Funkcjonariusze Służby Celnej zaprotestowali przeciwko jej likwidacji

2016.06.03 20:02
Białostoccy celnicy wyrazili sprzeciw wobec planów ministra finansów, dotyczących wprowadzenia Krajowej Administracji Skarbowej.
Funkcjonariusze Służby Celnej zaprotestowali przeciwko jej likwidacji
Protest przed siedzibą Izby Celnej w Białymstoku

Protest miał miejsce w piątek (3.06) o godz. 12.00. Funkcjonariusze Izby Celnej postanowili wykorzystać przysługującą im 15-minutową przerwę na zebranie się przed budynkiem i zamanifestowanie swojego niezadowolenia. Podobne działania podejmowane były w całym kraju, również na przejściach granicznych.

Emocje wywołał planowany demontaż Służby Celnej poprzez utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej, w której skład mają wejść urzędy skarbowe, celne i kontroli skarbowej. Obecnie w polskiej służbie celnej pracuje 14,5 tys. funkcjonariuszy, ich liczba miałaby się zmniejszyć do 6-7 tys. Pozostali przeszliby do służby cywilnej.

- 14 tys. funkcjonariuszy generuje 1/3 wpływów budżetowych do skarbu państwa. To jedna z nielicznych służb, która sama zarabia na swoje utrzymanie. Pracujemy dobrze, wydajnie, jesteśmy dyspozycyjni. Nie rozumiemy, dlaczego minister chce podjąć decyzję o likwidacji – poinformował Krzysztof Małaszewicz, przewodniczący związku zawodowego Celnicy PL Izby Celnej w Białymstoku.

13 maja zorganizowano już w tej sprawie pikietę przed budynkiem ministerstwa finansów w Warszawie. Wówczas zjawiło się tam około 2 tys. funkcjonariuszy. Od tego czasu związki zawodowe nawiązały dialog z szefem Służby Celnej Marianem Banasiem, ale nie wiadomo na razie, jaki jest jego przebieg. Dotychczas nie określono także, na jakiej podstawie będą podejmowane decyzje, który z funkcjonariuszy miałby pozostać w służbach mundurowych, a który nie.

Związki zawodowe orzekły, że planowany kształt Służby Celnej wpłynąłby znacznie na jej skuteczność. Celnicy obawiają się także zmniejszenia pensji, niejasne są jeszcze zasady przyznawania dodatków służbowych. Projekt ustawy o KAS ma sprawić, że administracja będzie tańsza i zwiększy dochody budżetu.

Kamila Ausztol
kamila.ausztol@bialystokonline.pl

1534 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39