Forum Mniejszości Podlasia będzie na listach wyborczych z Platformą Obywatelską

2014.05.14 00:00
Forum Mniejszości Podlasia będzie współpracować w białostockiej radzie miasta oraz w samorządzie województwa z Platformą Obywatelską. Porozumienie obu ugrupowań zawarte 8 lat temu zostało przedłużone.
Forum Mniejszości Podlasia będzie na listach wyborczych z Platformą Obywatelską
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka
Jarosław Werdoni i Robert Tyszkiewicz podpisalil umowę koalicyjną

- Współpraca ze środowiskiem prawosławnym przynosi i będzie przynosić korzyści. Dała dobry impet w Białymstoku, sprawdza się w samorządzie województwa – ocenia Robert Tyszkiewicz, szef Platformy Obywatelskiej na Podlasiu.

- Stanowimy jako prawosławni znaczny odsetek społeczności – komentuje z kolei Jarosław Werdoni, przewodniczący Forum Mniejszości Podlasia w Powiecie Białystok i argumentuje, że ta część Podlasian nie może sobie pozwolić, by nie mieć swoich przedstawicieli we władzach samorządowych.

Koalicja samorządowa od 8 lat

Tyszkiewicz i Werdoni podpisali kolejną już umowę koalicyjną przed wyborami samorządowymi. W myśl tego porozumienia, kandydaci FMP do rady miejskiej w Białymstoku i sejmiku województwa wystartują z list PO.
- Będziemy chcieli, by mieli to samo miejsce w każdym okręgu i będzie to dobre miejsce – zapewnia Tyszkiewicz, choć jeszcze nie podaje konkretnie o jakich numerach miejsc może być mowa.

Oprócz tego PO i FMP mają wspólnie wyłonić kandydata na prezydenta Białegostoku. W tej chwili nadal nie wiadomo, czy o ten urząd po raz trzeci będzie ubiegał się Tadeusz Truskolaski i czy koalicja go poprze. Tak jak do tej pory, FMP ma mieć zastępcę prezydenta miasta. W myśl porozumienia, wszyscy radni Forum wejdą w skład klubu PO, w którym będą mogli utworzyć własne koło.

- Bardzo pozytywnie oceniam współpracę z Forum, zarówno w poprzedniej, jak i w tej kadencji. Między nami nie było znaczących różnic – z porozumienia cieszy się Zbigniew Nikitorowicz, przewodniczący PO w białostockiej radzie miasta.

Mniejszości za Kudrycką

Przewodniczący Forum Mniejszości Podlasia w Powiecie Białystok poinformował również, że jego ugrupowanie nie wystawiło własnego kandydata do Parlamentu Europejskiego, ale popiera w najbliższych wyborach PO. Chodzi przede wszystkim o Barbarę Kudrycką, która jako "jedynka" z tej listy ma realne szanse na posadę w Brukseli.

Jak tłumaczy Werdoni, gdyby tak się stało, to w polskim sejmie na jej miejscu zasiadłby Aleksander Sosna - obecnie wiceprezydent Białegostoku Z FMP. Byłby on już drugim prawosławnym posłem.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1306 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39