III Festiwal "Między wierszami"

dodane dnia: 2023-07-03 przez: Dali01
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
III Festiwal "Między wierszami"
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2023-07-01 - 2023-07-23
Organizatorzy zapraszają na III Festiwal "Między wierszami".

Festiwal "Między wierszami" w Supraślu to niezwykłe wydarzenie, które ma na celu połączenie różnych dziedzin sztuki, takich jak muzyka, plastyka, literatura, poezja, teatr oraz ciekawe spotkania. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie, które przyciąga zarówno lokalną społeczność, jak i miłośników sztuki z całego kraju. Przez cały okres trwania festiwalu, najdłuższego na Podlasiu, miasto Supraśl ożywa i staje się miejscem, gdzie artyści i miłośnicy sztuki spotykają się, aby cieszyć się wyjątkowymi wystawami, spektaklami i koncertami i spotkaniami ze wspaniałymi gośćmi. Kuratorem artystycznym Festiwalu "Między wierszami" jest Rafał Gąsowski – aktor i reżyser z Teatru Wierszalin.


Harmonogram:

1 lipca (SOBOTA)
20:00 | TEATR WIERSZALIN
TEATR | "Wyzwolenie" reż. Piotr Tomaszuk


Autor: Stanisław Wyspiański
Reżyseria: Piotr Tomaszuk
Scenografia: Mateusz Kasprzak
Muzyka: Adrian Jakuć-Łukaszewicz oraz Piotr Tomaszuk
Obsada: Rafał Gąsowski, Monika Kwiatkowska, Dariusz Matys, Magdalena Dąbrowska, Mateusz Stasiulewicz, Adrian Jakuć – Łukaszewicz, Piotr Tomaszuk
Bilety na wierszalin.pl



2 lipca (NIEDZIELA)
20:00 | TEATR WIERSZALIN
TEATR | "Wyzwolenie" reż. Piotr Tomaszuk


Autor: Stanisław Wyspiański
Reżyseria: Piotr Tomaszuk
Scenografia: Mateusz Kasprzak
Muzyka: Adrian Jakuć-Łukaszewicz oraz Piotr Tomaszuk
Obsada: Rafał Gąsowski, Monika Kwiatkowska, Dariusz Matys, Magdalena Dąbrowska, Mateusz Stasiulewicz, Adrian Jakuć – Łukaszewicz, Piotr Tomaszuk
Bilety na wierszalin.pl



5 lipca (ŚRODA)
17:00 | TEATR WIERSZALIN
SPOTKANIE | Studio Festiwalowe Jakub Moroz i prof. Michał Łuczewski


Wyzwolenie - to marzenie Stanisława Wyspiańskiego sprzed 120 lat, które nie straciło dziś nic ze swojej siły.

Można powiedzieć, że żyjemy w epoce obietnicy wyzwolenia, tęsknoty za nim, jego gorączkowego poszukiwania i obawy o to, że wyzwolenie nie może być udziałem człowieka.

Dlatego warto intuicje Wyspiańskiego pociągnąć dalej i zapytać: na co nam dziś wyzwolenie?
Od czego i ku czemu mamy się wyzwalać?
Czy teatr może być dziś przestrzenią wyzwolenia, a nawet medium, gdzie wyzwolenie może dokonywać się w najpełniejszym wymiarze?

W pierwszej rozmowie poruszymy temat Wyzwolenie jednostki i wspólnoty - z prof. Michałem Łuczewskim, socjologiem i psychologiem z UW.
Jakub Moroz teatrolog i dziennikarz radiowy, telewizyjny oraz prasowy. W latach 2016 - 2018 wicedyrektor TVP Kultura, recenzent teatralny portalu "e-teatr.pl", prowadzonego przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, prowadzący autorskie programy w TVP KULTURA: "Tanie Dranie", "Rozróby u Kuby" i "W powiększeniu".

WSTĘP WOLNY


18:30 |TEATR WIERSZALIN
SPOTKANIE | Studio Festiwalowe prof. JERZY BRALCZYK i Dorota Sokołowska


Miło jest mi poinformować, że na tegorocznym Festiwalu "Między wierszami" będziemy mieli zaszczyt gościć prawdziwą ikonę języka polskiego - Profesora Jerzego Bralczyka. Pan Profesor, znany i uwielbiany przez miliony, stanie na naszej scenie, aby podzielić się swoją niezrównaną wiedzą, pasją i niezwykłym poczuciem humoru. Mało kto jednak pyta profesora Jerzego Bralczyka o literaturę, która zawsze była pierwszą miłością językoznawcy. Zna na pamięć i cytuje romantyków, lubi odszukiwać w tekście tajemnicze kody, ukryte przez pisarzy. Dowiemy się też co go łączy z Podlasiem. Będzie to niepowtarzalna okazja, by poznać Profesora Bralczyka osobiście, zadać pytania, które nurtują nas od lat, i delektować się nie tylko mądrością, ale również humorem tego
wybitnego językoznawcy. Jego obecność na Festiwalu to wyjątkowy prezent dla wszystkich miłośników piękna polskiego słowa.

