Iluminacje, pokazy laserowe i fireshow. Lumo Bjalistoko rozświetla miasto [ZDJĘCIA]

2017.10.07 13:05
30 instalacji artystycznych, mapping na budynkach, iluminacje. To już czwarta edycja Festiwalu Światła i Sztuki Ulicy Lumo Bjalistoko.
Iluminacje, pokazy laserowe i fireshow. Lumo Bjalistoko rozświetla miasto [ZDJĘCIA]
Fot: Grzegorz Chuczun

Atrakcje czekają w różnych częściach śródmieścia Białegostoku. Tradycyjnie instalacji nie brakuje w Parku Starym, na placu przed Teatrem Dramatycznym, na skwerze Armii Krajowej, dziedzińcu Pałacu Branickich czy Rynku Kościuszki.

Świetlne miecze, łuki i druga odsłona "Alchemii"

Lumo Bjalistoko jest pierwszym festiwalem w północno-wschodniej części kraju, dla którego światło jest głównym narzędziem dokonującym zaskakujących nocnych metamorfoz przestrzeni miejskiej. Impreza łączy innowacyjne pomysły i techniki instalacyjne, tworząc tym samym nowatorskie formy sztuki wizualnej.

W Parku Starym można oglądać instalacje artystyczne, m.in. "Miejską puszczę" (rozwieszone między drzewami prace wykonane za pomocą farb fluorescencyjnych) czy drugą odsłonę popularnej "Alchemii" (fluorescencyjnych płynów w naczyniach i próbówkach). Jedną z parkowych alejek rozświetliła interaktywna instalacja "Make it glow" zbudowana ze świetlnych mieczy. W innym miejscu przerażenie budziły demony przeszłości objawione we śnie ("Samodestrukcja"), w jeszcze innym można było postrzelać ze świetlnych łuków ("Świetlne strzały").

Na modernistycznej fasadzie Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki wyświetlany był mapping.

Akademia Teatralna iluminowana, na Ratuszu pokaz laserowy

Inna festiwalowa lokalizacja to skwer Armii Krajowej. Tutaj stanął zielony "Diament". W ramach "TreeVision" oświetlane były korony drzew, fluorystyczną dekorację przestrzeni parku zafundowała też ekipa Mystic Vibes.

Na Rynku Kościuszki uwagę przykuwały czerwone "Żebra Adama". Fasada Ratusza stała się miejscem pokazu laserowego.

Nowością (bardzo udaną) była iluminacja kamienicy przy ul. Sienkiewicza 14. W budynku zbudowanym na początku XX wieku mieści się Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza, a dokładnie Wydział Sztuki Lalkarskiej. Tegoroczny mapping organizatorzy ze Stowarzyszenia Kreatywne Podlasie przygotowali także na budynku rektoratu Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 14 i na Operze i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej 1.

Fireshow na dziedzińcu Pałacu Branickich

Nie mogło oczywiście zabraknąć atrakcji na dziedzińcu Pałacu Branickich. Tam odbywa się konkurs fireshow "Ogień Wschodu". Tegoroczną nowością jest przegląd artystów ulicznych, songwriterów, kapel i pieśniarzy "Dźwięk miasta", a także gra miejska. Podczas imprezy powstają też murale – jeden nich ozdobił ścianę bloku przy ul. Konopnickiej 12c.

Festiwal Lumo Bjalistoko odbywa się jeszcze w sobotę (7.10). Prezentacje rozpoczynają się po zmroku i potrwają do godz. 22.00. W związku z festiwalem kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu drogowym. W godz. 18.00-24.00 zamknięty będzie odcinek ul. Mickiewicza między ul. Elektryczną (na wysokości przejścia dla pieszych obok Wydziału Prawa UwB) a rondem Lussy (na wysokości wjazdu i wyjazdu z ul. Mickiewicza przy bramie Pałacu Branickich). Autobusy Białostockiej Komunikacji Miejskiej pojadą zmodyfikowanymi trasami.

Program: Lumo Bjalistoko 2017 - IV Festiwal Światła i Sztuki Ulicy

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl
893 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39