Hajlowali pod pomnikiem. Zapadł prawomocny wyrok

2015.02.18 00:00
Przed białostockim sądem okręgowym zakończył się proces odwoławczy ws. propagowania faszyzmu podczas obchodów Święta Niepodległości. Dwie osoby usłyszały prawomocne wyroki.
Hajlowali pod pomnikiem. Zapadł prawomocny wyrok
Fot: Screenshot z Youtube

Sprawa dotyczy wydarzeń z 10 listopada 2013 roku, kiedy w Białymstoku odbył się przemarsz zorganizowany przez Narodowe Odrodzenie Polski. Uczestnicy przeszli z Rynku Kościuszki na Cmentarz Wojskowy przy ul. 11 Listopada. Wszystko zostało nagrane i upublicznione na jednym z popularnych serwisów internetowych. Na nagraniu widać, jak część uczestników, po złożeniu wieńców na grobach poległych żołnierzy, wykonuje gest faszystowskiego pozdrowienia. Potem uczestnicy odmawiają modlitwę za zmarłych.

Już po kilku dniach od ukazania się filmu, policja zatrzymała podejrzanych. To 19-letnia białostoczanka i 41-letni mieszkaniec Warszawy. W początkowej fazie śledztwa brana była pod uwagę jeszcze jedna kobieta, ale po dokładnym obejrzeniu materiału okazało się, że ona nie wykonała wątpliwego gestu.

Prokuratura Białystok-Południe zarzuciła oskarżonym propagowanie faszyzmu oraz znieważenie pomnika. Oskarżyciel zażądał kary pół roku więzienia z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 3 lat dla każdego z oskarżanych oraz dozoru kuratora dla 19-latki z Białegostoku. Oskarżeni usłyszeli wyroki 5 miesięcy ograniczenia wolności i zostali zobowiązani do przepracowania społecznie po 30 godzin miesięcznie. Do sądu wpłynęło odwołanie. Oskarżeni twierdzili, że nie propagowali faszyzmu, a wykonali tzw. "salut rzymski". Na dowód tych słów został złożony wniosek o powołanie biegłego historyka. Sąd odrzucił jednak wniosek, bowiem sprawa jest rozpatrywana w aktualnych realiach i uznał, że wyrok sądu pierwszej instancji jest właściwy. Orzeczenie 5 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem pracy społecznej jest prawomocne.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl

1312 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39