Dorota Sokołowska dziennikarka i prezenterka Polskiego Radia Białystok, wydawca magazynu kulturalnego "Podróże po kulturze", autorka programów promujących czytelnictwo, recenzentka teatralna i autorka (wielokrotnie nagradzanych) audycji dokumentalnych i reportaży.

WSTĘP WOLNY



6 lipca (CZWARTEK)
18:00 |DOM LUDOWY
KINO FESTIWALOWE | Dominik Sołowiej prezentuje filmy o Stasysie Eidrigevičiusie, Prelekcja Dominika Sołowieja


"Dobranocka" - film animowany z 1997 roku, do którego dekoracje i projekty plastyczne wykonał Stasys Eidrigevicius. Fabuła "Dobranocki" jest prosta, jak na bajkę przystało. Jej bohaterem jest królik, którego życie wypełnione jest przedziwnymi przygodami, przede wszystkim za sprawą oryginalnych postaci, które spotyka na swojej drodze. "Dobranocka" dzieje się na dwóch płaszczyznach - onirycznej i rzeczywistej. I nie jest to przypadek, bo w tej opowieści ważną rolę odgrywa sen, którego niejednoznaczność ma swoje potwierdzenie w barwnej, oryginalnej twórczości Stasysa Eidrigeviciusa.

Scenariusz i reżyseria: Daniel Szczechura.
Zdjęcia: Jan Wojciechowski, Mariusz Roszak.
Muzyka: Jerzy Satanowski.
Rok produkcji: 1997.
Czas trwania: 15 min.
(źródło: www.filmpolski.pl).

"Gościem u siebie" - produkcja z 1997 roku, zrealizowana przez Arkadiusza Biedrzyckiego i Rafała Pogodę, której bohaterem jest Stasys Eidrigevicius. Film "Gościem u siebie" jest "próbą portretu charyzmatycznego artysty - tajemniczego, małomównego i wycofanego do własnego, intymnego uniwersum, ale jednocześnie przecież podróżującego, otwartego, wyjątkowo ciekawego świata i sztuki - od literatury po muzykę. Ambicją twórców było uchwycenie w jego twórczości traumatycznego doświadczenia, jakim było dla artysty opuszczenie rodzinnej Litwy w 1980 roku. Film jest zapisem podróży artysty do rodzinnych stron".

Scenariusz i reżyseria: Arkadiusz Biedrzycki, Rafał Pogoda.
Zdjęcia: Paweł Chorzępa.
Muzyka: Arvo Pärt, Bronislovas Kutavicius.
Rok produkcji: 2009.
Czas trwania: 20 min.
(źródło: www.filmpolski.pl).

"Siedem misteriów według Stasysa" - film prezentujący sztukę plastyka Stasysa Eidrigeviciusa.

Scenariusz i reżyseria: Andrzej Papuziński.
Zdjęcia: Stanisław Śliskowski.
Muzyka: Bronislovas Kutavicius.
Rok produkcji: 1994.
Czas trwania: 24 min.
(źródło: www.filmpolski.pl).

Dominik Sołowiej - znawca kina, publicysta, dziennikarz



7 lipca (PIĄTEK)
20:00 | TEATR WIERSZALIN
TEATR | "Wyzwolenie" reż. Piotr Tomaszuk


Autor: Stanisław Wyspiański
Reżyseria: Piotr Tomaszuk
Scenografia: Mateusz Kasprzak
Muzyka: Adrian Jakuć-Łukaszewicz oraz Piotr Tomaszuk
Obsada: Rafał Gąsowski, Monika Kwiatkowska, Dariusz Matys, Magdalena Dąbrowska,
Mateusz Stasiulewicz, Adrian Jakuć – Łukaszewicz, Piotr Tomaszuk
Bilety na wierszalin.pl



8 lipca (SOBOTA)
12:00 | ULICA 3 MAJA
HAPPENING | ULICA POETÓW


W sercu Supraśla, na ulicy 3 Maja, z mównic festiwalowych zabrzmią wiersze w interpretacji artystów Teatru Wierszalin.

WSTĘP WOLNY


18:00 | DOM LUDOWY
KONCERT | Koncert Chopinowski zagra Mateusz Krzyżowski


Mateusz Krzyżowski – Pierwszy w historii Polak, który zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2022). Zdobywca nagrody za najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego W. A. Mozarta i licznych nagród pozaregulaminowych w postaci recitali i koncertów z orkiestrą w najbardziej prestiżowych salach na świecie. Edukację rozpoczął w swoim rodzinnym mieście w Zespole Szkół Muzycznych im. Feliksa Rybickiego w Tychach w klasie mgr Bożeny Furmańskiej, kontynuował w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie mgr Lubow Nawrockiej i mgra Sebastiana Nawrockiego. Obecnie jest studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie prof. dr hab. Joanny Ławrynowicz-Just. Podstawą interpretacji Mateusza Krzyżowskiego są zawsze intencje kompozytora. Po przefiltrowaniu ich przez własną wrażliwość, w kontakcie z publicznością dąży do naturalnej wypowiedzi muzycznej i stworzenia jednorazowej kreacji artystycznej tak, aby odbiorca za każdym razem otrzymywał niepowtarzalne wrażenia empiryczne.

