Ile trzeba czekać na wynik testów na koronawirusa? Zdaniem władz miasta - za długo

2020.03.27 18:28
Czas oczekiwania na wyniki testów na obecność koronawirusa jest zbyt długi. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wystosuje pismo do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z prośbą o wydłużenie czasu pracy jego laboratorium. Wiemy, że w poniedziałek zostanie uruchomione drugie.
Ile trzeba czekać na wynik testów na koronawirusa? Zdaniem władz miasta - za długo
Zbyt długi czas oczekiwania na wyniki testów

Za długo czekać

W województwie podlaskim funkcjonuje jedno laboratorium badające próbki na obecność koronawirusa - przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku.

O tym, gdzie zostanie wysłany wymaz decyduje lekarz. Może wysłać go do innych laboratoriów, jednak większość próbek trafia do Białegostoku. Karetki wymazowe też przekazują próbki do białostockiego laboratorium.

Laboratorium pracuje w godz. 8.00-15.00, a próbki, które są dostarczane przed godz. 15.00, badane są następnego dnia.

- Trzeba myśleć o elastycznym czasie pracy, dostosowywać go do potrzeb. Chciałem przypomnieć, że to nie prezydent reguluje czas pracy w sanepidzie. Sanepid jest jednostką państwową i pan wojewoda. który nadzoruje sanepid wojewódzki mógłby wystąpić z zapytaniem o możliwość wydłużenia godzin pracy - komentował w piątek prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Prezydent Białegostoku sprawuje tylko pośredni nadzór nad sanepidem. Jednak skieruje pismo do sanepidu z pytaniem o to, czy nie widzą potrzeby przedłużenia godzin pracy bądź wyznaczenia dyżurów.

- Trzeba myśleć o tym, aby pracę usprawnić, bo rzeczywiście czas oczekiwania na wyniki jest bardzo długi – podsumował prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Jak poinformowała Kamila Ausztol z Biura Wojewody Podlaskiego, czas oczekiwania na wynik to maksymalnie 24 godz.

Będzie drugie laboratorium w Białymstoku

W najbliższych dniach planowane jest też otwarcie drugiego laboratorium badającego próbki pod kątem koronawirusa - na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.

- Planujemy oficjalnie je uruchomić w poniedziałek - zapowiada Marcin Tomkiel, rzecznik prasowy uczelni.

Angelika Dorf
24@bialystokonline.pl

848 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39