Gryfy od radnych. Można zgłaszać kandydatury do nagród kulturalnych

2017.03.16 19:28
W kwietniu po raz trzeci zostaną przyznane "Kulturalne Gryfy" - nagrody Rady Miasta Białegostoku dla osób na co dzień zajmujących się kulturą.
Gryfy od radnych. Można zgłaszać kandydatury do nagród kulturalnych
Fot: Krzysztof Stawnicki
Tak wyglądają statuetki przyznawane w ramach "Kulturalnych Gryfów"

"Kulturalne Gryfy" to nagrody przyznawane przez białostockich radnych osobom, które są zaangażowane, jak sama nazwa wskazuje, w działalność kulturalną. Podzielone są na 5 kategorii – animator, instytucja, organizacja pozarządowa, mecenas i wydarzenie.

Pierwszy raz zostały rozdane w 2015 r., choć wówczas jeszcze nieoficjalnie. Rok temu nagroda była już usankcjonowana uchwałą rady miasta i, co milsze dla laureatów, poparta także gratyfikacją finansową w wysokości 4 tys. zł. Pieniędzy nie otrzymał tylko laureat w kategorii mecenas kultury.

Do 31 marca można zgłaszać kandydatów do trzeciej edycji. Żeby to zrobić, należy wypełnić formularz, który można znaleźć na stronie www.bialystok.pl. Inaczej niż w poprzednich latach, prócz instytucji kultury, stowarzyszeń zawodowych, twórczych i kulturalnych, redakcji, jednostek oświatowych i organów administracji publicznej, propozycję mogą nadsyłać również zwykli mieszkańcy Białegostoku.

- Ludzi, którzy zajmują się kulturą, jest tak wielu, że uważamy, że po prostu trzeba ich nagradzać. Może to być każdy – nie musi być to świetlana postać. Ktoś, kto, państwa zdaniem, zasłużył na tę nagrodę. Jest to nasz ukłon wobec ludzi, którzy zajmują się kulturą na co dzień – mówi radny Wojciech Koronkiewicz.

O tym, kto otrzyma statuetkę, zadecyduje kapituła, którą będą tworzyć radni z komisji kultury. Ich decyzję powinniśmy poznać w drugiej połowie kwietnia, a uroczyste wręczenie statuetek mogłoby się odbyć na jednej z sesji rady miasta, jeszcze przed wakacjami.

W ubiegłym roku laureatami zostali Waldemar Smaszcz (kategoria animator), Formacja Fair Play Crew (instytucja), Podlaski Instytut Rzeczypospolitej Suwerennej (organizacja pozarządowa), "Koncerty przed Hejnałem" Stowarzyszenia Miłośników Muzyki "Musica Sacra" (wydarzenie) oraz Dariusz Ciszewski (mecenas). Wyróżnienia otrzymały także Dominika Borys, Anna Łuszyńska i Anna Olszewska (wszystkie jako animatorki), Fundacja "Art. Hanza" oraz Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Białymstoku (organizacje pozarządowe), a także Dni Hiszpańskie w Białymstoku (wydarzenie).

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1334 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39