W ciągu ostatnich lat dokonał nagrań z muzyką kameralną dostępną na trzech płytach: "Peine et Plaisir" wydane przez Opus Series, "Interwar Retrospections" i "The Most Beautiful Songs" wydane przez Sarton Records. Do jego ostatnich osiągnięć konkursowych należą między innymi: I nagroda w XII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów "Arthur Rubinstein in memoriam" w Bydgoszczy. Nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego, nagroda Chopinowska i nagroda za najlepsze wykonanie koncertu z orkiestrą. Jest także laureatem II nagrody I Międzynarodowego konkursu im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i zwycięzcą Konkursu o Stypendium Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Reprezentant Polski w półfinale XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Stypendysta programu "Młoda Polska", Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji im. Jerzego Semkowa, Marszałka Województwa Śląskiego, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci i Fundacji "Tychy – Dobre Miejsce".

Koncertował w Filharmoniach: Narodowej, Śląskiej, Podkarpackiej, Łódzkiej, Świętokrzyskiej, Lubelskiej, Pomorskiej, Kowieńskiej, kameralnej w Łomży, im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, "Sinfonia Baltica" oraz w siedzibie NOSPR w Katowicach. Z towarzyszeniem orkiestr pod dyrekcją m.in. Kaia Bumanna, Marka Mosia, Michała Klauzy, Wojciecha Rodka, Mirosława Jacka Błaszczyka, Alexandra Humali, Marka Wroniszewskiego, Jana Miłosza Zarzyckiego, Jakuba Chrenowicza, Jurka Dybała. Za granicą; między innymi we Francji, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Niemczech, Japonii, na Litwie, Ukrainie, Słowacji, Węgrzech. Wystąpił na festiwalach muzycznych w Nohant, Tokio, Dusznikach-Zdroju, Słupsku, Antoninie, Wrocławiu.
Bilety wierszalin.pl


20:00 | TEATR WIERSZALIN
TEATR | "Wyzwolenie" reż. Piotr Tomaszuk


Autor: Stanisław Wyspiański
Reżyseria: Piotr Tomaszuk
Scenografia: Mateusz Kasprzak
Muzyka: Adrian Jakuć-Łukaszewicz oraz Piotr Tomaszuk
Obsada: Rafał Gąsowski, Monika Kwiatkowska, Dariusz Matys, Magdalena Dąbrowska,
Mateusz Stasiulewicz, Adrian Jakuć – Łukaszewicz, Piotr Tomaszuk
Bilety na wierszalin.pl



9 lipca (NIEDZIELA)
12:00 | PLAC MIEJSKI
PERFORMANCE | "Chłopiec z kartoflami" - performance Jerzego Kaliny


Jerzy Kalina to jeden z największych polskich artystów, rzeźbiarz i malarz, który zdobył międzynarodowe uznanie swoimi niezwykłymi dziełami. Poznamy jego prace pełne symboliki, emocji i głębokiego przekazu. Na festiwalu będziemy mieć okazję uczestniczyć w różnych akcjach performatywnych Jerzego Kaliny wraz z artystami Teatru Wierszalin. Supraśl stanie się swoistą areną dla twórczości Jerzego Kaliny.

WSTĘP WOLNY


21:00 | POD ŚWIĘTĄ SOSNĄ
PERFORMANCE | "Tykła"


Akcja performatywna z udziałem Jerzego Kaliny i i artystów Teatru Wierszalin pod supraską "Świętą sosną". Jerzy Kalina to jeden z największych polskich artystów, rzeźbiarz i malarz, który zdobył międzynarodowe uznanie swoimi niezwykłymi dziełami. Poznamy jego prace pełne symboliki, emocji i głębokiego przekazu. Od wieków ludzie w Puszczy Knyszyńskiej praktykowali zawieszanie desek z pasyjką i inskrypcją na drzewach, tzw. "tykła". Te tajemnicze symbole wiary mogły przynieść pokój duszy zmarłych, powodzenie w życiu lub zdrowie dla żyjących. W Puszczy Knyszyńskiej zachowały się magiczne sosny, na których od stuleci wieszano tykła. Te święte drzewa, które przetrwały do dziś, opowiadają nie tylko historie i legendy, ale są także świadectwem naszych korzeni i kultu przodków. Teraz nadszedł czas, by oddać im należne miejsce w naszej świadomości.

W akcji performatywnej pt. "Tykła" z udziałem wybitnego polskiego twórcy, Jerzego Kaliny, aktorzy Teatru Wieszalin przeniosą nas w świat, gdzie ożyją dawne obyczaje i opowieści. To będzie niezapomniane spotkanie z kulturą i tradycją, której wartości ciągle są obecne w naszym życiu. Spotkajmy się 9 lipca pod supraską "Świętą sosną".

