III Podlasie SlowFest. Wakacyjny festiwal w Supraślu

2019.07.03 13:13
Między 3 lipca a 3 sierpnia wśród bogactwa natury i licznych zabytków Supraśla odbędzie się III edycja niezwykłego, jedynego w swoim rodzaju festiwalu - Podlasie SlowFest.
III Podlasie SlowFest. Wakacyjny festiwal w Supraślu
Fot: Podlasie SlowFest

To wakacyjna propozycja dla wszystkich poszukujących odpoczynku, wyciszenia i ciekawych propozycji spędzenia wolnego czasu w kontakcie z kulturą i sztuką w otoczeniu natury.
Przez 31 dni w mieście i okolicy będą odbywać się kameralne koncerty muzyki slow, leniwe pokazy filmowe, spektakle teatralne, wystawy, spotkania z twórcami, różnorodne warsztaty, dzienne i nocne wypady do lasu z podglądaniem przyrody. W programie festiwalu znalazło się ponad 60 wydarzeń z różnych dziedzin sztuki z udziałem artystów z Polski i Europy. Program podzielony został na kategorie i ułożony tak, że wydarzenia można dobierać według własnych preferencji i planu dnia.

Film

Wydarzenia filmowe przygotowane zostały przez Romana Gutka - widzowie obejrzą m.in. siedmiogodzinne arcydzieło slow cinema - "Szatańskie tango" Beli Tarra (26 lipca), nagrodzoną na festiwalu w Sundance "Krainę Miodu" (10 lipca) czy ponadczasowy film Aleksandra Sokurowa "Faust" (11 lipca). Będzie okazja do spotkań z twórcami filmowymi, organizatorzy imprezy pamiętają także o młodych widzach i programie filmowym ułożonym specjalnie dla nich.

Teatr

Ważnym partnerem festiwalu jest Teatr Wierszalin, który w ramach III Podlasie SlowFest zaprezentuje swoje najnowsze spektakle: premierowy "Teatr, którego nie było" (5, 6, 7 lipca) na podstawie tekstów Stanisława Wyspiańskiego oraz oparty na poemacie Goethego "Faust. Nowa historia" (11, 12 lipca). Na zakończenie cyklu zobaczyć można będzie jeden z najgłośniejszych spektakli Teatru Wierszalin, osadzone w lokalności "Wziołowstąpienie" (13, 14 lipca).

Muzyka

Propozycje muzyczne to zestaw najróżniejszych wpływów europejskiej muzyki slow, które przygotował Piotr Domagała. Wydarzeniem artystycznym festiwalu będzie solowy recital jednego z najważniejszych współczesnych pianistów, twórcy gatunku określanego jako zen funk - NikaBärtscha (13 lipca). Muzycznie festiwal otworzą kameraliści Polskiej Orkiestry Radiowej z Warszawy w koncercie dedykowanym Maestro Jerzemu Maksymiukowi. Maestro weźmie udział w spotkaniu z publicznością przed projekcją filmu poświęconego jego osobie - "Maksymiuk. Koncert na dwoje" (4 lipca). W dalszej części festiwalu uczestnicy usłyszą rosyjskie błatnyje piesni w wykonaniu aktora Lecha Dyblika (27 lipca), improwizowany program najlepszego polskiego wibrafonisty Bernarda Maselego (20 lipca) i ambientowo-elektroniczną propozycję z Austrii - The Month Of Sundays (3 sierpnia).

Literatura i warsztaty

Ważnym elementem Podlasie SlowFest jest kultura regionu, którą goście festiwalu mogą poznawać m. in. dzięki wieczorowi poświęconemu współczesnej literaturze Podlasia - "Podlasie - książki, które zmieniają" (21 lipca) czy spotkaniu z autorką Elizą Kącką (19 lipca). Miłośnicy literatury będą mogli wziąć udział w konkursie krótkiej formy literackiej oraz warsztatach tłumaczenia i pisania piosenek.

W programie są też warsztaty artystyczne i rekreacyjne. Będą, cieszące się dużym zainteresowaniem w ubiegłych latach, warsztaty pisania ikon, śpiewu tradycyjnego, rekreacyjne (joga, nordic walking), tkackie. Ale także nowości, m.in. warsztaty introligatorskie czy warsztaty dla dzieci (rzemieślnicze, artystyczne i kulinarne). Goście festiwalu będą mogli z lokalnymi przewodnikami wybrać się na wycieczki do Puszczy Knyszyńskiej lub wziąć udział w dwudniowej "Wyprawie do źródła", która pozwoli zatopić się w uzdrawiającym życiu lasu. Instruktorzy nauczą uczestników podstaw bushcraftu, wraz z grupą zorganizują nocleg w lesie i pomogą zapomnieć na chwilę o cywilizacji.

Supraśl, położony malowniczo nad rzeką Supraśl, jest oddalony 15 km od Białegostoku. Z centrum miasteczka można w 5 minut dojść do Puszczy Knyszyńskiej. Samo miasteczko posiada bogatą historię i liczne zabytki oraz status uzdrowiska.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Dalapenia. Współorganizatorzy to Województwo Podlaskie, Miasto Supraśl i Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

678 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39