Grill, latarnie solarne czy świetlica w zlewni mleka - powstaną na podlaskich wsiach

2018.07.04 14:43
Podlaskie gminy dostały pieniądze na pomysły zgłoszone przez ich sołectwa. Środki z budżetu województwa pozwolą np. na wybudowanie placów zabaw czy remont świetlic.
Grill, latarnie solarne czy świetlica w zlewni mleka - powstaną na podlaskich wsiach
Fot: Dorota Mariańska

W środę (4.07) podpisane zostały umowy w ramach Programu Odnowy Wsi Województwa Podlaskiego. 70 gmin wiejskich i miejsko-wiejskich otrzymało pieniądze na projekty, które zaproponowały sołectwa z ich terenów. Łącznie do samorządów trafi ponad 600 tys. zł. Kwota dofinansowania jednego pomysłu to maksymalnie 10 tys. zł. Pozostałe pieniądze gmina musi uzyskać z innego źródła lub wyłożyć z własnych środków.

Inicjatywy, które zostaną zrealizowane to np. budowa placu zabaw (gmina Suraż), budowa altany i grilla (gmina Juchnowiec Kościelny), wyposażenie siłowni zewnętrznej (gmina Łapy), modernizacja instalacji centralnego ogrzewania w świetlicy (gmina Wasilków), zakup dużej wieży ratowniczej (gmina Michałowo), montaż latarni solarnych (gmina Sejny), remont świetlic wiejskich (gmina Drohiczyn) czy urządzenie i wyposażenie placu zabaw (gmina Bielsk Podlaski).

- Jeden z projektów dotyczy przekształcenia byłej zlewni mleka w świetlicę. Ona już jest częściowo doposażona. W tej chwili każdy producent mleka ma zbiornik u siebie w gospodarstwie, a te budynki pozostają puste. Poprzejmowaliśmy bądź wykupiliśmy je od mleczarni, a teraz przekształcamy w świetlice. Generalnie mieszkańcy chcieli, żeby to poprzejmować, szczególnie tam, gdzie nie ma świetlicy – mówi Wojciech Borzym, burmistrz Drohiczyna.

- Myślę, że uda nam się z tych środków coś wygospodarować i zrobić kilka instalacji. Na pewno huśtawki, na pewno jakaś zjeżdżalnia. Mam nadzieję, że będzie fajnie. Całość inwestycji to prawie 22 tys. zł. - wskazuje natomiast Raisa Rajecka, wójt gminy Bielsk Podlaski.

Program Odnowy Wsi Województwa Podlaskiego to nowa koncepcja. Realizowana jest przez samorząd województwa po raz pierwszy.

- Przede wszystkim chodzi nam o to, żeby jeszcze dodatkowo pobudzić, zaktywizować nasze mniejsze miejscowości, społeczności wiejskie. Inicjatywy, które często wychodzą od mieszkańców – potrzebują wsparcia – mówi marszałek Jerzy Leszczyński. - Cieszymy się, że możemy z budżetu województwa te małe inicjatywy wesprzeć – dodaje.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

635 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39