Hajnówka. Nabożeństwo przeniesione, a marsz idzie nadal

2017.02.25 08:03
Cerkiew w Hajnówce postanowiła przenieść nabożeństwo, które miało odbywać się w tym samym czasie co II Marsz Żołnierzy Wyklętych.
Hajnówka. Nabożeństwo przeniesione, a marsz idzie nadal
Fot: Wikipedia
Sobór św. Trójcy w Hajnówce

W niedzielę (26.02) o godz. 17.00 w cerkwi w Hajnówce miało odbyć się tradycyjne nabożeństwo w intencji przebaczenia win, które poprzedza Wielki Post. W tym samym czasie przez miasto ma przejść II Marsz Żołnierzy Wyklętych, w którym wezmą udział środowiska prawicowe. Nabożeństwo postanowiono jednak przenieść.

"Wszystkich wiernych parafii Św. Trójcy w Hajnówce informujemy, iż Wieczernia z czynem proszczenija odsłużona zostanie w niedzielę 26 lutego bezpośrednio po Św. Liturgii, tj. ok. godz. 11.30. Rozpoczynamy tym samym okres Wielkiego Postu nazywanego w Cerkwi Prawosławnej wiosną duszy" - czytamy w komunikacie Bractwa Prawosławnego w Hajnówce.

Od początku marszowi towarzyszyły kontrowersje, a mieszkańcy miasta wyrażali swój sprzeciw. Jednak mimo początkowego braku zgody ze stron władz gminy, marsz się odbędzie. Tak zdecydował sąd okręgowy w Białymstoku, a zażalenie burmistrza Hajnówki odrzucił także sąd apelacyjny.

Istnieje obawa, że podczas marszu dojdzie do konfrontacji. Kontrmanifestację zapowiedzieli "Obywatele RP", a nieoficjalnie mówi się też, że do miast przyjadą przedstawiciele Antify.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

591 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39