Ile kosztuje ubezpieczenie OC na Podlasiu? Raport 2022

2022.09.01 11:24
Nie od dziś wiadomo, że miejsce, w którym zarejestrowane jest auto, ma wpływ na cenę ubezpieczenia OC. Sprawdź, czy na Podlasiu kierowcy zapłacą więcej niż w innych rejonach Polski.
Ile kosztuje ubezpieczenie OC na Podlasiu? Raport 2022
Fot: materiały partnera

Multiagencja Punkta opublikowała niedawno raport „Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych - 2 kwartał 2022”, który wyraźnie wskazuje na zależności między miejscem zamieszkania, a kosztami ubezpieczenia. Białystok jako miasto wojewódzkie wiąże się z nieco większymi wydatkami. A jak wygląda sytuacja w całym regionie?

Ubezpieczenia samochodowe – Białystok najdroższy na Podlasiu

II kwartał 2022 roku ukształtował średnią krajową stawkę za ubezpieczenie OC na poziomie 538 zł. Oznacza to dziesięcioprocentową obniżkę względem poprzednich trzech miesięcy i nieznaczny spadek w ujęciu rocznym.

Jak na tle owej średniej ukształtowały się ceny na Podlasiu? Wyniki opublikowane w raporcie mogą cieszyć kierowców, którzy w województwie podlaskim płacili za ubezpieczenie OC średnio 492 zł. Dla porównania średnia cena OC na Pomorzu wyniosła 618 zł, a więc o 126 zł drożej. Co więcej, podlaska Łomża okazała się miastem, w którym za ubezpieczenie samochodowe zapłacimy najmniej, bo średnio 436 zł. Na przeciwległym biegunie ponownie województwo pomorskie, ponieważ najdroższym dla kierowców miastem w II kwartale 2022 roku okazała się Rumia (średnio 616 zł).

Według statystyk nieco więcej kosztuje ubezpieczenie OC w miastach wojewódzkich. W przekroju krajowym różnica wynosi 7,5%. Niemniej dla mieszkańców Podlasia znów jest dobra wiadomość. Jeśli bowiem zapytamy, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w Białymstoku, odpowiemy: mniej! Stolica Podlasia jest jednym z czterech miast wojewódzkich w Polsce, gdzie odnotowano spadki średniej ceny pomiędzy 1 a 5%. Tutaj OC kosztuje średnio 545 zł.

Eksperci zapowiadają koniec obniżek cen ubezpieczenia OC

Póki co kierowcy na Podlasiu mogą się cieszyć, jednak warto zauważyć, że niebawem ma dojść do podwyżek składek za OC. Podobnie jak w przypadku innych gałęzi gospodarki, winna jest inflacja. Drożeją m.in. części samochodowe, zatem wzrosną także sumy wypłat odszkodowań.

Jeśli ubezpieczenia OC nie podrożeją, towarzystwa ubezpieczeniowe mogą stracić nawet 3,4 mld zł. Uniknąć tego mogą jedynie poprzez podwyżki. Będzie to pierwsza taka sytuacja od początku 2019 roku, kiedy średnio OC kosztowało 676 zł. Od tego czasu z nielicznymi wyjątkami, ceny OC spadały. Dlatego przed przedłużeniem polisy warto sprawdzić porównywarkę ubezpieczeń, aby znaleźć optymalną ofertę dla swojego auta.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

1349 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39