Galeria Arsenał wzbogaci swoją kolekcję o nowe dzieła

2021.12.15 14:39
Galeria Arsenał zakupi do swojej Kolekcji II kolejne prace. Będzie to 7 różnych dzieł artystek, które w przeciągu ostatniego czasu miały swoje wystawy w Galerii.
Galeria Arsenał wzbogaci swoją kolekcję o nowe dzieła
Fot: Kadr z filmu
Diana Lelonek, Wiosna na osiedlu Bema (fragment instalacji), 2020

Rozbudowa Kolekcji II Galerii Arsenał w Białymstoku możliwa jest dzięki funduszom pochodzącym z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszu Promocji Kultury (Program Narodowa Kolekcja Sztuki Współczesnej) oraz dzięki funduszom z budżetu Miasta Białegostoku. Środki z Ministerstwa to 100 000 zł, natomiast z Miasta - 41 000 zł.

W ramach projektu zakupione zostaną dzieła Małgorzaty Mirgi-Tas, Diany Lelonek (dwie prace), Aliny Kleytman, Karoliny Breguły, Agnieszki Brzeżańskiej oraz Magdaleny Łazarczyk. Są to obrazy, rzeźby, instalacje i materiały audiowizualne.

Zbiór Kolekcja II Galerii Arsenał liczy już ponad 300 obiektów.

- Prace są bardzo świeże, najstarsza pochodzi z 2014 r. Większość z nich to rok 2019 i 2020. Prace te ukazują bieżące i nowe trendy w sztuce. To co jest istotne i obecne, to są to artyści, z którymi budujemy relacje od lat. To nie są przypadkowe wybory czy decyzje dyktowane komercyjną praktyką, tylko są podtrzymaniem relacji, jakie budujemy w ramach wystaw – podkreślała Gabriela Owdziej z Galerii Arsenał.

Kolekcja II, czyli zbiór prac artystów i artystek odgrywa bardzo ważną rolę w działalności Galerii Arsenał w Białymstoku.

- Korzystamy z tych prac przy tworzeniu wystaw. Ale ta Kolekcja bardzo pracuje w obiegu sztuki. Zapewniamy artystom możliwość dalszej pracy, rynek sprzedaży prywatnej nie jest tak owocny, jakby się mogło wydawać. Dla wielu artystów jest to jedyna szansa na pozyskanie środków. Więc wspieramy artystów współczesnych za ich życia, bo mamy tendencję, że doceniamy artystów, kiedy ich z nami już nie ma – mówiła Gabriela Owdziej. - Te prace są bardzo często wystawiane w Polsce, m.in. w Zachęcie. Kupujemy też prace artystów ze wschodu, jesteśmy takim przedłużeniem widoczności dla nich. Kolekcja skupia artystów wschodnich i polskich. Chcemy podkreślić naszą współpracę z nimi.

Prace, o które wzbogaciła się Galeria Arsenał, można zobaczyć tu:

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1487 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39