Hospicjum Proroka Eliasza – wciąż trwa budowa a podopiecznych przybywa

2021.12.02 08:00
Wciąż trwa budowa wiejskiego hospicjum w Makówce (gmina Narew). Do zakończenia inwestycji potrzeba jeszcze około 3 mln zł.
Hospicjum Proroka Eliasza – wciąż trwa budowa a podopiecznych przybywa
Fot: Fundacja Proroka Eliasza/FB

Kilka miesięcy temu ruszyła budowa hospicjum w Makówce (gmina Narew). Inwestycja jest realizowana przez Hospicjum Proroka Eliasza.

Stale przybywa nam nowych podopiecznych, tylko w ubiegłym miesiącu przyjęliśmy 13 podopiecznych pod swoje skrzydła. Część z nich to osoby samotne, a niektórym rodzina nie jest w stanie już pomóc i choć wiemy, że chorzy chcieliby umierać we własnych domach to nie zawsze jest to możliwe. Wiemy, że szpital jest ogromnym dyskomfortem dla umierającego, który przecież potrzebuje empatii i miłości do ostatniej chwili. To dla takich ludzi budujemy wiejskie hospicjum – mówi Paweł Grabowski, założyciel Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza.

Głównym fundatorem placówki jest Fundacja Biedronki, która przeznaczyła na jej budowę 7,6 mln zł. Dzięki temu dużo już udało się zrobić. Jednak brakuje jeszcze około kilku milionów zł.

- Na terenach wiejskich mieszka wiele samotnych starszych osób. Kiedy zachorują, są często zostawione same sobie, dlatego budowa Hospicjum Proroka Eliasza jest tak potrzebna. Wspieramy ten projekt także dlatego, że Hospicjum wprowadza innowacyjny model opieki, który ma szansę się sprawdzić także w innych regionach z mniejszą liczbą mieszkańców - Katarzyna Scheer, prezeska Fundacji Biedronki

- Obecnie montujemy instalacje elektryczne, hydrauliczne oraz sanitarne. Potrzebujemy jeszcze około 3 mln zł do ukończenia i wyposażenia hospicjum tak abyśmy na wiosnę 2022 roku mogli przyjąć podopiecznych, którzy potrzebują całodobowej opieki – dodaje Grabowski.

Po wybudowaniu placówki opiekę w niej znajdą osoby nieuleczalnie chore będące u kresu swojego życia. Dodatkowo miejsce to ma także pełnić siedzibę hospicjum domowego wraz z wypożyczalnią sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego dla podopiecznych. W planach jest też utworzenie tam przestrzeni edukacyjnej, gdzie będą organizowane różne szkolenia i warsztaty.

Budowa hospicjum trwa. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem (i uda się zebrać brakujące środki), placówka będzie działała od 2022 r.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1859 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39