FPA! na festiwalu Original Source Up To Date. Specjalny pokaz na dziesięciolecie

2012.07.26 00:00
W tym roku akcja Filmowe Podlasie Atakuje! świętuje dziesięciolecie. Z tej okazji Białostocki Ośrodek Kultury - wspólnie z Festiwalem Original Source Up To Date - odbywającym się w dniach 21-22 września 2012 r. w Białymstoku, planuje wyjątkowy pokaz całego filmowego dorobku akcji.
FPA! na festiwalu Original Source Up To Date. Specjalny pokaz na dziesięciolecie
materiały organizatora

W specjalnie zaaranżowanym kinie festiwalowym, przez 2 dni i 2 noce zostanie zaprezentowanych ok. 200 filmów. Filmowe Podlasie Atakuje! to jedno z najbardziej rozpoznawalnych działań Białostockiego Ośrodka Kultury oraz jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich inicjatyw społecznych, służących promocji niezależnego kina. W ramach akcji swoje filmy prezentują m.in. poeci, dziennikarze, studenci szkół artystycznych i filmowych, artyści plastycy, wykładowcy szkół wyższych oraz nieskażeni komercyjnym podejściem do kina - filmowcy niezależni. Akcja narodziła się na Podlasiu - w miejscu styku wielu kultur i religii, krainy artystów, żubrów, dziewiczej przyrody i jedynego w swoim rodzaju potencjału, który znajduje ujście w oryginalnych działaniach twórczych.

W tym roku FPA! obchodzi 10-lecie. W jej ramach działa i tworzy ponad 50 twórców, wywodzących się z naszego regionu: twórców profesjonalnych, niezależnych i amatorów. Stworzyli oni około 300 filmów, zorganizowano ponad 250 pokazów - odbyły się one w ponad 80 miejscach w całej Polski, a także poza jej granicami, m.in. Meksyku, USA, Gruzji, Białorusi, Ukrainie, Łotwie, Republice Czeskiej, Niemczech, Kazachstanie, Rumunii. Wydano 6 płyt DVD (4 kompilacje Filmowe Podlasie Atakuje!, pierwszy niezależny film nowelowy "Goście, czyli na wschodnich bezdrożach", niezależny dokument "Tandemem przez pogranicze"). Artyści związani z FPA! zdobyli mnóstwo nagród na największych festiwalach w kraju i za granicą, by wymienić choćby Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Etiuda & Anima", Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film", Se-Ma-For Film Festival, Festiwal w Annecy czy Festiwal Shortwaves. Filmowi twórcy przeprowadzili też warsztaty m.in. z osobami niepełnosprawnymi umysłowo, w domach dziecka, w szpitalu psychiatrycznym, na Ukrainie, Białorusi, W Czechach i Gruzji, zarażali miłością do nieskrępowanej ramami niezależnej sztuki filmowej dzieci i młodzież na terenie całego Podlasia. Dodatkowo w ramach obchodów X lecia FPA! - Białostocki Ośrodek Kultury - wspólnie z Gazetą Wyborczą w Białymstoku planuje wydanie specjalnego wydawnictwa dvd "The Best Off Filmowe Podlasie Atakuje!".

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1359 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39