Impreza dla całych rodzin. Festiwal książki w nowym miejscu

2017.05.13 13:05
Kiermasz książek, warsztaty dla dzieci, przestrzenie do kreatywnego spędzania czasu - to tylko wybrane atrakcje Festiwalu Książki Artystycznej dla Dzieci. Impreza trwa do niedzieli (14.05) w elektrowni.
Impreza dla całych rodzin. Festiwal książki w nowym miejscu
Fot: AD
Festiwal Książki Artystycznej dla Dzieci trwa w elektrowni

Organizatorzy festiwalu z Galerii Arsenał podkreślają, że tradycyjnie stawiają na książki artystyczne, czyli takie, w których ilustracja nie jest jedynie dodatkiem do treści, ale jej równoprawną partnerką. Promują mniejsze, niszowe i rodzinne wydawnictwa, które nie mają dużej ogólnopolskiej dystrybucji. Hasło tegorocznej edycji festiwalu brzmi: "Książka. Wielka rzecz!". Wyraża ono ideę, że to właśnie dzięki mądrym i pięknym książkom łykamy w dzieciństwie bakcyla odkrywcy, który pyta, jak działa świat.

Kiermasz książek dla dzieci

Jednym z punktów imprezy jest kiermasz książek artystycznych dla dzieci, podczas którego prezentowane są książki ponad 25 małych i niezależnych wydawnictw. Często można je kupić w atrakcyjnych cenach.

- Mamy książki w języku angielskim dla dzieci - mówi Aleksandra Łukaszyk-Spryszak, która reprezentuje brytyjskie wydawnictwo Usborne. - Proponujemy książki interaktywne dla najmłodszych, książki sensoryczne i edukacyjne, mamy też zestawy ćwiczeń. Polecamy także pięknie ilustrowaną klasykę w języku angielskim. Nie brakuje również wydawnictw dla starszych dzieci, np. pomagających w nauce tabliczki mnożenia.

Pytana o nowe miejsce imprezy, przyznaje, że elektrownia to dobry wybór.

- Jest tu dużo więcej przestrzeni niż w Galerii Arsenał. Poza tym to miejsce ma klimat - dodaje.

Przestrzeń do zabawy, na warsztaty i wystawa na antresoli

Tuż przy wejściu do elektrowni swoją drukarnię bez prądu przywiozło z Supraśla Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa. Zaproponowało mnóstwo drukarskiej zabawy w starym stylu. Można było zobaczyć czerpanie papieru na specjalnych sitach, a także obejrzeć tygiel drukarski z XIX wieku. Ponadto w pierwszej części elektrowni można odwiedzić także String art room, czyli przestrzeń do kreatywnej zabawy w aranżacji Martyny Štěpán-Dworakowskiej.

Z kolei w drugiej części elektrowni zaaranżowano przestrzeń warsztatową. W sobotnie przedpołudnie warsztaty prowadził znany rysownik Tomasz Samojlik. W planach są kolejne zajęcia - na niektóre brakuje już miejsc (obowiązywała wcześniejsza rekrutacja).

To nie koniec atrakcji. Żeby obejrzeć wystawę "Peekaboo", trzeba było wejść na antresolę. Ekspozycję przygotowała Ewa Solarz, autorka m.in. książki "D.E.S.I.G.N". Wystawa prezentuje książki 16 najciekawszych polskich ilustratorów, m.in. Edgara Bąka, Katarzyny Boguckiej czy Iwony Chmielewskiej. Obok ustawiono postaci wycięte z książek. Można pobawić się - z użyciem specjalnej mapy - w odgadywanie, z jakich książek pochodzą. Pomysłodawcy wystawy zachęcają, by zabrać mapę do domu i zrobić własną mini-wystawę, np. na parapecie.

Organizatorzy pomyśleli także o sprytnie ukrytym kąciku dla rodzin z małym dzieckiem i toalecie.

Co jeszcze w programie?

Jutro kolejne atrakcje. Wykład otwarty w ramach Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego Politechniki Białostockiej wygłosi prof. Maciej Zajkowski (godz. 11.00). W planach jest też spotkanie autorskie z wybitną ilustratorką i autorką picture book'ów Iwoną Chmielewską (godz. 12.00), pokaz ilustrowania na żywo w wykonaniu Tomasza Samojlika (godz. 14.00) i wspólne słuchanie audiobooka "Kryształowe odkrycie. Powieść o Janie Czochralskim" - słuchowisko pełne dźwięków i światła (godz. 16.00). W czasie festiwalu odbędzie się ogólnopolska premiera książki "Kiedy będę duża/Kiedy będę duży" i spotkanie z autorką, Marią Dek (godz. 15.00). W programie jest też oczywiście kiermasz.

Impreza trwa dziś do godz. 18.00, w niedzielę - w godz. 10.00-18.00.

Portal BiałystokOnline patronuje wydarzeniu.

Program: Festiwal Książki Artystycznej dla Dzieci

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1743 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39