Fryderyki 2017. Organek triumfował! [WIDEO]

2017.04.26 23:38
Grupa Organek, której liderem jest pochodzący z Raczek pod Augustowem Tomasz Organek, zdobyła 2 Fryderyki. Została wyróżniona w kategoriach "album roku rock" i "piosenka roku".
Fryderyki 2017. Organek triumfował! [WIDEO]
Fot: Maciej Safaryn
Tomasz Organek

Statuetki Fryderyki przyniosła Organkowi płyta "Czarna Madonna" i pochodzący z niej utwór "Mississippi w ogniu".

"Czarna Madonna" to z jednej strony kontynuacja platynowego debiutu "Głupi", ale też niezaprzeczalny krok w przód. Organek cytuje gatunki, konwencje i klisze, które zbudowały muzykę XX w., ale też i całą zachodnią popkulturę, z której ona wyrasta. Tym razem jednak wszystko brzmi nowocześniej, dzięki bardziej złożonej produkcji oraz współcześniejszym odniesieniom do tak odległych stylistyk jak punk czy country. W warstwie tekstowej Organek zdaje się dotykać najgłębszych pokładów swojej wrażliwości.Ponadto Fryderyki otrzymali też m.in: Ania Dąbrowska (płyta pop za "Dla naiwnych marzycieli"), Reni Jusis (album elektroniczny za "Bang!"), Martyna Jakubowicz (album "Prosta piosenka" wygrał w kategorii "muzyka korzeni"), Monika Brodka (album alternatywny za "Clashes") i Piotr Zioła (debiut roku).

Przyznano także Złote Fryderyki. Otrzymali je zespół Dżem (muzyka rozrywkowa), Urszula Dudziak (muzyka jazzowa) i Piotr Paleczny (muzyka poważna).

Największym przegranym może czuć się Katarzyna Nosowska i jej grupa Hey. Mimo trzech nominacji, nie udało im się otrzymać żadnej statuetki.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

919 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39