Gdzie najlepiej kupować prezenty - w sklepie stacjonarnym czy internetowym?

2014.12.12 00:00
Zakupy zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych mają wielu zwolenników i przeciwników. Gdzie więc najlepiej kupować świąteczne upominki?
Gdzie najlepiej kupować prezenty - w sklepie stacjonarnym czy internetowym?
Fot: freeimages.com

Plusy i minusy zakupów w Internecie

Zakupy w Internecie w ostatnich latach stały się bardzo popularne. Ich zwolennicy chwalą sobie wygodę i to, że mogą zaopatrzyć się w potrzebne produkty w dowolnej chwili. Ceny też są często dużo niższe, aniżeli w stacjonarnych sklepach. Spowodowane jest to m.in. mniejszymi opłatami np. za wynajem lokalu.

Zaletą jest również większa szansa znalezienia produktów "trudno dostępnych", których musielibyśmy znacznie dłużej szukać jeżdżąc do sklepów stacjonarnych. Nie trzeba też stać w długich, przedświątecznych kolejkach.

Jeśli decydujemy się na zakupy świątecznych prezentów w sieci, należy przede wszystkim pamiętać o tym, by zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeśli zamówimy produkty w ostatniej chwili, może zdarzyć się tak, że przesyłka przyjdzie do nas po terminie. Problemem są także zwroty i wymiany zakupionego w Internecie towaru. Często koszt przesyłki pokrywa klient, więc zwrot rzeczy o wartości kilkunastu złotych się nie opłaca.

Należy także uważać na zdjęcia, które przerobione w różnego rodzaju programach sprawiają, że produkt wydaje się znacznie większy, o bardziej wyrazistych kolorach niż jest to w rzeczywistości. Należy więc zwracać uwagę na podane wymiary, szczególnie w przypadku zakupu odzieży.

Sklepy stacjonarne – droższe, ale bezpieczniejsze

Zaletą zakupów w sklepie stacjonarnym jest to, że klient może obejrzeć i dotknąć produktu, który go zainteresował. Zwrot czy wymianę niechcianego produktu także możemy otrzymać "od ręki", nie ponosząc przy tym żadnych dodatkowych kosztów. Należy jednak mieć świadomość, że nie wszystkie sklepy zgadzają się na zwrot gotówki za zakupiony produkt, niektóre oferują w zamian bon, który można później u nich wykorzystać. Dlatego dokonując zakupów, warto o to zapytać.

Plusem jest także możliwość zakupów tuż przed świętami. Aczkolwiek należy się wówczas liczyć z długimi kolejkami do kas.

Wadą tego typu sklepów jest przede wszystkim ograniczona gama towaru. Nawet jeśli jest to duży hipermarket, to nie dostaniemy w nim specjalistycznych produktów np. do włosów. Tego typu rzeczy musimy szukać np. w punktach zaopatrujących salony fryzjerskie.

Towar w sklepach stacjonarnych jest także droższy niż w internetowych. Dlatego wiele osób decyduje się na obejrzenie produktów np. danej marki w sklepie, a kupuje je w sieci, mając jednocześnie pewność, że dostanie to co chce.

Justyna Kozicka
justyna.k@bialystokonline.pl

1039 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39