"Fumum Vendere" Nieformalnej Grupy Avis. Makabreska tylko dla dorosłych

2010.10.15 00:00
Nieformalna Grupa Avis w najbliższy weekend zgodnie z dosłownym tłumaczeniem tytułu sztuki "Fumum Vendere", będzie sprzedawać dym, mamić i łudzić. Spektakl tylko dla dorosłych.
 "Fumum Vendere" Nieformalnej Grupy Avis. Makabreska tylko dla dorosłych
Fot: materiały organizatora
Scena ze spektaklu "Fumum Vendere"

Tytuł sztuki to łacińska sentencja, często umieszczana na nagrobkach magów oraz okrytych złą sławą kuglarzy. Spektakl "Fumum Vendere" to przewrotna makabreska wykorzystująca formy teatru muzycznego oraz teatru ożywionej formy. Bohaterowie podczas swego kuglarskiego pokazu demaskują naturę ludzką jako byt zdegenerowany, a prawo i porządek przedstawiają jako groteskę obsadzoną przez tchórzy, łgarzy i bigotów. Na scenie klasyka przeplata się z nowoczesną stylistyką zarówno w warstwie literackiej jak wizualnej i muzycznej. Podkreśla to osobisty stosunek twórców do problematyki poruszanej w spektaklu.

"Fumum Vendere" zostało zrealizowane w partnerstwie z Teatrem Lalek Pleciuga w Szczecinie, Teatrem Nowym im K. Dejmka w Łodzi, oraz Białostockim Teatrem Lalek. Tekst i reżyseria - Agata Biziuk, współpraca dramaturgiczna - Konrad Szczebiot, występują - Agnieszka Makowska i Olek Różanek.

Nieformalna Grupa Avis reaktywowała się jako niezależny teatr w 2007 roku. Pierwsza realizacja - "Kukułka: (Teatr Wytwórnia w Warszawie/Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi, 2007) była spektaklem dyplomowym jej twórców (zarówno aktorskim jak i reżyserskim).Następne spektakle - "Prometeusz" (Gliwicki Teatr Muzyczny, 2008) oraz "Horror Vacui"(Teatr Nowy im. K .Dejmka Łodzi / Białostocki Teatr Lalek, 2009) - utwierdziły twórców w przekonaniu o słuszności idei tworzenia produkcji niezależnych we współpracy partnerskiej z teatrami państwowymi.

Od początku cechą charakterystyczną grupy była zespołowość i dawanie pierwszeństwa podczas pracy aktorowi i jego emocjom. Ma temu sprzyjać ożywiony dialog reżysera z aktorami, silny pierwiastek improwizacji oraz tworzenie dużej części tekstu dopiero podczas prób. Naczelną zasadą zawsze pozostaje jednak unikanie dosłowności i konstruowanie wszystkich elementów scenicznego świata poprzez metaforę. Trzon zespołu tworzą Agata Biziuk, Agnieszka Makowska oraz Ewelina Stepanczenko.

Premierowy pokaz 17 października o godz. 19 w Białostockim Teatrze Lalek.
Bilety: 15 zł

MAG
1424 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39