Granica. W patrole polskie poleciały kamienie i petardy

2022.05.02 09:40
135 imigrantów próbowało przedostać się z Białorusi do Polski w miniony weekend.
Granica. W patrole polskie poleciały kamienie i petardy
Fot: SG

W piątek (29.04) na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 31 cudzoziemców, obywateli: Indii, Egiptu, Iraku i Syrii. Zdarzenia miały miejsce na odcinkach Placówki SG w Białowieży, Placówki SG w Narewce i Placówki SG w Michałowie.

W sobotę (30.04) pogranicznicy z Placówki SG w Lipsku ujawnili z samego rano 3 nielegalnych imigrantów: 2 obywateli Jemenu oraz obywatela Arabii Saudyjskiej. W ciągu całego dnia polsko-białoruską granicę próbowało przekroczyć 33 cudzoziemców, m.in. obywateli: Wybrzeża Kości Słoniowej, Turcji i Egiptu.

Tego dnia funkcjonariusze SG z Nowego Dworu zatrzymali również pomocnika w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy państwowej. Dwudziestoletni obywatel Białorusi poruszał się osobową toyotą na "białostockich" tablicach rejestracyjnych, oznakowaną jako TAXI. Przyjechał w okolicę granicy po odbiór 4 Jemeńczyków. Od początku roku Straż Graniczna zatrzymała już 90 pomocników w nielegalnym przekroczeniu granicy z Białorusi do Polski.

1 maja rano na terenie Placówki SG w Białowieży doszło do siłowej próby sforsowania granicy, w której uczestniczyło 30 osób.

- Służby białoruskie i cudzoziemcy rzucali w patrole policji petardami, kamieniami i oślepiali laserami - przekazuje Straż Graniczna.

W ciągu całej niedzieli na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi aż 71 cudzoziemców, m.in. obywateli Somalii i Indii. Ponadto na tym samym odcinku w okolicach Białowieży odnotowano w nocy kolejną próbę siłowego przekroczenia granicy. Uczestniczyło w niej 18 osób. Jak przekazali pogranicznicy, w patrole polskie rzucano kamieniami, petardami i oślepiano laserami.

Ponadto w niedzielę po godz. 16.00 policjanci w Olchówce zatrzymali do kontroli samochód, którym kierował obywatel Ukrainy.

- Mężczyzna przewoził w swoim samochodzie 6 osób nielegalnie przebywających na terenie naszego kraju. Byli to obywatele Iraku. Mężczyzna został zatrzymany a jego samochód trafił na policyjny parking - informuje nadinsp. Tomasz Krupa, rzecznik prasowy podlaskiej policji.

Od początku trwania kryzysu migracyjnego policjanci zatrzymali 430 osób w związku z pomocnictwem przy nielegalnym przekraczaniu granicy.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

Polecamy
Auto Serwis Dyfer
Auto Serwis DyferAl. Tysiąclecia Państwa Polskiego 17A
15-111 Białystok

Więcej informacji
1894 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39