WSTĘP WOLNY



11 lipca (WTOREK)
18:00 | TEATR WIERSZALIN
SPOTKANIE | Studio Festiwalowe Jakub Moroz i dr Zenon Waldemar Dudek


Wyzwolenie - to marzenie Stanisława Wyspiańskiego sprzed 120 lat, które nie straciło dziś nic ze swojej siły. Można powiedzieć, że żyjemy w epoce obietnicy wyzwolenia, tęsknoty za nim, jego gorączkowego poszukiwania i obawy o to, że wyzwolenie nie może być udziałem człowieka.
Dlatego warto intuicje Wyspiańskiego pociągnąć dalej i zapytać: na co nam dziś wyzwolenie?
Od czego i ku czemu mamy się wyzwalać?
Czy teatr może być dziś przestrzenią wyzwolenia, a nawet medium, gdzie wyzwolenie może dokonywać się w najpełniejszym wymiarze?

Wyzwolenie świadomości i nieświadomości - rozmowa o wyzwoleniu psychicznym z drem Zenonem Waldemarem Dudkiem - psychiatrą i psychoterapeutą, pionierem terapii jungowskiej w Polsce. Jakub Moroz - teatrolog i dziennikarz radiowy, telewizyjny oraz prasowy. w latach 2016 - 2018 wicedyrektor TVP Kultura, recenzent teatralny portalu "e-teatr.pl", prowadzonego przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego. Prowadzący autorskie programy w TVP KULTURA:
"Tanie Dranie", "Rozróby u Kuby" i "W powiększeniu".

WSTĘP WOLNY



12 lipca (ŚRODA)
18:00 |TEATR WIERSZALIN
DEBATA | "Debata o ładzie przestrzennym" z udziałem Jerzego Kaliny prowadzi Jakub Moroz


WSTEP WOLNY



13 lipca (CZWARTEK)
18:00 | OM LUDOWY
KINO FESTIWALOWE | Dominik Sołowiej prezentuje filmy Jerzego Kaliny


W programie prelekcja Dominika Sołowieja i rozmowa z Jerzym Kaliną "Jan Peszek w roli głównej" - "W małomiasteczkowej pracowni krawieckiej mistrz igły zdejmuje miarę z młodego klienta. Opasuje go metrem, kawałkiem mydła zaznacza korekty kroju, pieczołowicie układa fałdy materiału. Młodzieniec poddaje się tym zabiegom z wyraźnym zniecierpliwieniem. Nagle przerywa nużący seans. Oswobadza się ze sfastrygowanej marynarki, w pośpiechu zakłada płaszcz i z walizką w ręku wypada z zakładu pozostawiając oniemiałego -pęczek szpilek w ustach uniemożliwia protesty - krawca w niedomkniętych drzwiach. Pędzi na stację kolejową. Wkrótce tablica z napisem Andrychów "umyka z pola widzenia pasażera. Młodego uciekiniera spod krawieckich nożyc gra Błażej Peszek, syn bohatera filmu. Rodzina Peszków - Karolina, Teresa, Maria, Zosia oraz Katarzyna Krzanowska-Peszek - dźwiga ciężar wielu innych ról, pospołu z licznym gronem znajomych i przyjaciół artysty. Rolę główną, zgodnie z tytułem, zarezerwował dla siebie Jan Peszek. Cała obsada, pod reżyserskim okiem Jerzego Kaliny, w niezwykle oryginalny i intrygujący sposób przedstawia osobiste i zawodowe dzieje znakomitego aktora, poruszającego się z równą swobodą na deskach scenicznych oraz na planie filmowym".

Scenariusz: Jerzy Kalina, Anna Kalina.
Reżyseria: Jerzy Kalina.
Zdjęcia: Krzysztof Pakulski.
Muzyka: Janusz Stokłosa.
Rok produkcji: 1998.
Czas trwania: 53 min.
(źródło: www.filmpolski.pl).

"Szychta" - "Ironiczna impresja na temat wartości polskiego pieniądza. Motywem przewodnim stał się ożywiony obrazek pracujących górników ze starego 500-złotowego banknotu".

Rok produkcji: 1988.
Gatunek: Film animowany.
Scenariusz, reżyseria i opracowanie plastyczne: Jerzy Kalina.
Zdjęcia: Jan Maciej Ptasiński.
Muzyka: Eugeniusz Rudnik.
Rok produkcji: 1988.
Czas trwania: 6 min.
(źródło: www.filmpolski.pl).

"Esperalia" - "Przez bramę wchodzi do ogrodu mężczyzna. Aleją dochodzi do wysypiska śmieci, szuka wśród sterty odpadków. Spotyka podobnych sobie ludzi, zajętych takimi samymi czynnościami. Wszyscy oni przypominają sobie swoje życie, chcąc odnaleźć doświadczenia, przeżycia, dawne nadzieje".

Scenariusz, reżyseria, opracowanie plastyczne: Jerzy Kalina.
Zdjęcia: Jacek Prosiński, Adam Dąbrowski.
Muzyka: Bohdan Mazurek.
Rok produkcji: 1983.
Czas trwania: 9 min.
(źródło: www.filmpolski.pl).

