Galeria na Płocie przenosi w inny wymiar

2012.09.24 00:00
To wystawa prac białostockich grafików, którzy w kreatywny sposób wykorzystują oprogramowanie i sprzęt komputerowy, by rozwijać swoje pasje. W efekcie powstały prace magiczne - fantastyczne, ale i pełne realizmu grafiki artystyczne i użytkowe. Taka jest "Białostocka grafika 3D/2D".
Galeria na Płocie przenosi w inny wymiar
Fot: MASZ-MEDIA

Prace można podziwiać przy ul. Fabrycznej, gdzie w piątek, 21 września po raz ósmy zaistniała Galeria na Płocie, zorganizowana przez Zespół Szkół Społecznych STO. Niewielka uliczka przed szkołą jak co roku ożyła tłumem ludzi - przede wszystkim młodzieży, ale też pasjonatów grafiki i zwykłych przechodniów, zaintrygowanych artystycznym zamieszaniem. Napis na banerze wyjaśnia: "Niniejsze prace powstały w całości przy pomocy komputera, zaawansowanego technicznie urządzenia elektronicznego, będącego nieodłącznym narzędziem współczesnego człowieka. Wynalazek ten, bez wątpienia zawdzięczamy odkryciom współczesnej nauki. Czy zdajemy sobie jednak sprawę ze wszystkich możliwości wykorzystania komputera? Jedną z nich jest sztuka".

- Przedstawiamy prace wykonane w różnych technikach, zaczynając od digital painting'u, poprzez technologie produkcji 3D, kończąc na grafice użytkowej. Każda z nich jest wspaniałą okazją do sprawdzenia swoich umiejętności oraz doskonalenia warsztatu. Przede wszystkim jednak, jest świetną, rozwijającą zabawą - podkreślają autorzy prac. To białostoccy graficy młodego pokolenia, którzy świetnie radzą sobie w profesjonalnym świecie grafiki: Marcin Panasiuk, Piotr Jabłoński i artyści ze studia produkcyjnego Dabarti, które powstało z inicjatywy Tomasza Wyszołmirskiego.

- Postanowiliśmy zmienić tym razem konwencję i pokazać białostoczanom prace utalentowanych młodych ludzi, którzy współpracują z firmami graficznymi w Polsce i na świecie. Jednak na miejsce zamieszkania wybrali Białystok. Warto chwalić się takimi ludźmi - mówi Ewa Drozdowska, dyrektorka szkoły przy ul. Fabrycznej.

Wystawa to nie wszystko - pod niektórymi pracami pojawiły się intrygujące podpisy - miniaturki opowiadań, opisujące obraz. Ich autorką jest 14-letnia Marta Makuszewska, młoda pisarka. Jej podpisy mają być inspiracją dla innych młodych ludzi, którzy chcą sprawdzić się literacko w towarzyszącym wystawie konkursie - "Słowa wyjęte z obrazu".
To projekt skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i liceów, którzy pragną stworzyć krótkie teksty prozatorskie zainspirowane grafikami tegorocznej wystawy - mówi Ewa Drozdowska.

Zainteresowani konkursem mogli "na gorąco" poćwiczyć i pokazać swoje pisarskie próby podczas warsztatów profesjonalnego literata. Poprowadziła je pisarka i nauczycielka - Krystyna Bezubik, która podpowiadała młodym ludziom, jak pisać opowiadania do ilustracji i oceniała ich literackie próby. Nagrodzone teksty zostaną opublikowane w książce pokonkursowej i na stronie internetowej szkoły.

W dwóch innych salach autorzy grafik prezentowali na ekranie tajniki pracy grafika komputerowego. Organizatorzy mają nadzieję, że to pierwsze spotkanie rozwinie się w cykl spotkań otwartych dla wszystkich młodych pasjonatów tej sztuki.

A jak szkoła dociera do artystów, których prace pokazuje w swojej galerii?

- Kolejne edycje Galerii na płocie generują spotkania z ciekawymi ludźmi i tak pojawiają się informacje co warto pokazać - mówi Ewa Drozdowska. Nie ukrywam, że dobrym duchem wystawy i siłą sprawczą jest pan Jarosław "Kuba" Skubich. To on skontaktował szkołę z autorami prac graficznych, z panią Bezubik i Martą, również on dba o każdy szczegół wystawy. Bez niego galeria nie byłaby tym, czym jest - zaznaczyła dyrektor ZSS STO.

Magdalena Gorbacz
magda.g@bialystokonline.pl

844 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39