Ile osób bezdomnych zamieszkuje województwo podlaskie?

2024.01.26 14:46
Już w lutym odbędzie się ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych. Jego cel to nie tylko ocena skali tego problemu, ale również poszukiwanie jak najskuteczniejszych sposobów pomocy.
Ile osób bezdomnych zamieszkuje województwo podlaskie?
Fot: pacjent.gov.pl
W ostatnim badaniu w Podlaskiem (2019) wykazano liczbę ok. 700 bezdomnych

Badania tego rodzaju odbywały się co trzy lata, jednak od ostatniego dzieli nas dłuższa przerwa. Z uwagi na pandemię i związane z nią obostrzenia, ostatni raz badanie przeprowadzono w roku 2019. Wykazało ono, że w województwie podlaskim żyło wówczas 646 osób bez dachu nad głową. Z późniejszych danych wynika, że liczba ta wzrosła – do ok. 700 osób.

Lutowe badanie

W środę (24.1) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie poprzedzające badania. Te mają odbyć się w nocy z 28 na 29 lutego 2024 roku w województwie podlaskim. Obok koordynujących tę inicjatywę pracowników urzędu, obecni byli także przedstawiciele policji i sektora pozarządowego.

Spotkanie otworzył wojewoda Jacek Brzozowski. Towarzyszył mu odpowiedzialny za sprawy społeczne wicewojewoda Paweł Krutul.

- Rzetelna informacja jest fundamentem wszelkiego skutecznego działania – mówił wojewoda. - Cieszę się zatem, że dzisiejsze spotkanie ma charakter w dużej mierze roboczy, z udziałem policji, a także trzeciego sektora, a zatem – by rzec kolokwialnie – praktyków, osób, które są najbliżej bezdomnych i najlepiej rozpoznają ten problem. Z badania z roku 2019 wynika co prawda, że nasze województwo to region, w którym osób bezdomnych jest najmniej, ale jest to przecież wynik związany raczej z charakterem regionu, ogólną liczbą ludności i tym podobnymi uwarunkowaniami. Co więcej, ze statystyk, które mamy przed sobą, wynika, że liczba ta w ostatnich latach rośnie - dodał Jacek Brzozowski.

Kamil Pietraszko
24@bialystokonline.pl

1253 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39