"Solo na ugorze" - film animowany.

Scenariusz i reżyseria: Jerzy Kalina.
Zdjęcia: Jan Tkaczyk.
Muzyka: Bohdan Mazurek.
Rok produkcji: 1981.
Czas trwania: 7 min.
(źródło: www.filmpolski.pl).

Dominik Sołowiej - znawca kina, publicysta, dziennikarz



14 lipca (PIĄTEK)
18:00 |GALERIA "POD PLAFONEM"
WYSTAWA | "Wystawa projektów teatralnych Jerzego Kaliny"

"Galeria pod Plafonem" przy Liceum Sztuk Plastycznych

WSTĘP WOLNY

20:00 | TEATR WIERSZALIN
PERFORMANCE | WYSTAWA |


Performance i otwarcie wystawy z udziałem Jerzego Kaliny, artystów Teatru Wierszalin, Małgorzaty i Sylwestra Trojanowskich, Alicji i Rafała Grabowskich. Wernisaż działań performatywnych i prac Jerzego Kaliny - "Myśli narzutowe", "W niebo stąpanie", "Syn Marnotrawny", "Pot, łzy i zmartwychwstanie", "Apel Augustowski", "Wilki", "Trzepanie malarstwa", "Żadnych marzeń" Jerzy Kalina to jeden z największych polskich artystów, rzeźbiarz i malarz, który zdobył międzynarodowe uznanie swoimi niezwykłymi dziełami. Poznamy jego prace pełne symboliki, emocji i głębokiego przekazu.

A jest on znany ze swojego unikalnego podejścia do sztuki i jego prace często są interaktywne i angażują widza, zachęcając do refleksji i wchodzenia w dialog z dziełem sztuki, do czego państwa oczywiście zachęcamy. Małgorzata Trojanowska – wybitna polska sopranistka, edukację muzyczną rozpoczęła grą na skrzypcach (szkoła muzyczna I i II stopnia). Ukończyła dwie specjalności na Wydziale Instrumentalno – Pedagogicznym w Białymstoku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina – dyrygenturę chóralną oraz śpiew solowy w klasie prof. Ewy Iżykowskiej. Sylwester Trojanowski jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie – Filia w Białymstoku klasy organów prof. Marii Terleckiej oraz absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego Kierunku Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuki Muzycznej o specjalności – muzyka kościelna, gdzie umiejętności w grze na organach rozwijał pod kierunkiem as. Bartosza Jakubczaka, a improwizację z elementami akompaniamentu liturgicznego. Alicja Grabowska - aktorka, wokalistka, performerka, autorka tekstów, reżyser, autorka projektów z zakresu wielokulturowości Podlasia, creative leader w zespole Chanajki. Absolwentka kierunku aktorskiego Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, WSL w Białymstoku, stypendystka MKiDN. Rafał Grabowski – znakomity podlaski akordeonista, wykładowca Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie – Filia w Białymstoku.

WSTĘP WOLNY



15 lipca (SOBOTA)
12:00 | ULICA 3 MAJA
HAPPENING | ULICA POETÓW


W sercu Supraśla, na ulicy 3 Maja, z mównic festiwalowych zabrzmią wiersze w interpretacji artystów Teatru Wierszalin.

WSTĘP WOLNY


20:00 | TEATR WIERSZALIN
TEATR | "Wyzwolenie" reż. Piotr Tomaszuk


Autor: Stanisław Wyspiański
Reżyseria: Piotr Tomaszuk
Scenografia: Mateusz Kasprzak
Muzyka: Adrian Jakuć-Łukaszewicz oraz Piotr Tomaszuk
Obsada: Rafał Gąsowski, Monika Kwiatkowska, Dariusz Matys, Magdalena Dąbrowska, Mateusz Stasiulewicz, Adrian Jakuć – Łukaszewicz, Piotr Tomaszuk



16 lipca (NIEDZIELA)
18:00 | DOM LUDOWY
KONCERT | "Muzyczne tour de France"


Jest letni wieczór, temperatura już tak nie doskwiera, na podwórku panują idealne warunki, żeby odpocząć po całym dniu. W taki właśnie wieczór zabierzemy Was w podróż po stylu francuskim. Znajdzie się tam miejsce zarówno dla podniosłej atmosfery arystokracji francuskiej, jak i na rewie barw impresjonistycznej kompozycji C. Debussy’ego. Dla odmiany nie zabraknie także nutki orientu. W trakcie koncertu pojawią się też zwiewne i beztroskie części, które idealnie wpasowują się w klimat letniego wieczoru. Wszystko w wykonaniu klasycznego kwintetu dętego – Ventoso Quintet. Jest to zespół składających się z pięciu różnych dętych instrumentów. Brzmią one całkowicie inaczej, przez co znalezienie wspólnego brzmienia jest wyzwaniem, jednak ta różnorodność daje ogromne możliwości barwowe i interpretacyjne. Nasze muzyczne Tour de France przeprowadzi słuchaczy przez różne epoki, dając im doświadczenie różnorodności brzmienia oraz dobrze spędzony wieczór z piękną muzyką!

