Białystok Online

Aktualności

Gra decyzyjna o bezpieczeństwie województwa podlaskiego

2026.06.24 13:00
Gra decyzyjna o bezpieczeństwie województwa podlaskiego
Fot: Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku

Skuteczniejsze reagowanie na sytuacje kryzysowe i wzmacnianie współpracy między instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo były głównymi celami pierwszej gry decyzyjnej poświęconej bezpieczeństwu województwa podlaskiego. Przedsięwzięcie zorganizowało Akademickie Centrum Analiz Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej na Wydziale Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku. W ćwiczeniach uczestniczył wicewojewoda podlaski Paweł Krutul.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele administracji publicznej, służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz środowiska akademickiego. W części podsumowującej uczestniczyli m.in. dyrektor Akademickiego Centrum Analiz Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej Jacek Cichocki, rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. dr hab. Mariusz Popławski, wiceprezydent Białegostoku Marek Masalski, dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych dr hab. Adam Bartnicki, prof. UwB, zastępca komendanta wojewódzkiego policji insp. Krzysztof Woźniewski, zastępca podlaskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Marcin Wierel oraz zastępca dowódcy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Roland Waszkowiak.

Wszystko, co może wydarzyć się ze strony wschodniej, przechodzi przez województwo podlaskie. Dlatego musimy ćwiczyć różne scenariusze i być przygotowani na wszelkie sytuacje. Mam nadzieję, że tej wiedzy nigdy nie będzie trzeba wykorzystywać w praktyce – mówił wicewojewoda podlaski Paweł Krutul.

Gra decyzyjna służy testowaniu procedur, ocenie współpracy między instytucjami oraz doskonaleniu procesów podejmowania decyzji w sytuacjach kryzysowych. Uczestnicy wcielają się w role odpowiadające ich rzeczywistym kompetencjom i reagują na rozwój symulowanego kryzysu. Scenariusz obejmował działania w sferze kinetycznej, informacyjnej oraz cyberbezpieczeństwa.

Uczestnicy podejmują decyzje, które wpływają na rozwój wydarzeń. Dzięki temu możemy analizować skuteczność procedur i współpracy pomiędzy instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo – wyjaśniał dyrektor Akademickiego Centrum Analiz Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej Jacek Cichocki.

Zdaniem organizatorów wnioski z przeprowadzonej symulacji zostaną szczegółowo przeanalizowane i wykorzystane do dalszego doskonalenia systemu bezpieczeństwa. Wypracowane rekomendacje mają wspierać budowanie odporności państwa na współczesne zagrożenia, w tym zagrożenia hybrydowe.

Doświadczenia zdobyte podczas gry mają znaleźć zastosowanie także w kształceniu studentów.

To bardzo cenne narzędzie analityczne i edukacyjne. Będziemy chcieli wykorzystać rozwiązania wypracowane podczas gry w programie studiów i uczyć, jak przygotowywać oraz prowadzić takie symulacje – podkreślił dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku dr hab. Adam Bartnicki, prof. UwB.

Było to pierwsze tego typu przedsięwzięcie realizowane na poziomie województwa w Polsce. Jak zapowiada Uniwersytet w Białymstoku, zdobyte doświadczenia zostaną wykorzystane zarówno w działalności dydaktycznej, jak i badawczej.

Katarzyna Kozioł

Katarzyna Kozioł

24@bialystokonline.pl

Przeczytaj także
Popularne dzisiaj

Masz ciekawy temat?

Wiesz, że zdarzyło się coś interesującego w Białymstoku lub okolicy? Chcesz abyśmy o czymś napisali?

Napisz do nas