Gwiazdy z kraju i ze świata, pokazy w nowym miejscu. Fashionable East przed nami [WIDEO]

2016.07.06 16:18
Po raz czwarty Białystok stanie się modową stolicą Polski. W dniach 4-7 sierpnia odbędzie się impreza pod nazwą Fashionable East.
Gwiazdy z kraju i ze świata, pokazy w nowym miejscu. Fashionable East przed nami [WIDEO]
Fot: materiały oganizatora
Swoje projekty zaprezentuje m.in. Michał Starost

Fashionable East to jedyna w północno-wschodniej Polsce impreza artystyczno-promocyjna oparta na modzie, kładąca nacisk na promocję młodych projektantów i uznanych twórców z Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego. To jej czwarta edycja. Poprzednie odbyły się w 2012, 2014 i 2015 r.Nowa lokalizacja: kampus UwB

- Fashionable East wpisało się już do kalendarza imprez w Białymstoku. W tym roku zapraszamy w dwa miejsca - do Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz na teren kampusu Uniwersytetu w Białymstoku - mówi Rafał Rudnicki, wiceprezydent Białegostoku odpowiedzialny m.in. za kulturę. - Będzie można obejrzeć prace projektantów z kraju i zagranicy. To wydarzenie nawiązuje do XIX-wiecznej historii Białegostoku - miasta fabrykantów, w którym istniał przemysł włókienniczy.

Grażyna Dworakowska, dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury, który wraz z Wirtualnym Muzeum Mody i Tekstyliów ITE organizuje imprezę, dodaje, że wciąż poszukują nowych przestrzeni. W tym roku miejscem pokazów - oprócz Opery - będzie kampus uniwersytecki.

Promocja lokalnych projektantów

14 pokazów, 51 modelek, 40 osób pracujących na bakcstage'u, około 20 gości z zagranicy (wśród nich przedstawiciele fashion week ze Lwowa, Odessy, Kijowa i Belgradu) - tak Fashionable East przedstawia się w liczbach.

- Co roku staramy się promować projektantów stąd – mówi Wojciech Bokłago z Białostockiego Ośrodka Kultury, koordynator imprezy. - Tym razem zaprezentują się Aneta Popławska, Barbara Piekut, Alicja Czarnecka i Agnieszka Oleńska.

Dodaje, że w Białymstoku istnieje 7 pracowni designerskich, a tworzący w nich projektanci starają się promować swoje prace nie tylko w kraju, ale też za granicą.

- Dla mnie, młodej projektantki, jest to bardzo ważne - ocenia swój udział w imprezie Aneta Popławska. - Zaprezentuję kolekcję "Organica" inspirowaną naturą. Wykorzystam też laserowo wycinane kwiaty.

Impreza promuje także design z krajów Partnerstwa Wschodniego, m.in. z Gruzji czy Ukrainy. Gościem Fashionable East był już projektant z Malezji. W tym roku przyjedzie do nas projektantka z serbskiego Belgradu - Ivana Pilja, która specjalizuje się w abstrakcyjnych i teatralnych formach. Gościć będziemy również Aleksandra Kapsamuna i Olenę Godis z Odessy.

Fashionable East to jedyne takie wydarzenie na ścianie wschodniej. Spełnia kryteria imprezy pod nazwą "fashion week", czyli pokazów odbywających się minimum 4 dni w tygodniu. Modowa impreza organizowana jest jeszcze w Kielcach, ale ma formułę konkursu.

Polskie gwiazdy i wydarzenia towarzyszące

Podczas imprezy nie zabraknie oczywiście polskich gwiazd. Swoje kolekcje zaprezentują Mariusz Przybylski, Michał Starost i Jakub "Jacob" Bartnik, znany z telewizyjnego programu "Project Runway".

Nie zabraknie wydarzeń towarzyszących. O polskiej Coco Chanel, czyli Jadwidze Grabowskiej, opowie znany projektant Jerzy Antkowiak. Warsztaty rysunku żurnalowego poprowadzi Edyta Filipowicz z Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru. Obejrzeć można będzie trzy wystawy, a w plenerze film o życiu modowego geniusza - Yves Saint Laurenta.

Pierwszego dnia imprezy, czyli 4 sierpnia, wydarzenia zaplanowano w Operze i Filharmonii Podlaskiej. 5 sierpnia pokazy odbędą się na terenie kampusu UwB. W weekend, 6 i 7 sierpnia, wrócą do Opery.

Budżet imprezy to 250 tys. zł - o 100 tys. zł mniej niż przed rokiem.

Program: Fashionable East - Fashion Week Białystok 2016

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1680 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39