Program koncertu:
Georg Philipp Telemann (1681-1767) – Fantazja nr 7 D-dur na flet solo TWV 40:8
Jacques Ibert (1890-1962) – Trois pièces brèves
Claude Debussy (1862-1918) – Syrinx na flet solo
Jérôme Naulais (1951- teraz) – Parfum D’Orient
Jean Françaix (1912-1997) – Wind quintet no. 1 - cz. I Andante tranquillo - Allegro assai, - cz. II Presto, - cz. IV Tempo di marcia francese

W skład zespołu Ventoso Quintet wchodzą: Michalina Barcikowska (flet), Aleksandra From (obój), Jan Tomaszuk (klarnet), Karolina Mizera (fagot), Szymon Woźniak (waltornia). Każdy z nich pochodzi z innego regionu Polski. Połączyły ich wspólne studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Każdy z członków może poszczycić się licznymi osiągnięciami muzycznymi. W zeszłym roku kwintet zdobył III nagrodę na 9.Turnieju Kameralnym w 3 odsłonach w Bydgoszczy oraz wyróżnienie na 2 Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej KraCamera 2022. Młodzi wykonawcy wspaniale odnajdują się w graniu zespołowym, zarówno kameralnym jak i orkiestrowym. Poza kwintetem współtworzą także inne zespoły kameralne. Już w tak młodym wieku mają na swoim koncie współpracę z licznymi profesjonalnymi orkiestrami m.in. Filharmonią Narodowa, Sinfonią Varsovią, Filharmonią Krakowską, Filharmonią Pomorską, Teatrem Wielkim w Łodzi, Filharmonią Bałtycką. Każdy z członków zespołu wyróżnia się oryginalną osobowością artystyczną, co sprawia, że ich współpraca jest niezwykle barwna.
bilety wierszalin.pl


20:00 | TEATR WIERSZALIN
TEATR | "Wyzwolenie" reż. Piotr Tomaszuk


Autor: Stanisław Wyspiański
Reżyseria: Piotr Tomaszuk
Scenografia: Mateusz Kasprzak
Muzyka: Adrian Jakuć-Łukaszewicz oraz Piotr Tomaszuk
Obsada: Rafał Gąsowski, Monika Kwiatkowska, Dariusz Matys, Magdalena Dąbrowska, Mateusz Stasiulewicz, Adrian Jakuć – Łukaszewicz, Piotr Tomaszuk



18 lipca (WTOREK)
18:30 | TEATR WIERSZALIN
SPOTKANIE | Studio Festiwalowe Dorota Sokołowska i Julia Fiedorczuk


W roku, któremu patronuje Wisława Szymborska musi nas odwiedzić laureatka Nagrody im. Wisławy Szymborskiej Julia Fiedorczuk, poetka, tłumaczka, nauczycielka akademicka. Jej najnowsza książka "Dom Oriona" - ukazuje się tuż przed naszym spotkaniem - w Teatrze Wierszalin.

Dorota Sokołowska - dziennikarka i prezenterka Polskiego Radia Białystok, wydawca magazynu kulturalnego "Podróże po kulturze", autorka programów promujących czytelnictwo, recenzentka teatralna i autorka (wielokrotnie nagradzanych) audycji dokumentalnych i reportaży.

WSTĘP WOLNY



19 lipca (ŚRODA)
18:00 | TEATR WIERSZALIN
SPOTKANIE | Studio Festiwalowe Jakub Moroz i dr Sebastian Duda


Wyzwolenie - to marzenie Stanisława Wyspiańskiego sprzed 120 lat, które nie straciło dziś nic ze swojej siły. Można powiedzieć, że żyjemy w epoce obietnicy wyzwolenia, tęsknoty za nim, jego gorączkowego poszukiwania i obawy o to, że wyzwolenie nie może być udziałem człowieka.
Dlatego warto intuicje Wyspiańskiego pociągnąć dalej i zapytać: na co nam dziś wyzwolenie?
Od czego i ku czemu mamy się wyzwalać?
Czy teatr może być dziś przestrzenią wyzwolenia, a nawet medium, gdzie wyzwolenie może dokonywać się w najpełniejszym wymiarze?

O Wyzwolenie ciała i duszy - rozmowa o religijnych sensach wyzwolenia, z drem Sebastianem Dudą - teologiem, filozofem i religioznawcą z pisma "Więź" Jakub Moroz teatrolog i dziennikarz radiowy, telewizyjny oraz prasowy; w latach 2016 - 2018 wicedyrektor TVP Kultura; recenzent teatralny portalu "e-teatr.pl", prowadzonego przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego. Prowadzący autorskie programy w TVP KULTURA: "Tanie Dranie", "Rozróby u Kuby" i "W powiększeniu".

