Hotele podnoszą ceny na Sylwestra. Noc jest trzy razy droższa niż zwykle

2022.12.30 17:07
Ostatniej nocy w roku towarzyszyć mogą nie tylko szalona zabawa, ale też szalone koszty. Sylwestrowe noclegi potrafią być nawet ponad trzykrotnie droższe niż w normalnych warunkach – sugerują dane jednego z popularnych portali rezerwacyjnych.
Hotele podnoszą ceny na Sylwestra. Noc jest trzy razy droższa niż zwykle
Fot: Pixabay

Bale, prywatki, koncerty czy inne zorganizowane zabawy powodują, że często Sylwestra spędzamy poza domem. A skoro tak, to nierzadko przydałby nam się też nocleg. Korzystają na tym przedsiębiorcy, a wzmożony popyt sprzyja podwyższaniu cen. Najlepiej świadczy o tym fakt, że zaledwie tydzień później, podczas pierwszego styczniowego weekendu (7-8.01.2023 r.) ceny wracają do normalności i potrafią być nawet trzy razy niższe – wynika z danych zebranych przez HRE Investments na portalu Airbnb.pl.

Sylwester najdroższy w Gdańsku

Najwięcej, bo średnio ponad 1,5 tys. zł musielibyśmy zapłacić za pojedynczy sylwestrowy nocleg w Gdańsku. Jest to stawka obowiązująca na ostatnią chwilę. Oferta jest już więc bardzo przebrana, a ekstremalnie drogie propozycje znacznie podbijają średnią. Nie znaczy to oczywiście, że czegoś w budżecie poniżej 1,5 tys. zł już nie znajdziemy. Wolnych ofert jest już jednak relatywnie niewiele.

Nieco mniej trzeba zapłacić żegnając 2022 rok w Poznaniu, Krakowie, Szczecinie, Warszawie, Katowicach czy Wrocławiu. Jednak we wszystkich tych miastach są to stawki powyżej 1 tys. zł za dobę dla dwóch osób. W miastach tych większość oferty stanowią drogie propozycje, więc i przeciętna cena jest wysoka. Duże miasta dają często sporo możliwości spędzania ostatnich godzin danego roku. W ich centrach, nierzadko w otoczeniu zabytkowej architektury, organizowane są przecież liczne sylwestrowe imprezy.

Gdybyśmy chcieli wydać na sylwestrową noc nieco mniej można się udać za to do Łodzi, Białegostoku, Torunia, Rzeszowa czy Gorzowa Wielkopolskiego. Tutaj na sylwestrowy nocleg przeznaczymy przeciętnie od 700 do ponad 900 zł. Poniżej tej granicy cenowej plasują się natomiast Olsztyn, Lublin, czy Opole. W tym ostatnim sylwestrowe oferty noclegów są najtańsze. Średnia stawka dla dwóch osób wynosi bowiem nieco ponad 300 zł.

Sylwestrowe stawki nawet ponad 3 razy wyższe niż standardowe

A jak wygląda sytuacja, gdy przyjrzymy się różnicom w cenach pobytu w Sylwestra i tydzień później? W gronie miast wojewódzkich największe różnice w stawkach za nocleg znajdziemy w Szczecinie. Tutaj cena za sylwestrową noc jest przeciętnie aż 3,5 razy wyższa niż w standardowy weekend, czyli tydzień później. Chcąc znaleźć na ostatnią chwilę nocleg dla dwóch osób w Szczecinie trzeba zapłacić za sylwestrową noc przeciętnie 1360 zł. Tydzień później jest to już bardziej przyziemne 388 zł za dobę. Podobnie jest w Poznaniu - tam też średnia stawka obowiązująca na ostatnią chwilę przed sylwestrem (1481 zł) jest ponad trzykrotnie wyższa niż "normalnie" (462 zł).

W Białymstoku za nocleg dla 2 osób w Sylwestra trzeba zapłacić 916 zł. Tydzień później kwota ta spada do 313 zł.

Mniejszy bonus za ostatnią noc w roku musimy zapłacić w Krakowie, Gorzowie Wielkopolskim, Warszawie, Katowicach, Gdańsku i Łodzi. Nawet jednak w tych przypadkach stawki różnią się ponad dwukrotnie od standardowych.

Na drugim biegunie mamy natomiast miasta wojewódzkie, w których za sylwestrową noc trzeba co prawda zapłacić więcej niż normalnie, ale stawka kończąca 2022 rok nie przekracza dwukrotności stawki standardowej. Mowa tutaj o Wrocławiu, Lublinie, Toruniu, Rzeszowie, Olsztynie, Bydgoszczy czy Opolu. W tym ostatnim mieście sylwestrowa noc jest droższa niż normalnie o jedynie 21%.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1426 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39