II Podlaski Kongres Pamięci Narodowej. Będą wykłady, filmy i wystawy

2018.11.06 15:54
Wykłady, wystawy, filmy oraz gra miejska - podczas II Podlaskiego Kongresu Pamięci Narodowej nie zabraknie wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
II Podlaski Kongres Pamięci Narodowej. Będą wykłady, filmy i wystawy
Fot: Dorota Mariańska

Przed nami II Podlaski Kongres Pamięci Narodowej. W tym roku, jak nie trudno się domyślić, wydarzenie w całości poświęcone będzie odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r.

Podczas tego forum wymiany poglądów i badaczy z całego kraju głos zabierze m.in. dr Jarosław Szarek – prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Z wykładem inauguracyjnym "Drogi do niepodległości" przyjedzie natomiast dr hab. Tadeusz Wolsza z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. To jednak nie jedyna prelekcja, pozostałe będą dotyczyły m.in. międzynarodowych aspektów odzyskania niepodległości w 1918 r.

Nie zabraknie też dyskusji o sprawach, osobach czy wydarzeniach, które doprowadziły do tego, że 100 lat temu państwo polskie odzyskało swoją suwerenność. Wyświetlone zostaną także dwa filmy: "Pokolenia niepodległości"(nagrodzony w Ogólnopolskim Konkursie "Niezwyciężeni 1918-2018") oraz "Jak powstawał mural "Selfie Niepodległości?".

Będą także dwie imprezy towarzyszące. Pierwsza to gra miejska "Śladami Niepodległej w Białymstoku" (początek pod muralem przy ul. Zwierzynieckiej 1, koniec w gmachu Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego). Zaplanowano również otwarcie wystaw. Pierwsza poświęcona zostanie Tatarom, którzy walczyli o wolną Polskę od XVIII do XX w. Druga natomiast będzie opowiadała o "Ojcach Niepodległości".

Organizatorami wydarzenia są białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Podlaski Urząd Wojewódzki. Początek konferencji o godz. 13.00 (budynek PUW).

Zobacz też: II Podlaski Kongres Pamięci Narodowej

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl
1406 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39