Fundacja Pomóż Im podsumowuje swoją działalność

2016.07.28 10:58
Fundacja na co dzień pomaga dzieciom chorym na nowotwór. Chce ulżyć im w cierpieniu, dlatego organizuje szereg akcji i atrakcji. Wszystko po to, by dać małym pacjentom radość i uśmiech.
Fundacja Pomóż Im podsumowuje swoją działalność
Fot: Fundacja "Pomóż Im"

Fundacja "Pomóż Im", jako jedyna tego typu organizacja w kraju, prowadzi działalność dwutorową - opiekuje się nieuleczanie chorymi dziećmi z woj. podlaskiego, pacjentami prowadzonego przez Fundację Domowego Hospicjum dla Dzieci oraz troszczy się o swoich podopiecznych w Klinice Onkologii i Hematologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku i wspiera rodziców w leczeniu i rehabilitacji dzieci z chorobą nowotworową. Teraz podsumowuje działalność prowadzoną w 2015 r.

Domowe Hospicjum dla Dzieci

To jedyna taka placówka w naszym województwie. Dzięki niej pacjenci nie są skazani na długotrwały pobyt w szpitalu, mogą przebywać w swoich domach. Zapewniona jest im specjalistyczna opieka lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantów, psychologów i duszpasterzy, a także wsparcie w zakresie zakupu leków, aparatury medycznej, sprzętu rehabilitacyjnego, materiałów higienicznych, opatrunkowych, środków antyseptycznych i jednorazowych.

W 2015 r. zespół hospicjum tworzyło 4 lekarzy, 6 pielęgniarek, 2 rehabilitantów, 2 psychologów, pracownik socjalny i kapelan. Łączna suma ich wizyt to 5958. Opieką domową objętych było 51 dzieci w wieku od 1 miesiąca do 23 lat. Z uwagi na stabilny stan zdrowia wypisano 10 pacjentów, 11 dzieci zmarło.

Klinika Onkologii i Hematologii UDSK w Białymstoku

W Klinice prawie codziennie wolontariusze fundacji organizowali gry i zabawy, zajęcia plastyczne, muzyczne, kino na oddziale, wspólne gotowanie, granie, śpiewanie i tańce, zapraszani byli też aktorzy, podróżnicy, sportowcy, gwiazdy show-biznesu.

Przy okazji świąt i uroczystości rodzinnych tworzona była specjalna atmosfera, zapewniono prezenty.

Turnusy rehabilitacyjne

W ubiegłych roku zorganizowano 2 turnusy rehabilitacyjne do Zakopanego - zimą i latem. Łącznie wzięło w nich udział 60 dzieci (te, które pokonały chorobę nowotworową oraz ich rodzeństwo). Wyjazdy miały na celu poprawienie sprawności fizycznej i psychicznej, a także zdolności do zabawy oraz brania czynnego udziału w życiu społecznym po chorobie. Zapewniona była w tym czasie całodobowa opieka lekarska. Wyprawy mają ogromne znaczenie terapeutyczne.

Kampanie

Fundacja organizuje również akcję Pola Nadziei, której celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na los ludzi cierpiących, a także na problem opieki paliatywnej w Polsce. W ubiegłym roku w akcji uczestniczyły 144 instytucje, odbyły się 53 spotkania. Cały dochód, w wysokości 215 720,67 zł, przeznaczono na Domowe Hospicjum.

Obok grup wsparcia dla rodziców w żałobie i dla rodzeństwa, powstały dwie nowe - dla mam i wsparcia hospicjum perinatalnego.

W drugą niedzielę grudnia w 2015 r. po raz kolejny obchodzono Międzynarodowy Dzień Palenia Świec, gdzie o godz. 19.00 zapłonęły świecie na znak pamięci o wszystkich zmarłych dzieciach.

Udało się również wyremontować część mieszkania chorej Amelki z Bielska Podlaskiego oraz Adasia, a także zorganizować choinkę dla 200 dzieci.

15 lutego o godz. 12.00 setki kolorowych baloników zostało wypuszczonych przez osoby, które w dzieciństwie zmagały się z nowotworami.

41 919 zł trafiło na konto fundacji z wpisowego uczestników charytatywnej sztafety Electrum Ekiden.

Z okazji Dnia Matki na mamy podopiecznych czekały zabiegi SPA, relaks na basenie, nauka gry w golfa i obiad.

Zorganizowano też Dzień Dziecka z atrakcjami, wyjazd do Ełku, akcję Miesiąc Dobroczynności (zebrano 31 105,98 zł), stworzono kalendarz Nasi Bohaterowie, a dzięki Nadziei zamiast kwiatów uzyskano 15 927,52 zł.

W 2015 r. zorganizowano też kurs dla wolontariuszy, który przyciągnął 525 chętnych.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl

1704 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39