Forum wyświetli arcydzieło Krzysztofa Zanussiego

2023.08.07 11:32
To będzie kolejny pokaz w ramach cyklu "Krótka historia polskiego kina". Forum pokaże "Barwy ochronne" Krzysztofa Zanussiego.
Forum wyświetli arcydzieło Krzysztofa Zanussiego
Fot: BOK

Uniwersytecki ośrodek sportowy gdzieś w Polsce gości letni obóz akademickich językoznawców – studentów i kadrę naukową. Docent Jakub Szelestowski powodowany zjadliwą ciekawością natury ludzkiej, toczy nieco mefistofeliczną, psychologiczno-intelektualną grę z młodym, wrażliwym lecz jeszcze nieco naiwnym adiunktem Jarosławem Kruszyńskim. Stawka, wbrew pozorom, jest dla docenta dość wysoka – jest nią nie tyle chęć rewizji idealistycznego oglądu świata przez niedoświadczonego magistra, co potrzeba udowodnienia przez docenta samemu sobie, słuszności dokonanego kiedyś wyboru własnej postawy życiowej. Wyboru, który jakby chciał w to wierzyć docent, podyktowany był racjonalnością, a nie cynizmem.

Wydarzenia, które na spokojnym obozie naukowym przybiorą nieoczekiwanie burzliwy, a nawet pół kryminalny charakter, przeniosą ten smaczny, lecz z początku czysto teoretyczny dyskurs dwóch protagonistów na boleśnie realną płaszczyznę.

Jedną z najważniejszych kreacji polskiej kinematografii II połowy XX w. stworzył w "Barwach ochronnych" Zbigniew Zapasiewicz jako docent Szelestowski. Na ekranie towarzyszą mu Piotr Garlicki, Mariusz Dmochowski, Christine Paul i Wojciech Alaborski.

Film z 1976 r. w reżyserii Krzysztofa Zanussiego to jedno z czołowych dzieł "kina moralnego niepokoju" epoki gierkowskiej, wyróżniające się z pośród innych filmów tego nurtu silnym nasyceniem cierpkiego, wręcz sarkastycznego humoru. "Barwy ochronne", dziś już klasyka, zyskały ogromne uznanie współczesnych, zdobywając nagrody nie tylko w Polsce, ale i za granicą: w Nowym Jorku, Teheranie czy Rotterdamie.

Przegląd "Krótka historia polskiego kina" prezentowany w wybranych kinach studyjnych w całej Polsce to cykl 10 filmów ze wstępami w formie wykładu prezentującymi sylwetki twórców i twórczyń, wprowadzającymi w tematykę dzieła i przybliżającymi realia polityczno-społeczne jego powstania. Każdy wstęp zawiera też analizę formalną dzieła.

W Białymstoku "Barwy ochronne" będzie można zobaczyć w kinie Forum w najbliższy wtorek (8.08) o godz. 18:00.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl
806 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39