wyzysku. Do ich wykonania zaproszona została czołówka wokalistów polskiego zaangażowanego rocka: Paweł "Guma" Gumola (Moskwa), Robert "Robal" Matera (Dezerter), Nika (Post Regiment) oraz Hubert "Spięty" Dobaczewski (Lao Che). Muzyka wykonywana jest na instrumentach akustycznych: lirze korbowej, fidelach płockich, suce biłgorajskiej, sazach, tradycyjnych barabanach, bębnach obręczowych, kontrabasie i pile przez plejadę osobistości muzyki folk.Rozszerzenie skrótu R.U.T.A. to Ruch Utopii, Transcendencji, Anarchii/Reakcyjna Unia Terrorystyczno Artystowska. Radykalny klan muzyczny. Heretycka koalicja banitów, renegatów, kulturowych infamisów. Krzyk buntu z czeluści świata feudalnego, który przeminął, zmienił oblicze, ale się nie skończył. Sprzeciw wobec kasty panów i społeczeństwa niewolników.
Koncert w najbliższą niedzielę w Famie o godz. 20. Bilety: 20 zł (przedsprzedaż) i 25 zł (w dniu koncertu) do nabycia w kasie kina Forum.

Z kolei w piątek, 21 października czeka nas folkowa zabawa z zespołem Czeremszyna, które zagra swoje "The best of". Czeremszyna inspiruje się folklorem słowiańskim, głównie podlaskim. Powstała w listopadzie 1993 z inicjatywy Barbary Kuzub-Samosiuk, w Czeremsze, niewielkiej miejscowości na Podlasiu. Obecnie "Czeremszyna" liczy 9 osób, a na instrumentarium zespołu składa się: akordeon, gitara, mandolina, skrzypce, bałałajka basowa, sopiłki, fujara słowacka, perkusja, instrumenty perkusyjne. Koncert rozpocznie się o godz. 20. Bilety: 10 i 15 zł.

Natomiast w sobotę Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na wspólne granie - powarsztatowy pokaz bębniarski. Będzie to znakomity etnosoundsystem z udziałem największych autorytetów gry na bębnach - Jerzego "Słomy" Słomińskiego i Jacka Żelazka z towarzyszeniem DJ China. Szalone tańce do rana gwarantowane! Występ zakończy bębniarskie warsztaty towarzyszące Folkom. Start o godz. 19.30. Wstęp jest wolny.

andy

Polecamy lokal
1606 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39