WSTĘP WOLNY



20 lipca (CZWARTEK)
15:30 | DOM LUDOWY
KINO FESTIWALOWE | Dominik Sołowiej prezentuje filmy o Jerzym Nowosielskim
Prelekcja Dominika Sołowieja


Jerzy Nowosielski. "Cykl dokumentalny"
Produkcja: Polska.
Rok produkcji: 2003-2004.
Scenariusz i realizacja: Stanisław Kubiak.
Zdjęcia: Tadeusz Owsianko.
(źródło: www.filmpolski.pl):

I. "Liturgia" - "Film o sakralnej sztuce Jerzego Nowosielskiego. O powrocie do źródeł, gdy kult i sztuka stanowiły jedno. Najpełniej sakralne dzieła Nowosielskiego zaistniały w kościołach i cerkwiach w Wesołej, w Tychach, Białym Borze i Krakowie".
Czas trwania: 27 min.

II. "Retrospekcja" - "Retrospektywne spojrzenie na życie i twórczość Jerzego Nowosielskiego - malarza, teologa i filozofa, od ostatniej wystawy jego prac w Zachęcie (2003) do początków twórczości, gdy młody Jerzy w czasie II wojny światowej trafił do klasztoru we Lwowie".
Czas trwania: 52 min.

III. "Portret z lustrem" - "Opowieść o ostatnim okresie twórczego życia Jerzego Nowosielskiego. Kondycja artysty, wzloty i upadki. Życie odbite w lustrze przyjaciół i wcześniejszych wywiadów telewizyjnych. Ale jest także mowa o życiu w zapomnieniu i zwycięstwie sztuki nad bytem".
Czas trwania: 23 min.

Dominik Sołowiej - znawca kina, publicysta, dziennikarz

WSTĘP WOLNY


18:00 | MUZEUM IKON
PRELEKCJA | "O twórczości Jerzego Nowosielskiego"
prelekcja Ewy Zalewskiej


Tematem spotkania jest malarz i ikonograf Jerzy Nowosielski, jego spojrzenie na ikonę, a także dzieła artysty, które zrealizował na Podlasiu. Spotkanie odbędzie się na wystawie czasowej zorganizowanej w ramach Roku Jerzego Nowosielskiego. Za sprawą dzieł wypożyczonych od Zgromadzenia Sióstr Oblatek w Tyńcu – Krzyża ołtarzowego ze scenami pasji i zmartwychwstania, ikony Matki Bożej Zwycięskiej oraz obudowy tabernakulum, funkcjonująca w Muzeum Ikon w Supraślu od 2019 roku Sala im. prof. Jerzego Nowosielskiego w roku 100-lecia urodzin artysty, staje się przestrzenią nawiązującą do kaplicy. Dopełnienie wystawy stanowi ikona wyeksponowana zgodnie z cerkiewnym obyczajem na anałojczyku (pulpicie). Przedstawia ona Boże Narodzenie, bowiem w dniu tego święta urodził się Nowosielski. Również odręczny, zanotowany przez Nowosielskiego ołówkiem na skrawku porządek modlitw przypomina o ważności liturgii w życiu artysty. Nad wejściem do kaplicy znajduje się Veraicon – namalowany przez Nowosielskiego wizerunek oblicza Chrystusa.

Spotkanie poprowadzi kuratorka wystawy Ewa Zalewska, autorka licznych artykułów związanych z twórczością Nowosielskiego, zaangażowana w działania promujące sztukę Profesora na Podlasiu.

WSTĘP WOLNY

Rezerwacja miejsc pod numerem 85/710 88 45 w godzinach 8:00 – 16:00 od poniedziałku do piątku.


18:00 | MUZEUM IKON
CZYTANIE PERFORMATYWNE | "Głosy ciemności" Michała Zdunika Głosy ciemności" to sztuka poświęcona wielkiemu polskiemu artyście Jerzemu Nowosielskiemu patronowi 2023.


Szczególnie ważny będzie aspekt teologiczny tego dzieła - w końcu Nowosielski był jednym z najsłynniejszych w dwudziestym wieku reinterpretatorów prawosławnej tradycji ikony. Duchowość, którą dostrzegamy w tych dziełach, jest wyjątkowo niejednoznaczna - pełna mroku, niepokoju, zawieszenia pomiędzy życiem i śmiercią i gnostyckich wątpliwości. Dla Nowosielskiego wiara jest wyzwaniem, koniecznością konfrontacji z cierpieniem i nieznanym. Więcej tam pytań niż odpowiedzi, wątpliwości, aniżeli silnie postawionych twierdzeń.  Ramą kompozycyjną dramatu i będzie nabożeństwo "Ciemnych jutrzni", w kościele wyznaczające czas zawieszenia pomiędzy śmiercią Chrystusa a jego zmartwychwstaniem, pomiędzy rozpaczą umierania i nadzieją wieczności. Rytm kolejny scenom, stworzonych w konwencji współczesnego dramatu poetyckiego, wyznaczą utwory, inspirowane polską muzyką ludową - ale zaaranżowane w nowoczesny, minimalistyczny sposób. 

