Husaria na Krywlanach. Widowiskowy festyn historyczny

2016.08.18 07:37
Tegoroczna edycja Dnia Tradycji Rzeczypospolitej uczci 333-lecie bitwy o Wiedeń. W najbliższą sobotę (20.08) na Krywlanach będzie można obejrzeć historyczne rekonstrukcje.
Husaria na Krywlanach. Widowiskowy festyn historyczny
Fot: materiały organizatora

Dzień Tradycji Rzeczypospolitej to niezwykle atrakcyjne i unikatowe przedsięwzięcie, upamiętniające rolę wojsk podlaskich, które na czele z późniejszym wojewodą podlaskim Stefanem Mikołajem Branickim ruszyły pod Kraków, by potem wziąć udział w wielkim zwycięstwie pod Wiedniem.

W ramach tej inicjatywy kilkudziesięciu rekonstruktorów historycznych, odtwarzających jednostki wojsk tatarskich, lekkozbrojnej jazdy polskiej, piechoty koronnej, a przede wszystkim husarii, przybliży publiczności historię Polski.

W sobotę (20.08) o godz. 15.00 zaplanowano widowisko historyczno-edukacyjne w udziałem XVII-wiecznego wojska Rzeczypospolitej. Zwiastunem wydarzenia będą salwa i wystrzał armatni. Zaprezentują się wojska - chorągwie husarskie, pancerni, łucznicy konni, Tatarzy, Damy Husarskie, piechota polska. Nie zabraknie pokazów sprawności jeździeckiej i władania dawną bronią w pełnym uzbrojeniu husarskim oraz pokazów sprawności łuczników konnych.

O godz. 18.00 zaplanowano natomiast rekonstrukcję bitwy z udziałem husarii. W trakcie pokazów zaplanowano też naukę szermierki, strzelanie z łuku i broni oraz inne atrakcje. Rozstawione zostaną także stoiska historyczne i edukacyjne oraz z lokalną żywnością i rękodziełem. W programie są również zajęcia z rekonstruktorami dla dzieci i młodzieży.

W niedzielę (21.08) o godz. 11.00 podczas mszy św. w kościele św. Rocha wyświęcona będzie chorągiew podlaskiej husarii. W południe w symboliczny sposób zostanie przedstawiony wyjazd wojska polskiego na Wiedeń - na czele z Mikołajem Stefanem Branickim, założycielem Białegostoku.

Impreza odbędzie się na lotnisku Krywlany. Wstęp jest wolny.

Szczegóły: VI Dzień Tradycji Rzeczypospolitej

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1446 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39