I wszystko jasne. Cezary Kulesza nowym prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej

2021.08.18 13:21, Aktualizacja: 2021.08.18 18:03
W środę (18.08) na Walnym Zgromadzeniu Sprawozdawczo-Wyborczym Delegatów PZPN, które odbyło się w Warszawie, wybrano nowego prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. Schedę po Zbigniewie Bońku przejmie Cezary Kulesza.
I wszystko jasne. Cezary Kulesza nowym prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej
Fot: Grzegorz Chuczun

Triumf białostoczanina

Niespodzianki nie było. Już od wielu tygodni dochodziły sygnały że w wyścigu po fotel zajmowany do tej pory przez Zbigniewa Bońka Cezary Kulesza ma zdecydowaną przewagę nad swoim konkurentem - a więc Markiem Koźmińskim - i w środę to się potwierdziło. Były prezes Jagiellonii Białystok (prawie 11 lat na stanowisku) podczas wyborów nowego szefa PZPN zdobył aż 92 głosy na 118 możliwych (Marek Koźmiński 23) i to on przez najbliższe 4 lata będzie jedną z najważniejszych postaci polskiej piłki.

- Jestem zaszczycony, stojąc przed wami jako nowy prezes PZPN. Dziękuję za ogromny kredyt zaufania, który dzisiaj od was otrzymałem. Traktuję tę funkcje jako najważniejsze wydarzenie w moim życiu. Piłka nożna to sport, który łączy miliony Polaków, dlatego zapraszam do współpracy wszystkich, którym leży na sercu dobro naszej piłki. Wiemy, że musimy przeprowadzić zmiany, aby się rozwijać. Jestem jednak pewny, że działając wspólnie, osiągniemy sukcesy. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za oddane głosy, obiecuję ciężką pracę, proszę o wsparcie, bo łączy nas piłka - powiedział zaraz po ogłoszeniu wyników głosowania Cezary Kulesza.

Warto zaznaczyć, że dla Kuleszy praca z Polskim Związku Piłki Nożnej to nie nowość. Urodzony w Białymstoku biznesmen, który świetnie odnalazł się w branży disco polo (założył wytwórnię fonograficzną Green Star zrzeszającą największe gwiazdy polskiej muzyki tanecznej), przez kilka ostatnich lat pełnił bowiem w krajowym związku funkcję wiceprezesa ds. piłkarstwa profesjonalnego, a także znajdował się w Radzie Nadzorczej Ekstraklasy. Warto przypomnieć, że w przeszłości białostoczanin był również piłkarzem. Kulesza występował głównie w drużynach z regionu, takich jak: Gwardia Białystok, Olimpia Zambrów czy Jagiellonia. W barwach Dumy Podlasia nowy prezes PZPN zagrał na najwyższym szczeblu w kraju kilkanaście spotkań.

Rok zakończony stratą

Podczas Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego Delegatów PZPN podano do informacji publicznej, że Polski Związek Piłki Nożnej w 2020 r. zanotował stratę finansową wysokości 54 mln zł. Jest to spowodowane przede wszystkim panującą pandemią. Na różnego rodzaju wsparcie solidarnościowe klubów piłkarskich oraz futsalowych, związków, a także testy na obecność koronawirusa i tego typu sprawy PZPN przeznaczył ok. 100 mln zł.

- Nowy prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej zawsze wie, gdzie jest mój telefon, zawsze może na mnie liczyć. Jestem wiceprezydentem UEFA, coś w tej międzynarodowej organizacji mogę, mogę załatwić, mogę pomóc, dlatego, kiedy tylko będzie potrzeba pomocy, jakiejś podpowiedzi, to jestem absolutnie do dyspozycji - zadeklarował Zbigniew Boniek, były już prezes PZPN.

[AKTUALIZACJA]

Po przerwie, w dalszej fazie Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego Delegatów PZPN, wybrano również wiceprezesów. Zostali nimi: Henryk Kula (ds. organizacyjno-finansowych), Maciej Mateńko (ds. szkoleniowych), Mieczysław Golba (ds. zagranicznych), Wojciech Cygan (ds. piłkarstwa profesjonalnego) oraz Adam Kaźmierczak (ds. piłkarstwa amatorskiego).

Poznaliśmy też członka zarządu PZPN z ramienia klubów Ekstraklasy - którym został Jakub Tabisz - oraz z ramienia klubów Fortuna I Ligi - jest to Marcin Janicki. W skład zarządu PZPN weszli ponadto: Tomasz Garbowski, Sławomir Kopczewski, Zbigniew Bartnik, Karol Klimczak, Tomasz Lisiński, Radosław Michalski, Sławomir Pietrzyk, Robert Skowron, Paweł Wojtala i Eugeniusz Nowak.

Skład komisji rewizyjnej prezentuje się natomiast następująco: Tomasz Salski, Jarosław Bryś, Zdzisław Czyrka, Grzegorz Jaworski, Artur Jankowski, Wojciech Sokołowski, Waldemar Trochimiuk.

[AKTUALIZACJA]

Tuż po Walnym Zgromadzeniu Sprawozdawczo-Wyborczym Delegatów Polskiego Związku Piłki Nożnej odbyło się pierwsze posiedzenie nowego Zarządu PZPN. Zdecydowano na nim, że osobą pełniącą obowiązki sekretarza generalnego będzie Maciej Sawicki, a Tomasz Mikulski został p.o. Przewodniczącego Kolegium Sędziów PZPN.

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl
1090 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39