Harcerze sprzątali groby zasłużonych białostoczan

2010.10.29 00:00
Tuż przed Świętem Wszystkich Świętych i Zaduszkami za tradycyjne już w Białymstoku sprzątanie mogił zasłużonych obywateli naszego miasta podziękował harcerzom prezydent.
Harcerze sprzątali groby zasłużonych białostoczan
Fot: E.S.
Harcerze za w ramach podziękowań za swoją pracę dostali od miasta albumy Augustisa

- Gdyby nie wy byłyby opuszczone i zapomniane - mówił do białostockich harcerzy prezydent miasta, Tadeusz Truskolaski. A mowa tutaj o nagrobkach białostoczan, którzy jeszcze kilkadziesiąt lat temu tworzyli naszą historię, a dziś ich miejscami spoczynku nie ma się kto opiekować. Przed Zaduszkami zrobiło to kilkunastu druhów z 51. i 93. Białostockiej Drużyny Harcerskiej. W piątek (29.10) osobiście podziękował im za to prezydent miasta.

Harcerze uporządkowali 15 znajdujących się na cmentarzu farnym nagrobków, m.in. Józefa Puchalskiego powojennego prezydenta Białegostoku, doktor Ireny Białówny, Jana Kucharskiego - przedsiębiorcy i działacza samorządowego czy Julitty Sleńdzińskiej, ostatniej z rodu Wileńskich artystów, która miastu przekazała spuściznę po nich. Na grobach, którymi opiekują się bliscy, zapalono znicze.

Porządkowanie miejsc spoczynku zasłużonych białostoczan stało się już u nas tradycją. Jak jednak podkreśla koordynujący akcję Sebastian Wicher z urzędu miejskiego, w przyszłości dobrze byłoby ją rozszerzyć także na inne cmentarze, np. prawosławny czy ewangelicki, na których również spoczywają ważne dla historii naszego miasta osobistości.

E.S.

1098 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39