Forum Inicjatyw Społecznych w Białymstoku. Wystąpi m.in. prof. Adam Bodnar

2021.10.22 18:08
W środę i czwartek (27-28.10) odbędzie się Forum Inicjatyw Społecznych Miasta Białystok. Jest to coroczne, otwarte spotkanie przedstawicieli trzeciego sektora oraz samorządu miejskiego.
Forum Inicjatyw Społecznych w Białymstoku. Wystąpi m.in. prof. Adam Bodnar
Fot: CAS
Forum Inicjatyw Społecznych w 2020 r.

Zapewnienie dostępności dla osób z potrzebami

W tym roku tematem przewodnim zaplanowanych w ramach forum spotkań są nowe wyzwania stojące przed samorządem i organizacjami pozarządowymi w kontekście zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami m.in. z niepełnosprawnościami czy seniorom.

Środa będzie miała charakter prelekcji, dyskusji i indywidualnych konsultacji. Rozpocznie się wystąpieniem prof. Adama Bodnara "Dostępność jako prawo człowieka" połączonym z sesją pytań.

Następnie uczestnicy wysłuchają dyskusji panelowej "Dostępne Miasto, dostępne organizacje", połączonej z możliwością indywidualnych rozmów z panelistami przy stolikach dyskusyjnych. Dzień zakończy się podsumowaniem działalności Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok z okazji jubileuszu 10-lecia aktywności.

Spotkania edukacyjne

Natomiast w czwartek będą głównie spotkania edukacyjne, podczas których m.in. Anna Drabarz z Podlaskiego Sejmiku Osób z Niepełnosprawnościami przedstawi obowiązki organizacji pozarządowych realizujących zadania publiczne w zakresie zapewnienia dostępności.

Na warsztatach prowadzonych przez Rafała Średzińskiego, prezesa Stowarzyszenia "My dla Innych", będzie można doświadczyć sytuacji osoby z niepełnosprawnościami poprzez założenie okularów symulujących wadę wzroku czy przejażdżkę wózkiem inwalidzkim.

Podczas warsztatów "Jak przybliżyć świat osobom niewidzącym" Barbara Szymańska i Tomasz Strzymiński z Fundacji "Audiodeskrypcja" opowiedzą o zastosowaniu metody audiodeskrypcji – rozwiązaniu udostępniającym treści wizualne osobom niewidomym i niedowidzącym.

Ponadto jedno ze spotkań jest dedykowane mieszkańcom Białegostoku i przedstawicielom instytucji funkcjonujących na poszczególnych osiedlach. W jego ramach zostaną przedstawione narzędzia i formy wspierania aktywności sąsiedzkiej - praktyki z regionu i Polski w zakresie angażowania mieszkańców.

Gdzie?

Wszyscy uczestnicy forum spotkają się w Centrum Aktywności Społecznej przy ul. św. Rocha 3 w Białymstoku. Spotkanie ma charakter otwarty.

Pierwszy dzień będzie transmitowany online na fanpage'u Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych oraz Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok, spotkania będą tłumaczone na język migowy.

Zgłoszenia do udziału przyjmuje Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych pod adresem e-mail: anna.sedziak@owop.org.pl lub nr tel. 691 130 005.

Szczegółowy program: Forum Inicjatyw Społecznych.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1221 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39