Grupa 40 imigrantów siłowo forsowała granicę

2022.02.16 09:48
Minionej doby na wschodniej granicy nie było spokojnie. SG odnotowała bardzo dużo nielegalnych prób przedostania się do Polski.
Grupa 40 imigrantów siłowo forsowała granicę
Fot: SG

Coraz więcej prób

W środę (15.02) granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 72 osoby.

Jest to jedna z wyższych odnotowanych w tym roku liczb. Dla porównania, we wtorek (14.05) z Białorusi do Polski próbowało się przedostać jedynie 4 cudzoziemców. Z kolei w poprzednich dniach lutego liczby te utrzymywały się w granicy ok. 10-20 prób dziennie.

Minionej doby Straż Graniczna odnotowała również incydent niszczenia concertiny.

- Na odcinku chronionym przez Placówkę Straży Granicznej w Mielniku 40-osobowa grupa cudzoziemców przy wsparciu służb białoruskich siłowo forsowała granicę. Wszyscy zostali zatrzymani - przekazali pogranicznicy.

Dodają, że w polskie patrole rzucano kamieniami oraz oślepiano światłami. Cudzoziemcy niszczyli zabezpieczenia graniczne, gdzie przy użyciu kładki zdołali pokonać istniejące tymczasowe ogrodzenie. Wśród migrantów odnotowano obywateli: Syrii, Egiptu, Jemenu, Sri Lanki oraz Kongo.

Kurierzy w rękach policji

W poniedziałek (14.02) na terenie gminy Michałowo policjanci z łódzkiego oddziału prewencji zatrzymali do kontroli opla jadącego od strony Białorusi.

Za kierownicą siedział 42-letni obywatel Gruzji. W trakcie przeprowadzonej kontroli okazało się, że w aucie znajduje się jeszcze 3 obywateli Jemenu, którzy nielegalnie przekroczyli granicę polsko-białoruską. Chwilę później do punktu blokadowego dojechały dwa inne pojazdy: toyota i opel.

Za kierownicą pierwszego siedział 20-latek wraz z 24-letnim pasażerem. Obaj mężczyźni to obywatele Gruzji. Natomiast kierowcą trzeciego pojazdu okazał się 27-letni obywatel Ukrainy. Z uzyskanych przez policjantów informacji wynikało, iż mężczyźni również prawdopodobnie mieli przewieźć osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę.

Cała czwórka została zatrzymana i odpowie za pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy. Natomiast obywatele Jemenu zostali przekazani funkcjonariuszom Straży Granicznej. Za pomoc w nielegalnym przekraczaniu granicy grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl
1479 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39