Ich patronem został generał, który walczył w dwóch wojnach światowych

2023.06.22 16:07
W czwartek (22.06) 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy zorganizował obchody święta swojej jednostki. Zaproszeni byli wszyscy mieszkańcy Białegostoku i okolic. Wojskowi zorganizowali przybyłym masę atrakcji, które zainteresowały zarówno dzieci, jak i dorosłych. Tego dnia jednostka zyskała także patrona.
Ich patronem został generał, który walczył w dwóch wojnach światowych
Fot: Kamil Timoszuk / UMWP

18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy zorganizował obchody święta swojej jednostki. Inauguracją wydarzenia była msza święta, a zakończeniem festyn rodzinny. Zostały także wręczone odznaczenia państwowe żołnierzom i pracownikom cywilnym jednostki.

18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy funkcjonuje od 2006 r.. Czyni to go najmłodszym z trzech funkcjonujących w Wojsku Polskim pułków rozpoznawczych. Ich siedziba znajduje się od 14 lat w koszarach przy ul. Kawaleryjskiej w Białymstoku. Do ich głównych zadań należy prowadzenie rozpoznania na rzecz dowództw w zależności od potrzeby. W 2011 r. pułk otrzymał sztandar wojskowy, co wspierała ceremonia na Rynku Kościuszki. W tym roku, w historii pułku nadeszła kolejna, ważna dla jednostki chwila, jaką jest nadanie im patrona.

Patronem 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego został gen. Nikodem Sulik, człowiek uznany za swoje dokonania w trakcie wielu wojen i bitew. Był dowódcą 5. Kresowej Dywizji Piechoty II Korpusu Polski, jednym z dowódców walk pod Monte Cassino, a także oficerem pochodzący z ziemi sokólskiej. Walczył zarówno w I i II wojnie światowej, a także w wojnie polsko-bolszewickiej. Po II wojnie światowej osiadł w Wielkiej Brytanii, gdzie pozostał na emigracji aż do śmierci.

Jednostka już od dłuższego czasu czekała na nadanie im patrona. Nadanie go nazwiskiem tak wielkiej osoby, jaką jest gen. Nikodem Sulik, jest zdecydowanie dużym wyróżnieniem dla 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. To dla nich kolejna historyczna i ważna chwila.

W wydarzeniu oprócz mieszkańców Białegostoku, uczestniczyli także potomkowie patrona, wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, posłowie Mieczysław Baszko oraz Jarosław Zieliński, wojewoda Bohdan Paszkowski, przedstawiciele służb mundurowych, duchowni oraz kapelani wojskowi, działacze włoskich organizacji pozarządowych upamiętniających bitwę pod Monte Cassino, a także przedstawiciele organizacji patriotycznych.

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl
645 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39