Autorem sztuki i reżyserem czytania jest Michał Zdunik dramatopisarz, reżyser, eseista, absolwent polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserii na Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie.
W głównych rolach wystąpią aktorzy Teatru Wierszalin – Rafał Gąsowski i Katarzyna Wolak – Gąsowska.

WSTĘP WOLNY

Rezerwacja miejsc pod numerem 85/710 88 45 w godzinach 8:00 – 16:00 od poniedziałku do piątku.



21 lipca (PIĄTEK)
20:00 | TEATR WIERSZALIN
TEATR | "Wyzwolenie" reż. Piotr Tomaszuk


Autor: Stanisław Wyspiański
Reżyseria: Piotr Tomaszuk
Scenografia: Mateusz Kasprzak
Muzyka: Adrian Jakuć-Łukaszewicz oraz Piotr Tomaszuk
Obsada: Rafał Gąsowski, Monika Kwiatkowska, Dariusz Matys, Magdalena Dąbrowska, Mateusz Stasiulewicz, Adrian Jakuć – Łukaszewicz, Piotr Tomaszuk



22 lipca (SOBOTA)
12:00 | ULICA 3 MAJA
HAPPENING | ULICA POETÓW


W sercu Supraśla, na ulicy 3 Maja, z mównic festiwalowych zabrzmią wiersze w interpretacji artystów Teatru Wierszalin.

WSTĘP WOLNY


20:00 | TEATR WIERSZALIN
TEATR | "Wyzwolenie" reż. Piotr Tomaszuk


Autor: Stanisław Wyspiański
Reżyseria: Piotr Tomaszuk
Scenografia: Mateusz Kasprzak
Muzyka: Adrian Jakuć-Łukaszewicz oraz Piotr Tomaszuk
Obsada: Rafał Gąsowski, Monika Kwiatkowska, Dariusz Matys, Magdalena Dąbrowska, Mateusz Stasiulewicz, Adrian Jakuć – Łukaszewicz, Piotr Tomaszuk
Bilety na wierszalin.pl



23 lipca (NIEDZIELA)
20:00 | DOM LUDOWY


MUMIO "25 LAT MUMIO W 25 KAWAŁKACH"

Mumio jest prawdziwym szaleństwem scenicznym – pełnym intryg, literackości i muzyki. Są niezwykle konsekwentni w realizacji swojej oryginalnej wizji humoru. Uwielbiają ludzkie wpadki i niezręczności, ale nie wyśmiewają się z nich. Zamiast tego, z czułym zainteresowaniem podchodzą do tych sytuacji i prezentują je w swoich spektaklach dzięki doskonałym umiejętnościom aktorskim. Aktorzy Jadwiga i Dariusz Basińscy oraz Jacek Borusiński, którzy mieli już doświadczenie w repertuarze dramatycznym – od Eurypidesa i Szekspira po Jarry’ego, Buchnera, Nabokova i Ghelderode’a – postanowili stworzyć własny projekt. W 1998 roku, jeszcze jako Teatr Epty-a, wystawili spektakl o tytule "Kabaret Mumio". Grupa ta szybko po swoim debiucie została uznana za jedno z najważniejszych odkryć na polskiej scenie.

…i to było 25 lat temu. Przez te 25 lat "Kabaret Mumio" został wystawiony setki razy, a na scenie pojawiły się sztuki takie jak "Lutownica, ale nie pistoletowa, tylko taka kolba", "Welcome Home Boys", "Taki miks", "Ktoś zapukał mi do buta" oraz "Przybora na 102". Aktorzy brali udział w licznych projektach filmowych, teatralnych i reklamowych. Darek Basiński założył RadioWizję Mumio, a Jacek Borusiński odkrył w sobie rzadki talent do interpretowania sytuacji uwiecznionych na zdjęciach, nazywany "Fotosłyszem". Specjalnie dla Państwa, po 25 latach aktorzy z grupy Mumio – Darek, Jacek i Jadzia – zaprezentują przegląd swojej twórczości, czyli 25 najlepszych kawałków z ostatnich 25 lat. Będą też nowe niespodzianki…
Bilety wierszalin.pl

Rezerwacja miejsc na wydarzenia niebiletowane pod numerem 85/710 88 45 w godzinach 8:00 – 16:00 od poniedziałku do piątku.



Kuratorem artystycznym Festiwalu "Między wierszami" jest Rafał Gąsowski – aktor i reżyser z Teatru Wierszalin (rafalgasowski.pl)

Za koordynację organizacyjną odpowiada Dariusz Matys, za oprawę plastyczną Mateusz Kasprzak, foto Magdalena Rybij.
Festiwal organizuje Teatr Wierszalin.
Festiwal zorganizowano z funduszy Województwa Podlaskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Festiwal współorganizują: Muzeum Ikon w Supraślu, Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura
Grottgera w Supraślu, Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu, Towarzystwo im. Fryderyka Chopina (koło w Supraślu)
Patronat medialny: TVP KULTURA, RADIO BIAŁYSTOK
Miejsce imprezy
ul. Kościelna 4
16-030 Supraśl

Polecamy lokal
1749 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39