Fundusze pożyczkowe i poręczeniowe obradowały w Białowieży

2004.09.29 00:00
Podlaski Fundusz Poręczeniowy jest jednym z trzech największych w Polsce.

Ilość udzielanych przez niego poręczeń rośnie z roku na rok. Fundusz pożyczkowy działający przy Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego został dokapitalizowany i obecnie jego kapitał przekracza kwotę miliona złotych. W Białowieży obradował w poniedziałek - 27 września, Zjazd Krajowego Stowarzyszenia Funduszy Poręczeniowych oraz Polskiego Stowarzyszenia Funduszy Pożyczkowych.
W zjeździe, którego gospodarzem była Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego, uczestniczyli przedstawiciele ponad 55 Funduszy Pożyczkowych i Poręczeniowych z całego kraju.
Z najnowszych raportów o stanie funduszy pożyczkowych i poręczeniowych (opracowanych na dzień 30 czerwca br.) wynika iż Podlaski Fundusz Poręczeniowy Sp. z o.o. (PFP) jest jednym z trzech największych w kraju. W ciągu ostatnich 12 miesięcy udzielił małym i średnim przedsiębiorstwom 138 poręczeń o wartości ponad 7,5 mln zł. Pod względem ilości oraz wartości udzielonych poręczeń uplasował się na trzecim miejscu w kraju po POL-FUND ze Szczecina (288 poręczeń o wartości ponad 28,8 mln zł) oraz Toruńskim Funduszu Poręczeń Kredytowych (196 poręczeń o wartości ponad 6 mln) i Lubelskim Funduszem Przedsiębiorczości (120 poręczeń o wartości prawie 13 mln zł). PFP Sp. z o.o. jest także w krajowej czołówce jeśli chodzi o wysokość kapitału - 10 mln zł. Większym kapitałem dysponują fundusze ze Szczecina - 16 mln, Lublina - 15 mln, Gdańska - ponad 14 mln. oraz Poznania ponad 11 mln. PFP Sp. z o.o. jest także w czołówce krajowej, jeśli chodzi o liczbę aktualnych poręczeń - 173.
-Ilość poręczeń udzielanych przez PFP Sp. z o.o. rośnie z roku na rok o około 20-30% - poinformował Prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego - Andrzej Parafiniuk.
Obecnie w Polsce działa 60 funduszy poręczeń kredytowych, które udzielają wsparcia o zasięgu lokalnym, regionalnym i krajowym małym i średnim przedsiębiorcom.
Nieco więcej, bo 72 instytucje prowadzą w kraju fundusze pożyczkowe - wynika z raportu przedstawionego podczas Zjazdu w Białowieży. Fundusz pożyczkowy działający przy Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego udzielił w ciągu ostatniego roku firmom z sektora MŚP 36 pożyczek o wartości ponad 820 tys. zł.
Celem spotkania przedstawicieli funduszy pożyczkowych i poręczeniowych w Białowieży było podsumowanie dotychczasowych działań oraz wymiana doświadczeń. Uczestnicy zjazdu zapoznali się również z możliwościami dokapitalizowania funduszy.


1040 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39