Fotografia Żydów polskich. Wernisaż wystawy

2011.05.19 00:00
"I ciągle widzę ich twarze..." - tak zatytułowana jest wystawa fotografii Żydów polskich zorganizowana przez Fundację Shalom w Warszawie. W Muzeum Podlaskim w Tykocinie - Wielkiej Synagodze - odbędzie się jej wernisaż.
Fotografia Żydów polskich. Wernisaż wystawy
Jacek i Wanda Goldman. Ona zginęła w Białymstoku w 1941, on zaginął po wyjściu z getta warszawskiego

Fundacja Shalom w 1994 r. ogłosiła apel "Ocalić od zapomnienia" i rozpoczęła zbieranie archiwalnych fotografii - jedynej pamiątki po ludziach, których już nie ma. W ten sposób powstała unikalna, jedna z największych na świecie kolekcja fotografii Żydów polskich. Zawiera ona zdjęcia przechowane wśród rodzinnych pamiątek, ale też i te cudem ocalałe w czasie wojny - porzucone, zniszczone, odnalezione na strychach domów. Przedstawiają one ludzi w różnym wieku, różnych zawodów i zamożności, często bezimiennych. Są portrety i fotografie zbiorowe - rodzinne, zrobione w gronie przyjaciół, pokazujące uczniów, członków różnych stowarzyszeń i organizacji.

Niezwykłe zdjęcia uświadamiają, jak aktywna była społeczność żydowska w Polsce i jak niewiele ocalało z istnienia wielowiekowego narodu żydowskiego, będącego nierozłączną część polskiej historii i kultury.

Fotografie posłużyły do stworzenia przejmującej wystawy "I ciągle widzę ich twarze". W ciągu ostatnich lat była ona eksponowana w Polsce, w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej i Południowej. Teraz - do końca września - możemy oglądać ją w pobliskim Tykocinie.

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek (19.05) w Wielkiej Synagodze o godz. 17.30.

E.S.

809 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39