Gminy rozpoczną drugi etap dystrybucji węgla

2023.01.02 14:38
Do polskich gospodarstw domowych trafiło w 2022 r. ponad 855 tys. ton węgla dystrybuowanego przez gminy.
Gminy rozpoczną drugi etap dystrybucji węgla
Fot: Pixabay

2370 gmin otrzymało już węgiel

W województwie podlaskim do programu dystrybucji węgla po preferencyjnych cenach przystąpiło 115 gmin. 110 z nich podpisało już odpowiednie umowy, pierwsze dostawy dotarły do 105 samorządów. Oznacza to, że ich mieszkańcy mogą kupować tani węgiel albo ten węgiel pojawi się u nich lada dzień. W kraju 2370 gmin, które zgłosiły się do programu dystrybucji, otrzymało już surowiec.

"Do tej pory do gmin trafiło już ponad 855 tys. ton węgla dla gospodarstw domowych. Gminy, spółki gminne i związki gminne mogą kupować węgiel od podmiotów wprowadzających węgiel kamienny do obrotu za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę i sprzedawać go w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę" - informuje Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Węgiel dla samorządów jest sprzedawany przez: Polską Grupę Górniczą (PGG), PGE Paliwa, Węglokoks, Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie, a także LW Bogdanka.

Kto może kupić tani węgiel?

Węgiel po preferencyjnej cenie mogą kupować te osoby, które są uprawnione do dodatku węglowego. Musiały one złożyć w swojej gminie stosowny wniosek. Jeśli sprzedaż prowadzi gmina sąsiednia lub podmiot prywatny, mogą one nabyć surowiec po przedstawieniu zaświadczenia wystawianego przez wójta, burmistrza lub prezydenta o tym, że otrzymały dodatek węglowy.

Ministerstwo Aktywów Państwowych zmieniło przepisy, uelastyczniając zasady zakupu surowca. Według nowego rozporządzenia, każde gospodarstwo domowe może kupić 3 tony węgla w sezonie grzewczym, rozkładając ten zakup na raty. Zakupy można podzielić np. na dwie transze - jedna w 2022 r., a pozostała w 2023 r. - wolumen, który nie zostanie wykorzystany do końca 2022 r., nie przepada.

Do tej pory sprowadzono do Polski ok. 14 mln ton węgla. Jest on przesiewany, aby uzyskać paliwo odpowiednie dla gospodarstw domowych. Surowiec ma odpowiednie certyfikaty.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

777 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39