Górska, lodowa ścianka i smakowite śniadania filmowe. Finałowy weekend Żubroffki [WIDEO]

2017.12.09 08:01
Filmowe śniadania, specjalny pokaz w Pałacu Branickich, klubowa impreza w Famie, wreszcie ogłoszenie wyników Żubroffki. To wszystko i wiele więcej czeka uczestników festiwalu.
Górska, lodowa ścianka i smakowite śniadania filmowe. Finałowy weekend Żubroffki [WIDEO]
Fot: Grzegorz Chuczun

Do niedzieli (10.12) trwa 12. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Żubroffka. W Białymstoku trwają pokazy konkursowe. Można oglądać także specjalne zestawy filmów, m.in. z Rumunii, Argentyny czy Reykjavíku, wziąć udział w panelach dyskusyjnych m.in. na temat wschodniego kina czy imprezach klubowych. Atrakcją tegorocznej imprezy jest "ścianka" nawiązująca do góry lodowej (w takim charakterze powstał tegoroczny zwiastun). Na jej tle fotografują się festiwalowi goście. Co jeszcze w programie?Yerba mate i gorące kąpiele

W sobotę (9.12) ciekawie zapowiada się Argentyńskie Śniadanie Filmowe. "To oda do wypieków, kawy z mlekiem, yerba mate i karmelowego dulce de leche. Bez względu na porę roku, nasz napar bardziej zależy od miejsca, w którym go spożywamy niż od pogody. Bary oferują głównie kawę z mlekiem i rogalikami lub tosty z marmoladą, ale w domu i pracy najczęściej parzymy yerba mate, którą dzielimy się z rodziną i przyjaciółmi. To nasz napój narodowy" - pisze kuratorka Constanza Tagliaferri. Będzie to więc okazja, by nie tylko poznać argentyńskie kino krótkometrażowe, ale też smaki Argentyny.

Zaplanowano także panel dyskusyjny "Wschodnie przyjemności". Obejrzeć można będzie filmy m.in. z Białorusi, Ukrainy, Litwy, Rosji czy Gruzji. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Szubzda.

Wreszcie wieczorem, w Pałacu Branickich, a dokładnie w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego odbędzie się pokaz "Short 101 Reykjavík". Program, złożony z 6 krótkich filmów, nakręconych w granicach Reykjavíku, pozwoli widzom trochę pooddychać jego atmosferą. Da pewien wgląd w islandzką kulturę gorących kąpieli, kryzys gospodarczy, a nawet nocne życie.

Kto wygra festiwal?

W niedzielę (10.12) finał festiwalu. W programie są m.in. pokazy konkursowe, Rumuńskie Śniadanie Filmowe oraz pokaz "Stary człowiek i może". "Starość niejedno ma imię. Można nadal wykonywać ulubiona pracę albo skupić się na niezrealizowanych marzeniach. To także dobry czas, by wybrać się w daleką podróż" - piszą Szymon Stemplewski i Emilia Mazik, kuratorzy pokazu "Stary człowiek i może". Program pochodzi z poznańskiego Short Waves Festival.

Będzie też można obejrzeć filmy członków jury. Wieczorem zaplanowano uroczyste ogłoszenie wyników festiwalu i pokaz nagrodzonych filmów. Na wszystkie filmowe pokazy wstęp jest wolny. Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym imprezy.

Program: Festiwal ŻUBROFFKA 2017

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1592 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39