Galeria Arsenał ponownie otwiera przestrzeń w elektrowni

2022.10.19 07:51
Galeria Arsenał w Białymstoku powraca do swojej drugiej przestrzeni, przy ul. Elektrycznej 13, czyli do tzw. elektrowni. W piątek (21.10) odbędzie się tutaj otwarcie nowej wystawy.
Galeria Arsenał ponownie otwiera przestrzeń w elektrowni
Fot: Materiały prasowe

Prace remontowe, czyli wylanie betonowej posadzki, usunięcie wtórnych elementów, montaż ścian, dostosowały wnętrze starej elektrowni do potrzeb nowoczesnej galerii sztuki, zachowując jego industrialny charakter i wydobywając oryginalne, architektoniczne walory.

Wystawą "Maszyna do przywracania empatii" / "The Machine for Restoring Empathy" wybitnej czeskiej artystki wizualnej Evy Koťátkovej Galeria Arsenał w Białymstoku ponownie otwiera swoją siedzibę przy Elektrycznej 13.

Prace Evy Koťátkovej dotyczą społecznych, instytucjonalnych i fizycznych struktur życia codziennego: zasad i ograniczeń, które kształtują nasz sposób myślenia i zachowania. Artystka dużo uwagi poświęca sytuacji grup i jednostek z różnych powodów wykluczanych i dyskryminowanych. Poszukuje alternatywnych sposobów komunikacji dla tych, którzy nie są w stanie porozumiewać się i integrować w standardowy sposób.

Tytułowa praca, wypełniająca wnętrze starej elektrowni, przedstawia empatię jako siłę, dzięki której możemy działać i rozumieć nasz świat. W tej wielkoformatowej i wieloelementowej instalacji jest miejsce na zwierzęta, rośliny, przedmioty, ludzi – i ich wzajemne relacje oparte na równości. "Maszyna do przywracania empatii" ma charakter performatywny, otwiera swoją przestrzeń na warsztaty z szycia i opowiadanie historii opartych na doświadczeniu współczucia, opieki, integracji. To dobre miejsce szczególnie dla osób, które czują się niekompletne, odczuwają brak czegoś, są zranione lub doświadczyły opresji. Angażuje w działania kwestionujące wyuczone reguły i otwiera nowe możliwości postrzegania świata.

Kuratorką wystawy jest Monika Szewczyk. Wernisaż odbędzie się w piątek (21.10), o godz. 19:00. Wstęp jest wolny!

Wystawa będzie dostępna do 11 grudnia.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

424 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39