Historia Białegostoku i Społem w jednym miejscu. Bo są ze sobą ściśle powiązane

2018.05.22 16:41
Społem, które w zeszłym roku świętowało 120 lat istnienia, przygotowało stronę internetową, na której można poznać historie spółdzielni, powiązaną z historią Białegostoku.
Historia Białegostoku i Społem w jednym miejscu. Bo są ze sobą ściśle powiązane
Fot: screenshot ze strony historiaspolem.pl

Historia PSS Społem Białystok sięga 1897 roku. Spółka rozwijała się razem z miastem. Z okazji 120 rocznicy istnienia współczesne władze spółki postanowiły w wyjątkowy sposób przypomnieć dzieje wspólnego wzrastania, zarówno sieci handlowej jak i samego miasta. W wydatny sposób pomógł w tym Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Na specjalnie przygotowanej stronie internetowej, utrzymanej w komiksowej szacie, można zapoznać się faktami historycznymi dotyczącymi np. takich miejsc jak dzisiejsza Astoria. Jest tam także wiele zdjęć oraz krótkie filmiki, na których dyrektor Lechowski przybliża dawne dzieje. Dowiadujemy się m.in. kiedy PSS otworzył pierwszą piekarnię, od kiedy funkcjonuje Central i od kiedy można w nim kupić towary z zachodu.

Gdy oglądamy prezentację, mówią do nas zamieszczone tam postacie. Przykładowo dorożkarz spod Astorii informuje nas, że "Koń by się uśmiał ile płacą teraz za kurs... Miejscówka w centrum, a klientów jak na lekarstwo...", a świeżo upieczony nabywca radiomagnetofonu w Centralu zapowiada, że "Nie zawaha się go użyć".

Na stronie przygotowany jest także quiz i konkurs, powiązany ściśle z informacjami, które możemy znaleźć na stronie. Oczywiście dla uczestników przewidziane są drobne nagrody.

Nie jest to pierwsza inicjatywa, związana ze 120. rocznicą istnienia Społem w Białymstoku. W grudniu 2017 roku przygotowano kapsułę czasu, która została zamknięta w specjalnej gablocie i ma zostać otwarta dopiero w 2137 roku.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1263 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39